ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

همه چیز درباره بومرنگ

یکی از اسلحه های قدیمی و عجیبی که تا کنون بشر ساخته بومرنگ است.   واژه ی بومرنگ از قبیله ای در « ویلز جنوبی جدید » به یادگار مانده که مردم آن جا از روزگار قدیم این اسلحه را به همین نام می خواندند.

 

گرچه بومرنگ چیزی بیش از یک چماق سر کج نیست، ولی سال ها علم را دچار معما ساخته بود. کسی نمی دانست چرا و چگونه وقتی که آن پرتاب می شود این گونه در هوا چرخ می خورد.

اسلحه بومرنگ را قبایل وحشی استرالیا، شمال شرقی افریقا و جنوب هندوستان و نیز سرخ پوستان « هوپی » در آریزونا، به کار می بردند.

 

بومرنگ، بر دو نوع است:

1-بومرنگی که  باز می گردد.

2-بومرنگی که  باز نمی گردد.

بومرنگی که باز نمی گردد شکلش تقریباً راست بوده، وزنش هم سبکتر از بومرنگ  نوع اول است. 

این نوع بومرنگ اسلحه کشنده ای است و می گویند بومیان با پرتاب آن می توانند حیوان کوچکی را از وسط دو نیم کنند.

اما بومرنگی که باز می گردد همان است که در جهان بیشتر شناخته شده. بومیان استرالیا بیشتر آن را اسباب بازی می دانند نه یک اسلحه جدی. البته گاهی با پرتاب آن پرندگان کوچک را می کشند.

 

این نوع بومرنگ از چوب سفتی ساخته می شود. شکلش خمیده است، به طوری که زاویه ای بین 90 تا 120 درجه تشکیل می دهد. یک طرف آن صاف و پهن است ولی طرف دیگرش را کوژ ساخته اند.

 

بازوان شخص پرتاب کننده، بر خلاف جهت یکدیگر، خیلی کم خم می شوند به طوری که نسبت به سطح هموار فرضی که از مرکز بومرنگ امتداد می یابد باید فقط حدود 2 درجه فاصله داشته باشد. آنگاه بر اثر فشار هوایی که بر سطح محدب بومرنگ وارد می آید و نیز به کمک تابی که به هنگام پرتاب شدن بر می دارد، دایره ای در فضا می سازد که دوباره به سوی پرتاب کننده اش، باز می گردد. خانه به دوشان وحشی استرالیا با پرتاب بومرنگ صحنه بسیار جالبی پدید می آورند.

 

 آنان به گونه ای آن را پرتاب می کنند که تا 10 متر در خط مستقیم می رود، سپس دایره ای به قطر 15 متر در هوا می سازد و دوباره به سوی پرتاب کننده باز می گردد. آنان حتی می توانند بومرنگ را به گونه ای پرتاب کنند که نخست با زمین تماس بگیرد، سپس در هوا دایره ای بسازد و آن گاه به سوی پرتاب کننده باز گردد. 

 

بومرنگ را در حالی که مچ دست به طرف پایین خم شده پرتاب می کنند.

 

در ضمن، برخی از بومرنگ ها چنین شهرت گرفته اند که می توانند پیش از بازگشت، 130 متر در هوا سیر کنند .

 

 اصلا بومرنگ چیست؟

وقتی از بومرنگ صحبت می‌کنیم، یک شیء خمیده به ذهنمان می‌آید که وقتی آن را پرتاب می‌کنیم، دوباره به طرف ما برمی‌گردد. اما حقیقت این است که دو نوع بومرنگ وجود دارد. بومرنگهایی که ما با آنها آشنا هستیم، همان بومرنگهای بازگشت‌کننده هستند که از جنس چوب یا پلاستیک یا هر ماده سبک دیگری ساخته می‌شوند. 

