ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

چگونه با خستگی مبارزه کنیم

شکوه‌ و شکایت‌ از کسالت‌ و خستگی‌ در سال های‌ اخیر مد روز شده‌ است. بسیاری‌ از مردم‌ همین‌ که‌ صحبت‌ از وضع‌ و حالشان‌ می ‌شود شروع‌ به‌ گله‌ می‌ کنند که‌ خستگی‌ مفرط‌ بدجوری‌ جسم‌ و روحشان‌ را آزار می‌ دهد. مسلماً این‌ گروه‌ را کسانی‌ تشکیل‌ می ‌دهند که‌ در شبانه ‌روز از مقدار زیادی‌ قند سفید، غلات‌ تصفیه‌ شده‌ و نان‌ استفاده‌ می ‌کنند و از نوشیدن‌ بیش‌ از اندازه‌ انواع‌ نوشابه‌ نیز ابائی‌ ندارند.

 تمام‌ غم‌ و اندوه‌ و ناراحتی‌ را به‌ دست‌ فراموشی‌ بسپارید، در افق بالای دریا ، کلمه الله را با حروف درشت و طلایی در نظر آورید . 

تجربه‌ ثابت‌ کرده‌ کسانی‌ که‌ جز قند طبیعی، قند دیگری‌ را به‌ مصرف‌ نمی‌ رسانند و نیز از غذاهایی‌ استفاده‌ می ‌کنند که‌ سرشار از پروتئین‌ است‌ و همچنین‌ نان‌ سبوس‌دار مصرف‌ می ‌کنند، کمتر دچار کسالت‌ و خستگی‌ می‌ شوند. برای‌ اینکه‌ سراسر عمرتان‌ را با تندرستی‌ و شادابی‌ بگذرانید اولاً رژیمی‌ را در پیش‌ بگیرید که‌ بیشترین‌ ویتامین‌ را به‌ بدن‌ شما برساند، ثانیاً هنر درست‌ استراحت‌ کردن‌ را فرا بگیرید.

گاهی ‌خستگی‌ ممکن‌ است‌ علامت‌ اولیه‌ بسیاری‌ از بیماری ها باشد. اگر بعد از استراحت‌ و آرامش‌ باز احساس‌ خستگی‌ می ‌کنید، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.

مواردی ‌که توصیه می ‌شود به پزشک مراجعه کنید!

- اگر بدون‌ دلیل‌ مشخصی‌ بیش ‌از دو هفته‌ احساس‌ خواب‌ آلودگی‌ و خستگی‌ می ‌کنید.

- اگر خستگی‌ با درد ماهیچه ‌ها، تهوع، تب، افسردگی‌ یا تغییر خلق‌ همراه‌ است.

پس‌ از یک‌ روز خسته ‌کننده‌ چه‌ باید کرد؟

همه‌ ما پس‌ از پشت‌ سر گذاشتن‌ روزی‌ پرتنش‌ و خسته‌ کننده، مجبوریم‌ فشارهای‌ وارد بر عضلات‌ و اعصاب‌ خود را به‌ نحوی‌ برطرف‌ کنیم. توصیه ‌های‌ زیر در عین‌ سادگی‌ نتایج‌ سودمندی‌ دارند و خوابی‌ راحت‌ و آرام‌ را به‌ همراه‌ می ‌آورند: 

- ماساژ محکم‌ تمام‌ بدن‌ به‌ مدت‌ ده‌ دقیقه‌ باعث‌ بازگشت‌ نیرو در بدن‌ می‌شود. البته‌ دستتان‌ به‌ همه‌ جای‌ بدن‌ نمی ‌رسد، ولی‌ تا هرجا که‌ می ‌توانید ماساژ دهید. این‌ کار را می‌ توانید با روغن‌ گیاهی‌ یا روغن‌ ماساژ انجام‌ دهید و با نوازش، ضربه‌ زدن‌ و لرزاندن‌ اندام ها بدن‌ خسته‌ خود را ماساژ دهید.

- دو طرف‌ حوله‌ یا وسیله‌ ای‌ شبیه‌ به‌ آن‌ را با دو دست‌ محکم‌ بگیرید و دست ها را از بالا یا پایین‌ به‌ پشت‌ ببرید و به‌ شکل‌ منحنی‌ بر ستون‌ فقرات‌ و پهلوها بکشید. این‌ حرکت‌ خستگی‌ عضلات‌ را در ابعاد وسیعی‌ برطرف‌ می‌ کند.

