ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

ICDL چیست؟

راستی در مورد مدرک ICDL چی می دونید . آیا از نحوه بدست آوردن این مدرک اصلاع دارین . آیا می دونین که ICDL  یه مدرک بین المللیه و در تمام نقاط دنیا از یک اعتبار خاصی برخورداره ؟ راستش من چند روز پیش از یکی از دوستانم پرسیدم که  ICDL چیه ؟ میدونین چی جوابم رو داد : اولش یه خورده سرشو خاروند و بعد گفت همون اینترنته دیگه !!!! و اینجا بود که من دیگه نمیدونستم باید بخندم یا گریه کنم . و از اونجا که اخیرا خودم هم برای دریافت مدرک بین المللی ICDL ثبت نام کردم دیدم بد نیست که امروز کمی راجع بهش واستون بنویسم:

گواهینامه بین المللی کامپیوتر(Computer Driving Licence international) یا به عبارت دیگر مدرک ICDL گواهینامه پایه ای کار با کامپیوتر است که توسط مؤسسهICDL در ایرلند صادر میگردد . این مؤسسه بین المللی قریب به ده سال است که آغاز به فعالیت نموده و در مدت مذکور توانسته مدرک جهانی کامپیوتر را به تأیید اتحادیه اروپا رسانده وگواهینامه بین المللی کامپیوتر صادره توسط موسسه ICDL در 140 کشور جهان معتبر میباشد.

مزایای دریافت گواهینامه بین المللی ICDL

قابل ارائه برای ادارات و سازمانهای داخلی و خارجی بعنوان یک مدرک معتبر جهت استخدام و ارتقا، درجة شغلی گسترده ترین و بزرگترین مدرک شناحته شده در سطح جهانی برای کاربری کامپیوتر افزایش سطح مهارتها ، در استفاده های کارآمد و درست از IT و کامپیوتر. دروازه ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی و تحصیلات عالیه در زمینة IT ارائه الگوئی برای آموزش در جامعه اطلاعاتی

 

اهداف اصلی ICDL بین الملل 

1- ترویج و پرورش سواد کامپیوتری برای همه,

2- افزایش فناوری اطلاعات و سطح صلاحیت فنی استفاده از کامپیوترهای شخصی و کاربردهای عمومی آن برای همه شهروندان 

3- تضمین این امر که کاربران کامپیوتر در استفاده از کامپیوترهای شخصی مهارت کافی دارند .

4- افزایش بهره وری تمام کاربران که در کارشان نیاز به استفاده از کامپیوتر دارند .

5- بهبود بازگشت سرمایه گذاری از فناوری اطلاعات.

6- مهیا کردن شرایط پایه برای اینکه همه مردم فارغ از نوع تحصیلات و تجربیاتشان بتوانند عضو یک جامعه اطلاعاتی باشند.

 

تفاوت بین ECDLوICDL

گواهینامه اروپایی کاربری کامپیوتر (European Computer Driving Licence ) میباشد.ECDL در خارج از اروپا به عنوان ICDL شناخته می شود. 

آشنایی با مهارتهای هفت گانه ICDL 

متقاضی دریافت گواهینامه بین المللی کاربرد کامپیوتر باید در آزمونهای هفت مهارت شرکت نموده و در هر آزمون نمره قبولی را کسب نماید.

 

این هفت مهارت عبارتند از:

1- اطلاعات پایه درباره تکنولوژی اطلاعات (مبانی کامپیوتر) Basic Concepts Of Information Technology 

2- استفاده از رایانه و مدیریت فایلهاWindows xp) - Using The Computer And Maneging Files)

3- واژه پرداز Word Processing 

4- صفحات گسترده Spread Sheets

5 -بانک اطلاعاتی (Access - (Data Base

6-ارئه مطلب(Power point  - (Presentation

7-اطلاعات و ارتباطات ( Internet & Outlook - (Information And Communication

 

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی کامپیوتر 

بسیاری از مؤسسات داخل کشور در حال حاضر مدرک ICDL ارائه میکنند. ولی مدارک این مؤسسات فقط در سطح ایران اعتبار داشته و در خارج از ایران هیچ اعتباری ندارد.در ایران فقط دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش است که توانسته نمایندگی انحصاری (License) این مدرک را از موسسه ICDL بین الملل دریافت نماید. گواهینامه بین المللی ICDL با حضور در مراکز دارای مجوز از دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش که نماینده رسمی مؤسسه ICDL جهانی در کشورهای ایران ، ازبکستان و افغانستان است قابل دریافت میباشد. 

متقاضیان دریافت این گواهینامه(خواهران و برادران) بدون داشتن هیچگونه محدودیت سنی و تحصیلی میتواند با حضور در مرکز آزمون و تهیه کارت مهارت Skill Card) ) به مرور در 7 آزمون شرکت نموده وپس از قبولی در هر7 آزمون مدرک بین المللی کاربرد کامپیوتر توسط مؤسسه ICDL ایرلند را دریافت نمایند.

 

آشنایی با کارت مهارت Skill Card یا Log Book 

Skill Card یا دفترچه مهارت یک دفترچه 14 صفحه ای است که توسط مؤسسه ICDL ایرلند تهیه شده است. افرادی که مایل هستند گواهینامه کاربرد رایانه را دریافت کنند به این دفترچه نیاز دارند. 