 

این بومرنگها معمولاً دو جزء یا دو بال دارند، البته امروزه می‌توانید بومرنگهایی با سه یا چند بال پیدا کنید. بیشتر بومرنگهای بازگشت‌کننده سی تا شصت سانتی‌متر طول دارند و بیشتر برای ورزش و بازی استفاده می‌شوند. در صورتی که این بومرنگها به شکل صحیح پرتاب شوند، یک مسیر دایره‌ای را در هوا طی می‌کنند و سپس به نقطه شروع برمی‌گردند، اما این بومرنگها برای شکار مناسب نیستند، چرا که اولاً هدف‌گیری با آنها مشکل است و ثانیاً در صورتی که به شکار برخورد کنند، دیگر برنمی‌گردند!

 

اما یک نوع دیگر از بومرنگها هستند که اصلاً برای برگشتن طراحی نشده‌اند. البته این بومرنگها هم از نظر ظاهری یک چوب خمیده هستند، اما بزرگ‌تر و سنگین‌تر و معمولاً بیش از یک متر طول دارند. بال این بومرنگها طراحی خاص بومرنگهای بازگشت‌کننده را ندارد و به همین دلیل به نقطه اول خود برنمی‌گردد، اما به خاطر شکل خمیده‌ای که دارد، به راحتی در هوا پرواز می‌کند و قادر است مسافت نسبتاً زیادی را با سرعت خوبی طی کند. از طرفی هم نشانه‌گیری با آن راحت‌تر است. به همین دلیل این بومرنگها برای شکار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 چرا بومرنگ پرواز می‌کند؟

اگر شما یک تکه چوب معمولی را پرتاب کنید، هیچ گاه به خوبی بومرنگ پرواز نمی‌کند. مهم‌ترین نکته این است که بومرنگ برخلاف یک چوب معمولی از دو بال تشکیل شده است. این باعث می‌شود که بومرنگ حول نقطه وسط دو بال خود بچرخد که باعث تثبیت حرکت آن در هوا می‌شود. به همین دلیل بومرنگها نسبت به یک تکه چوب معمولی مسیر طولانی‌تری را طی می‌کنند و به خوبی پرواز می‌کنند. 

 

بال بومرنگ صاف نیست، بلکه مانند بال هواپیما، یک طرف آن صاف و طرف دیگر آن محدب است. این مسئله باعث می‌شود حرکت مولکول‌های هوا در سطح محدب آن سریع‌تر از سطح صاف آن باشد. بنابراین بین دو سطح آن اختلاف فشار هوا ایجاد می‌شود. به همین دلیل زمانی که بومرنگ در حال حرکت است، به علت وجود فشار هوای بیشتر در یک طرف، به سمت دیگر هل داده می‌شود. اما اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که بومرنگ بیش از هر چیز شبیه ملخ هواپیما یا هلی‌کوپتر است که به جایی متصل نشده باشد.

 

 همان طور که می‌دانید، ملخ هواپیما و هلی‌کوپتر، باعث حرکت مستقیم و رو به جلو در جهت محور ملخ می‌شود. بنابراین در صورتی که بومرنگ را به طور عمودی گرفته و پرتاب کنیم، به سمت راست یا چپ حرکت می‌کند و برعکس در صورتی که آن را به طور افقی بگیریم، به سمت محور خود، یعنی به طور عمودی و مثل یک هلی‌کوپتر بالا می‌رود تا از چرخش بایستد و نیروی جاذبه آن را به زمین برگرداند. با این حال می‌دانیم که عملاً حرکت بومرنگ به این شکل نیست. چرا؟

 

چرا بومرنگ برمی‌گردد؟

برخلاف ملخ هلی‌کوپتر و هواپیما که زمانی شروع به چرخش می‌کند که خود وسیله کاملاً ساکن باشد، شما بومرنگ را .پرتاب" می‌کنید. بنابراین بومرنگ علاوه بر حرکت چرخشی ملخ، یک حرکت چرخشی در هوا هم دارد. هر کدام از لبه‌های بومرنگ که در سمت بالای محور چرخش آن قرار داشته باشد، در جهت پرتاب بومرنگ می‌چرخد و سرعت چرخش آن با سرعت حرکت بومرنگ جمع می‌شود، در حالی که لبه دیگر در خلاف آن جهت می‌چرخد. این به آن معناست که با اینکه هر دو لبه با یک سرعت می‌چرخند، اما سرعت حرکت یکی در هوا بیشتر از دیگری است.