- دوش‌ آب‌ گرم‌ با فشار شدید، به ویژه‌ زمانی‌ که‌ ماهیچه‌ های‌ پشت‌ و گردن‌ مدتی‌ نسبتاً طولانی‌ در معرض‌ فشار آب‌ باشند، در تسکین‌ خستگی های‌ روحی‌ و جسمی‌ ثمربخش‌ است.

 

- میل‌ کردن‌ نوشابه ‌ای‌ خنک‌ همراه‌ با ویتامین هایی‌ از میوه‌های‌ تازه، لذت‌ و آرامشی‌ فراوان‌ به‌ همراه‌ دارد.

- بو کردن‌ اسانس‌ اکلیل‌ کوهی، شمعدانی‌ و نیز اسانس‌ ریحان‌ آرام بخش‌ است.

- گوش ‌دادن‌ به‌ موسیقی‌ شاد راه‌ خوبی‌ برای‌ یافتن‌ انرژی‌ درونی‌ است؛ البته‌ موسیقی های‌ تند توصیه‌ نمی‌ شود، چون‌ شما را بیشتر عصبی‌ می ‌کند!

- چند نرمش‌ سبک‌ و کششی‌، خستگی‌ روزانه‌ را برطرف‌ می‌ کند.

 استراحت‌ کردن‌ در هر ساعتی‌ از روز که‌ انجام‌ شود، مفید خواهد بود. اما اگر شما فرصت‌ داشته‌ باشید که‌ این‌ کار را پیش‌ از خواب‌ انجام‌ دهید، به‌ نتیجه‌ مطلوب تری‌ دست‌ می ‌یابید. این‌ نوع‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ بدن، نه‌ تنها به‌ بسیاری‌ از بد خواب ها و شب‌ بیداران‌ کمک‌ کرده‌ تا علیه‌ استرس ها به‌ مقاومت‌ بپردازند، بلکه‌ باعث‌ شده‌ آنها با آرامش‌ و آسودگی‌ تمام، با خواب‌ آشتی‌ کنند.

 

شیوه‌ درست‌ استراحت‌ کردن‌ را بیاموزیم‌

پس‌ از آنکه‌ روی‌ تختخواب‌ دراز کشیدید، پیش‌ خود تصور کنید که‌ بر بالای‌ ابرها حرکت‌ می‌کنید. خود را به‌ شاخه‌ درختی‌ تشبیه‌ کنید که‌ با هر وزش‌ باد به‌ این‌ سو و آن‌ سو حرکت‌ می‌کند. در این‌ حالت‌ طبیعت‌ را در ذهن‌ خود مجسم‌ کنید و این‌ احساس‌ را در خود تقویت‌ نمایید که‌ کنار دریا و روی‌ ماسه‌ های‌ نرم‌ دراز کشیده‌ اید و امواج‌ دریا شما را چون‌ برگی‌ سبکبال‌ به‌ این‌ طرف‌ و آن‌ طرف‌ می‌کشانند. حالا وقت‌ آن‌ است‌ که‌ عضلات‌ را از حالت‌ انقباض‌ خارج‌ کنید. برای‌ این‌ کار بهتر است‌ ابتدا از پاهایتان‌ شروع‌ کنید. به‌ این‌ ترتیب‌ که‌ هر یک‌ از پاها را چندین‌ بار به‌ چرخش‌ درآورید تا از حالت‌ انقباض‌ درآیند. در این‌ مرحله‌ چنان‌ عمل‌ کنید که‌ پاهایتان‌ کاملاً رها شوند و به‌ حالت‌ پاندولی‌ درآیند. پس‌ از آنکه‌ چند بار ساق‌ پاها را به‌ جلو و عقب‌ خم‌ کردید، اجازه‌ دهید پاها استراحت‌ کنند. در این‌ موقعیت‌ چنان‌ تصور کنید که‌ درون‌ هر دو پا پر از سرب‌ شده‌ و کاملاً سخت‌ و سنگین‌ روی‌ زمین‌ بی‌ حرکت‌ مانده‌اند.

حالا چند نفس‌ عمیق‌ بکشید. در این‌ موقع، به‌ همان‌ آهستگی‌ که‌ هوا را از طریق‌ بینی‌ به‌ داخل‌ ریه‌ ها می‌ فرستید، از طریق‌ دهان‌ به‌ آرامی‌ بازدم‌ را انجام‌ دهید.

تمام‌ غم‌ و اندوه‌ و ناراحتی‌ را به‌ دست‌ فراموشی‌ بسپارید، در افق بالای دریا ، کلمه الله را با حروف درشت و طلایی در نظر آورید . 