متقاضی میتواند با تهیه یک Skill Card و تکمیل مشخصات خود در صفحات 3و4 وسپس مراجعه به مراکز برگزار کننده این آزمون در یکی از 140 کشور پذیرنده این گواهینامه ، برای شرکت در یکی از آزمونهای مورد نظرش ثبت نام نماید. لازم به ذکر است که در ابتدا باید آزمونهای مهارت اول (اطلاعات پایه و مبانی تکنولوژی اطلاعات ) و سپس مهارت دوم (کار با رایانه و مدیریت فایلها) به ترتیب طی شود تا امکان ثبت نام و حضور در بقیه آزمون ها محقق گردد. ترتیب در آزمون های 3 الی 7 اجباری نیست .

افرادی که کارت مهارت Skill Card دارند پس از ثبت نام و شرکت در هر آزمون و قبولی میبایست برگ مربوط به آن آزمون و کارت مهارت را توسط مرکز برگزار کننده آن آزمون مهر و امضاء نمایندتا پس از موفقیت در هر 7 آزمون و مهر شدن تمام صفحات Skill Card( صفحات 5 الی 11) دفترچه تحویل دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گردد .این دفتر پس از جمع آوری کارتهای تکمیل شده به صورت ماهانه کارتهای مذکور را جهت صدور گواهینامه بین المللی کاربرد رایانه (ICDL) به کشور ایرلند( مرکز مؤسسه کاربرد رایانه ) ارسال مینماید.

هزینة کارت مهارت طبق دستورالعمل دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش مبلغ 200000 ریال میباشد.(جهت دانش آموزان و معلمان عزیز این مبلغ 150000 ریال در نظر گرفته شده است)

 

هزینه آزمون ها 

حداکثر هزینه هر آزمون درمراکز آزمون گیرنده مبلغ 100000 ریال میباشد.

 

زمان و چگونگی برگزاری آزمونها 

مراکز آزمون گیر ابتدا اقدام به ثبت نام از متقاضیان نموده ، پس از تکمیل فرم ثبت نام مدیریت مرکز آزمون طی استعلام به دفتر تکنولوژی آموزشی در خواست ناظر آزمون می نماید.این دفتر پس از بررسی لازم تاریخ آزمون را اعلام میدارد.آزمون مهارت اول بصورت کتبی و بقیه مهارتها بصورت عملی در مدت زمان 45 دقیقه برگزار میگردد.حداقل نمرة قبولی در هر آزمون 15 از 20 میباشد.

 

آیندة ICDL بین الملل و کارهای در دست اقدام 

الف)بر اساس تفاهم نامه منعقده بین رئیس سازمان دانش آموزی کشور و مدیر کل دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، زمینه سازی های لازم انجام گرفته تا کلیة دانش آموزان عضو کانونهای دانش آموزی بتوانند پس از طی دوره های icdl (خصوصا در طول تابستان) به مراکز مجاز آزمون معرفی شده و راه جهت دریافت گواهینامه بین المللی کامپیوتر برای آنها هموار گردد. 

ب)بر طبق اعلام رسمی دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش:

-این دفتر بر اساس قرارداد منعقده با بنیاد جهانی icdl متولی رسمی و قانونی icdl در کشور میباشد و تنها مرکزی است که حق صدور گواهینامه icdl را دارد و در این راستا از کلیه حقوق خود دفاع می نماید.

-استفاده از نام icdl در هر گونه مدرک، آموزش ، نرم افزار و کتب فقط در انحصار icdl ایران میباشد و با تمام کسانی که به هرنحوی نقض کنندة این حقوق باشند در آینده نزدیک برخورد قانونی خواهد شد.

-استفاده از آرم و لوگوی icdl در کشور به هر نحوی نقض حقوق مالک بوده و این دفتر از بابت آنچه استفاده کننده برداشت نماید، طلب خسارت خواهد نمود.

-مرکز icdl ایران با راه اندازی مراکز آزمون مربوط به icdl در سطح کشور آمادة ارائه خدمت به مردم در جهت تقویت سواد کامپیوتری بوده و آمادة همکاری با کلیه نهادهای دولتی و خصوصی میباشد. 

ج)بر اساس بسترسازیهای انجام گرفته و در دست اقدام ، زمینه هایی فراهم میگردد تا کلیه دانش آموزان و دانشجویان بتوانند همراه با دریافت مدرک تحصیلی خود، مدرک جهانی کامپیوتر را نیز دریافت نموده و از کلیه مزایای آن کمال استفاده را ببرند. همچنین زمینه هایی فراهم گردیده تا کلیه کارمندان دولت بتوانند پس از گذراندن دوره های ICDL در این آزمون شرکت نمایند. 

د)در اکثر کشورها ، یونسکو بعنوان یک سازمان بین المللی متولی بسط و گسترش سواد (خصوصا سواد کامپیوتری) میباشد. همچنین در هر کشور این امر بر عهدة سازمان آموزش و پرورش آن کشور گذاشته شده است.درکشور ما نیز این امر مهم بر عهدة دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش میباشد که با پیگیریهای مستمر موفق به دریافت نمایندگی (License (مدرک جهانی ICDL شده است.

۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۰۹:۲۴ | ۸۵/۰۳/۱۱
ICDL دانش کامپیوتر

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ ۸
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ ۷
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ ۶
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ ۵
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ ۴
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ ٣
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

 • میکروبلاگینگ ۲
 • ۱- شبِ یلدایِ همگی مبارک. فقط اینو میتونم بگم که دارم میترکم. دیگه هرچیزی که میشُد ما خوردیم خدا بقیشو بخیر بکنه.
  ۲- بالاخره چشممون به جمال برف زمستونی هم روشن شد اونم تو شبِ یلدا.
 • میکروبلاگینگ ۱
 • ۱- سه روزه سرما خوردم ولی احساس میکنم امروز بهترم
  ۲- گوشیم امروز تصمیم گرفت به اندروید ۸ آپدیت بشه
  ۳- دارم روی قالب سایت کار میکنم
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019