 

 این تفاوت سرعت باعث ایجاد دو نیروی متفاوت از سمت دو بال بومرنگ می‌شود و برآیند این دو نیرو، نیرویی می‌شود که از سمت بالای محور چرخش به بومرنگ وارد می‌شود. حالا برای امتحان، یک چرخ بردارید و وقتی در حال چرخیدن است، نیرویی از سمت بالا به آن وارد کنید. چه اتفاقی می‌افتد؟

 

چرخ به سمت راست یا چپ منحرف می‌شود، یعنی نیرویی که به جسمی ساکن وارد می‌کنید با نیرویی که به همان جسم در حال چرخش وارد می‌کنید، دو اثر کاملاً متفاوت دارد. دلیل آن هم این است که قبل از اینکه نیرو بتواند اثر کند، نقطه اثر آن به علت چرخش چرخ می‌چرخد و در حقیقت نیرو به جای بالا از سمت جلو وارد می‌شود. همین مسئله در مورد بومرنگ نیز صادق است، یعنی نیرویی که در اثر عدم تساوی سرعت حرکت دو بال در هوا ایجاد شده، اگرچه از سمت بالا به بومرنگ وارد می‌شود، اما باعث می‌شود بومرنگ به سمت چپ یا راست منحرف شود. به این ترتیب بومرنگ کم کم به یک سمت چرخیده و با طی کردن یک مسیر دایره‌ای، به دست شما برمی‌گردد.

 

بومرنگ را می‌توان به شیوه‌های متفاوتی پرتاب کرد، اما نکته مهم این است که آن را درست پرتاب کنید، یعنی با توجه به نیروهایی که به آن وارد می‌شود، با یک سرعت و زاویه مناسب آن را طوری پرتاب کنید که یک مسیر دایره شکل را طی کرده و به دست شما برگردد. در حقیقت شکل و طراحی مناسب بومرنگ فقط نیمی از کار است. بومرنگ خودش پرواز نمی‌کند، شما باید آن را درست پرتاب کنید!

 

بومرنگ از کجا آمده؟

در واقع ساختن بومرنگ فقط یک اتفاق بوده است. انسانهای اولیه از تکه‌های چوب برای شکار استفاده می‌کردند و در طبیعت هم چوب منحنی زیاد پیدا می‌شود. احتمالاً آنها کم کم به این نتیجه رسیده‌اند که چوبهای منحنی بهتر از چوبهای معمولی پرواز می‌کنند، در نتیجه شکل دادن به چوبها را آغاز کردند. به این ترتیب اولین بومرنگها که البته بازگشت‌کننده نبودند، ساخته شدند. قدیمی‌ترین بومرنگی که تاکنون پیدا شده، مربوط به بیست هزار سال قبل است و توسط مردم لهستان ساخته شده است.

 

 راجع به تاریخچه بومرنگهای بازگشت‌کننده اطلاعات زیادی در دست نیست، اما معمولاً استرالیایی‌ها را صاحب این اختراع می‌شناسند، شاید یک مرد استرالیایی یک روز بومرنگی ساخت که به طور اتفاقی زاویه دو بال آن کم‌تر بود و بومرنگ می‌توانست دور بزند... شاید... به هر حال بومرنگها برمی‌گردند!

۰   | ۰ | ۱۵۲۶ | ۸۵/۰۸/۳۰ | محمد لطیفی
بومرنگ دانش

نظرات ۰  

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

منوي اصلي

ميکروبلاگينگ
 • این قصه سر دراز دارد...
 • یادش بخیر پارسال خوشحال بودیم که سال 98 رو زنده تموم کردیم حالا اینو چکارش کنیم؟!!!