دست های‌ خود را به‌ طرفین‌ باز کنید. تا آنجا که‌ می‌ توانید دست ها را از هم‌ دور کنید و سعی‌ نمایید که‌ دست ها و بازوهایتان‌ منقبض‌ شوند. برای‌ این‌ کار می ‌توان‌ دست ها را محکم‌ مشت‌ کرد تا حالت‌ انقباض‌ کامل‌ به‌ وجود آید. پس‌ از چند لحظه‌ عضلات‌ دست‌ و بازو را شل‌ و آنها را چنان‌ آزادانه‌ رها کنید که‌ چون‌ برگی‌ روی‌ آب، با آرامش‌ به‌ استراحت‌ بپردازند.

 

پس‌ از دست‌ و پا نوبت‌ به‌ ناحیه‌ گردن‌ می‌ رسد، برای‌ استراحت ‌دادن‌ به‌ گردن، ابتدا سر خود را چند بار از یک‌ طرف‌ به‌ طرف‌ دیگر بچرخانید. سپس، تصور کنید که‌ سرتان‌ بیش‌ از حد تصور سنگین‌ است‌ و در این‌ حال، آن‌ را روی‌ بالش‌ رها کنید. در اینجا باید فکر کنید که‌ سرتان‌ آن‌ قدر سنگین‌ است‌ که‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ نمی‌ توانید به‌ وسیله‌ گردنتان‌ آن‌ را به‌ حرکت‌ درآورید.

چشم ها عضلاتی‌ هستند که‌ همچون‌ دست‌ و پا به‌ استراحت‌ نیاز دارند. استراحت‌ دادن‌ به‌ چشم ها بسیار مهم‌ و اساسی‌ است؛ و به‌ چند طریق‌ انجام‌ می‌ شود که‌ به‌ نمونه‌ هایی‌ اشاره‌ می‌ کنیم:

یک‌ شیوه‌ آن‌ است‌ که‌ چند بار با شدت‌ بسیار پلک هایتان‌ را به‌ هم‌ فشار دهید و آنها را ببندید تا چشمانتان‌ آرامش‌ لازم‌ را به‌ دست‌ آورند.

کسانی‌ که‌ عصبی‌ هستند، در هنگام‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ چشم ها، دچار لرزش‌ پلک‌ خواهند شد. شاید در چنین‌ حالتی، شاید نشود از حرکت‌ پلک ها جلوگیری‌ کرد. در چنین‌ مواردی، شخص‌ باید دست‌ از تلاش‌ بردارد و به‌ آرامی‌ نفس‌ عمیق‌ بکشد. پس‌ از چند لحظه، متوجه‌ می‌ شود که‌ دیگر مژه‌ نمی‌ زند و پلک هایش‌ نمی ‌لرزد. در این‌ موقعیت‌ می ‌توان‌ دستورالعمل‌ استراحت‌ چشم ها را به‌ اجرا درآورد.

 

 دوش‌ آب‌ گرم‌ با فشار شدید، به ویژه‌ زمانی‌ که‌ ماهیچه‌ های‌ پشت‌ و گردن‌ مدتی‌ نسبتاً طولانی‌ در معرض‌ فشار آب‌ باشند، در تسکین‌ خستگی های‌ روحی‌ و جسمی‌ ثمربخش‌ است.

 

شیوه‌ دیگر: چشمان‌ خود را ببندید و تصور کنید عضلات‌ کنترل‌ کننده‌ کـُره‌ چشم‌ در حالت‌ استراحت‌ هستند. در این‌ حالت‌ عضلات‌ چشم‌ باید کاملاً در آرامش‌ باشند و کمترین‌ انقباضی‌ در آنها وجود نداشته‌ باشد.

 

این‌ شیوه‌ استراحت‌ کردن‌ در هر ساعتی‌ از روز که‌ انجام‌ شود، مفید خواهد بود. اما اگر شما فرصت‌ داشته‌ باشید که‌ این‌ کار را پیش‌ از خواب‌ انجام‌ دهید، به‌ نتیجه‌ مطلوب تری‌ دست‌ می ‌یابید. این‌ نوع‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ بدن، نه‌ تنها به‌ بسیاری‌ از بد خواب ها و شب‌ بیداران‌ کمک‌ کرده‌ تا علیه‌ استرس ها به‌ مقاومت‌ بپردازند، بلکه‌ باعث‌ شده‌ آنها با آرامش‌ و آسودگی‌ تمام، با خواب‌ آشتی‌ کنند. فراموش‌ نکنید برای‌ دستیابی‌ به‌ موفقیت‌ در این‌ امر کافی‌ است‌ برای‌ ورزش های‌ استراحت‌ ، بین‌ پنج‌ تا ده‌ دقیقه‌ وقت‌ صرف‌ کنید. این‌ یک‌ حقیقت‌ محض‌ است؛ کسانی‌ که‌ به موقع‌ می‌ خوابند و در وقت‌ خوابیدن‌ دچار هیچ‌ دردسری‌ نمی ‌شوند هر روز صبح‌ زود، با نشاط‌ و شادابی‌ تمام‌ از خواب‌ برمی‌ خیزند و احساس‌ می ‌کنند که‌ نیرو و انرژی‌ بیشتر و تازه ‌تری‌ در مقایسه‌ با روز قبل‌ دارند.