  پیرو پست پارسال (بازماندگان)

  ۰   | ۰ | ۱۳۲ | ۹۹/۰۲/۰۴ | محمد لطیفی
 • کرونا
 • نظر شخصی من اینکه که امکان کنترل کرونا با پخش اخبار مثبت از کنترل کرونا در شهرهای مختلف و یا برعکس، ترساندن بیش از حد مردم وجود ندارد. چرا که در شهر همیشه یکسری افراد رو میبینیم که تحت تاثیر اخبار منفی کاملا موارد بهداشتی رو رعایت می‌کنند و از طرف دیگه هم افرادی رو میبینیم که کرونا رو دست کم گرفتن و اصلا رعایت نمی کنند. به نظر من این اپیدمی آنقدر ادامه پیدا خواهد کرد که همه مردم به این باور برسند که اگه می‌خوان به بیماری مبتلا نشن باید موارد بهداشتی رو رعایت کنن. و بهای شکست دادن این ویروس هم متاسفانه چیزی جز افزایش مبتلایان و جان باختگان نیست.

  ۰   | ۰ | ۱۷۹ | ۹۸/۱۲/۲۴ | محمد لطیفی
 • بازماندگان
 • به امید خدا اگر این یک ماه رو هم دوام بیاریم میشیم جزو بازماندگان سال 1398.

  خارج از شوخی خیلی مواظب خودتون باشید. ویروس کرونا بسیار بسیار سریع شیوع پیدا می‌کنه و منتقل میشه با این اوصاف کماکان ازدحام مردم رو توی مراکز خرید برای کارهای غیر ضروری میشه دید.

  ۱   | ۰ | ۲۳۴ | ۹۸/۱۲/۰۵ | محمد لطیفی
 • عکاسی
 • یه چند وقتی هست که توی مود عکاسی هستم، درکل به عکاسی خیلی علاقه دارم در حدی که یه مدت قصد داشتم یه آتلیه عکاسی راه بندازم که نشد. خلاصه بگم که تا امروز دنبال قضیه عکاسی بودم که بالاخره ماه پیش تصمیم گرفتم یه دوربین دیجیتال بخرم. هزینش با توجه به وضعیت مالی این روزهای همه خیلی سنگین دراومد ولی فکر کنم ارزشش رو داشت که واسه علاقه مندی‌هام هزینه کنم.

  - تصمیم دارم گهگاهی پست آموزشی مربوط به عکاسی و ادیت عکس بزارم ولی نمیدونم به درد کسی میخوره یا نه...

  ۰   | ۰ | ۱۸۷ | ۹۸/۱۱/۲۸ | محمد لطیفی
 • هندزفری
 • آقا من کماکان با قدرت بر این باور هستم که یه نفر وقتی ما حواسِمون نیست میاد سیم هندزفری‌مونو گره میزنه در میره.

  ۰   | ۰ | ۳۰۲ | ۹۸/۰۹/۲۰ | محمد لطیفی
 • کودکانِ بدون آزادی
 • خودِ واقعیِ هر یک از ما کودکِ‌کوچکی است که هنوز رشد نیافته. گاهی اوقات وقتی به ما خوش می‌گذرد یا داریم بازی می‌کنیم، وقتی احساس شادی می‌کنیم، وقتی نقاشی می‌کنیم، یا شعر می‌نویسیم، یا پیانو می‌زنیم ، یا به هر طریقی احساسات خود را بیان می‌کنیم این کودک بیرون می‌آید.اینها شادمانه‌ترین لحظاتِ زندگیِ ما هستند. وقتی خودِ واقعیِ ما بیرون می‌آید، وقتی به گذشته نمی‌اندیشیم و دلواپس آینده نیستیم. آن‌وقت شبیه بچه‌ها می‌شویم.