۰   | ۰ | ۲۸۳ | ۸۵/۰۸/۰۲ | محمد لطیفی
خستگی درمان

نظرات ۰  

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

منوي اصلي

ميکروبلاگينگ
 • این قصه سر دراز دارد...
 • یادش بخیر پارسال خوشحال بودیم که سال 98 رو زنده تموم کردیم حالا اینو چکارش کنیم؟!!!

  پیرو پست پارسال (بازماندگان)

  ۰   | ۰ | ۶۵ | ۹۹/۰۲/۰۴ | محمد لطیفی
 • کرونا
 • نظر شخصی من اینکه که امکان کنترل کرونا با پخش اخبار مثبت از کنترل کرونا در شهرهای مختلف و یا برعکس، ترساندن بیش از حد مردم وجود ندارد. چرا که در شهر همیشه یکسری افراد رو میبینیم که تحت تاثیر اخبار منفی کاملا موارد بهداشتی رو رعایت می‌کنند و از طرف دیگه هم افرادی رو میبینیم که کرونا رو دست کم گرفتن و اصلا رعایت نمی کنند. به نظر من این اپیدمی آنقدر ادامه پیدا خواهد کرد که همه مردم به این باور برسند که اگه می‌خوان به بیماری مبتلا نشن باید موارد بهداشتی رو رعایت کنن. و بهای شکست دادن این ویروس هم متاسفانه چیزی جز افزایش مبتلایان و جان باختگان نیست.

  ۰   | ۰ | ۱۰۱ | ۹۸/۱۲/۲۴ | محمد لطیفی
 • بازماندگان
 • به امید خدا اگر این یک ماه رو هم دوام بیاریم میشیم جزو بازماندگان سال 1398.

  خارج از شوخی خیلی مواظب خودتون باشید. ویروس کرونا بسیار بسیار سریع شیوع پیدا می‌کنه و منتقل میشه با این اوصاف کماکان ازدحام مردم رو توی مراکز خرید برای کارهای غیر ضروری میشه دید.

  ۱   | ۰ | ۱۵۲ | ۹۸/۱۲/۰۵ | محمد لطیفی
 • عکاسی
 • یه چند وقتی هست که توی مود عکاسی هستم، درکل به عکاسی خیلی علاقه دارم در حدی که یه مدت قصد داشتم یه آتلیه عکاسی راه بندازم که نشد. خلاصه بگم که تا امروز دنبال قضیه عکاسی بودم که بالاخره ماه پیش تصمیم گرفتم یه دوربین دیجیتال بخرم. هزینش با توجه به وضعیت مالی این روزهای همه خیلی سنگین دراومد ولی فکر کنم ارزشش رو داشت که واسه علاقه مندی‌هام هزینه کنم.

  - تصمیم دارم گهگاهی پست آموزشی مربوط به عکاسی و ادیت عکس بزارم ولی نمیدونم به درد کسی میخوره یا نه...

  ۰   | ۰ | ۱۲۰ | ۹۸/۱۱/۲۸ | محمد لطیفی
 • هندزفری
 • آقا من کماکان با قدرت بر این باور هستم که یه نفر وقتی ما حواسِمون نیست میاد سیم هندزفری‌مونو گره میزنه در میره.

  ۰   | ۰ | ۲۲۱ | ۹۸/۰۹/۲۰ | محمد لطیفی
 • کودکانِ بدون آزادی
 • خودِ واقعیِ هر یک از ما کودکِ‌کوچکی است که هنوز رشد نیافته. گاهی اوقات وقتی به ما خوش می‌گذرد یا داریم بازی می‌کنیم، وقتی احساس شادی می‌کنیم، وقتی نقاشی می‌کنیم، یا شعر می‌نویسیم، یا پیانو می‌زنیم ، یا به هر طریقی احساسات خود را بیان می‌کنیم این کودک بیرون می‌آید.اینها شادمانه‌ترین لحظاتِ زندگیِ ما هستند. وقتی خودِ واقعیِ ما بیرون می‌آید، وقتی به گذشته نمی‌اندیشیم و دلواپس آینده نیستیم. آن‌وقت شبیه بچه‌ها می‌شویم.