  اما یک چیز هست که همهٔ اینها را عوض می‌کند، وما به آن مسئولیت می‌گوئیم. جامعه می‌گوید «صبر کن، تو مسئولی، وظایفی داری که باید انجام بدهی،باید کار کنی،باید مدرسه بروی،باید زندگی را اداره کنی.»همهٔ این مسئولیت ها به ذهن هجوم می‌آورند. آنوقت چهرهٔ ما عوض می‌شود و دوباره جدی می‌شویم.

  اگر وقتی که بچه‌ها ادای بزرگتر‌ها را در می‌آورند نگاهشان کنید،می‌بینید که چهره‌شان تغییر می‌کند . میگویند:«مثلاً من یک وکیل هستم»، آنوقت صورت جدی یک آدم بزرگ را به خود می‌گیرند. ما به دادگاه می‌رویم و همان چهره را در آنجا می‌بینیم و این همان است که هستیم. ما هنوز بچه ایم،اما آزادی خود را از دست داده‌ایم.

  بخشی از کتاب چهار میثاق (نویسنده: دون میگوئل روئیز)

  ۱   | ۲ | ۳۲۹ | ۹۸/۰۹/۰۸ | محمد لطیفی
 • سرکشیِ دولت در جیب مردم
 • وزیرِ تعاون: چه تمام کسانی که کمک هزینه معیشت دریافت کرده‌‌اند و چه کسانی که دریافت نکرده‌‌اند و اعتراض کرده‌‌اند تا آخرِ ماه بایستی این مجوز رو به دولت بدهند که دولت در تمام حسابهایِ بانکیِ آنها سرکشی کند، در غیرِ اینصورت کمک هزینه قطع خواهد شد!

  این هم خبرِ جدیدِ امروز که از زبان وزیر تعاون شنیدیم. دیگه واقعا نمی‌دونم چی باید گفت از طرفی ۵۰ هزارتومان اصلاً ارزش این رو نداره که اجازه بدی هرکسی دلش خواست بیاد و حسابهایِ بانکیت رو بررسی بکنه و از طرفِ دیگه هم خیلی از افراد هستند که واقعاً زیر این فشارِ سنگینِ گرانی و تورم دارن له می‌شن، مثل کارگرانی که ۵ یا ۶ ماههِ حقوق نگرفتن و چه بسا اونهایی که حقوق هم گرفتن مشکلات مالی زیادی دارن.

  با وجود این اوضاع احتمالاً تا چند ماه دیگه باید به دولت اجازه بدیم هرچقدر پول احتیاج داره خودش از حسابمون برداشت کنه.

  کاش مسئولین کمی هم برای مردم حُرمت و ارزش قائل بودند و بجای تفره رفتن از پرداختِ حق مردم و سَرک کشیدن در خصوصی‌ترین مسائلِ اونها پای حرفِ دلِ مردم و شنیدنِ مشکلاتشان می‌نشستند.

  ۱   | ۱ | ۳۶۴ | ۹۸/۰۹/۰۵ | محمد لطیفی
 • زیر ساختِ افتضاح
 • متاسفانه بعد از اتفاقاتِ اخیر و قطع شدنِ اینترنتِ بین المللی خیلی‌ها با مشکلاتِ جدی مواجه شدن مثل دسترسی به ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی و... متاسفانه ما حتی یک موتور جستجوی بومی هم نداریم که لااقل سایت‌های داخلی رو جستجو کنیم. البته دوستان چنتا معرفی کردن مثل: یوز (که اصلا باز نمیشه)، پارسی جو(که فقط نتایج ویکی‌پدیا رو نشون میده)، سلام (که ظاهرا تعطیله) و... 

  ۰   | ۰ | ۳۳۱ | ۹۸/۰۸/۲۸ | محمد لطیفی
 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

  ۰   | ۰ | ۳۶۷ | ۹۸/۰۸/۱۲ | محمد لطیفی
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

  ۰   | ۰ | ۵۴۷ | ۹۸/۰۴/۰۲ | محمد لطیفی
پربيننده ترين مطالب
محبوب ترين مطالب
Copyright © iranew.com 2005-2019