  اما یک چیز هست که همهٔ اینها را عوض می‌کند، وما به آن مسئولیت می‌گوئیم. جامعه می‌گوید «صبر کن، تو مسئولی، وظایفی داری که باید انجام بدهی،باید کار کنی،باید مدرسه بروی،باید زندگی را اداره کنی.»همهٔ این مسئولیت ها به ذهن هجوم می‌آورند. آنوقت چهرهٔ ما عوض می‌شود و دوباره جدی می‌شویم.

  اگر وقتی که بچه‌ها ادای بزرگتر‌ها را در می‌آورند نگاهشان کنید،می‌بینید که چهره‌شان تغییر می‌کند . میگویند:«مثلاً من یک وکیل هستم»، آنوقت صورت جدی یک آدم بزرگ را به خود می‌گیرند. ما به دادگاه می‌رویم و همان چهره را در آنجا می‌بینیم و این همان است که هستیم. ما هنوز بچه ایم،اما آزادی خود را از دست داده‌ایم.

  بخشی از کتاب چهار میثاق (نویسنده: دون میگوئل روئیز)

  ۱   | ۲ | ۲۴۱ | ۹۸/۰۹/۰۸ | محمد لطیفی
 • سرکشیِ دولت در جیب مردم
 • وزیرِ تعاون: چه تمام کسانی که کمک هزینه معیشت دریافت کرده‌‌اند و چه کسانی که دریافت نکرده‌‌اند و اعتراض کرده‌‌اند تا آخرِ ماه بایستی این مجوز رو به دولت بدهند که دولت در تمام حسابهایِ بانکیِ آنها سرکشی کند، در غیرِ اینصورت کمک هزینه قطع خواهد شد!

  این هم خبرِ جدیدِ امروز که از زبان وزیر تعاون شنیدیم. دیگه واقعا نمی‌دونم چی باید گفت از طرفی ۵۰ هزارتومان اصلاً ارزش این رو نداره که اجازه بدی هرکسی دلش خواست بیاد و حسابهایِ بانکیت رو بررسی بکنه و از طرفِ دیگه هم خیلی از افراد هستند که واقعاً زیر این فشارِ سنگینِ گرانی و تورم دارن له می‌شن، مثل کارگرانی که ۵ یا ۶ ماههِ حقوق نگرفتن و چه بسا اونهایی که حقوق هم گرفتن مشکلات مالی زیادی دارن.

  با وجود این اوضاع احتمالاً تا چند ماه دیگه باید به دولت اجازه بدیم هرچقدر پول احتیاج داره خودش از حسابمون برداشت کنه.

  کاش مسئولین کمی هم برای مردم حُرمت و ارزش قائل بودند و بجای تفره رفتن از پرداختِ حق مردم و سَرک کشیدن در خصوصی‌ترین مسائلِ اونها پای حرفِ دلِ مردم و شنیدنِ مشکلاتشان می‌نشستند.

  ۱   | ۱ | ۲۸۸ | ۹۸/۰۹/۰۵ | محمد لطیفی
 • زیر ساختِ افتضاح
 • متاسفانه بعد از اتفاقاتِ اخیر و قطع شدنِ اینترنتِ بین المللی خیلی‌ها با مشکلاتِ جدی مواجه شدن مثل دسترسی به ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی و... متاسفانه ما حتی یک موتور جستجوی بومی هم نداریم که لااقل سایت‌های داخلی رو جستجو کنیم. البته دوستان چنتا معرفی کردن مثل: یوز (که اصلا باز نمیشه)، پارسی جو(که فقط نتایج ویکی‌پدیا رو نشون میده)، سلام (که ظاهرا تعطیله) و... 

  ۰   | ۰ | ۲۶۱ | ۹۸/۰۸/۲۸ | محمد لطیفی
 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

  ۰   | ۰ | ۲۹۳ | ۹۸/۰۸/۱۲ | محمد لطیفی
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

  ۰   | ۰ | ۴۶۲ | ۹۸/۰۴/۰۲ | محمد لطیفی
پربيننده ترين مطالب
محبوب ترين مطالب
Copyright © iranew.com 2005-2019