ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

چگونه با خستگی مبارزه کنیم

شکوه‌ و شکایت‌ از کسالت‌ و خستگی‌ در سال های‌ اخیر مد روز شده‌ است. بسیاری‌ از مردم‌ همین‌ که‌ صحبت‌ از وضع‌ و حالشان‌ می ‌شود شروع‌ به‌ گله‌ می‌ کنند که‌ خستگی‌ مفرط‌ بدجوری‌ جسم‌ و روحشان‌ را آزار می‌ دهد. مسلماً این‌ گروه‌ را کسانی‌ تشکیل‌ می ‌دهند که‌ در شبانه ‌روز از مقدار زیادی‌ قند سفید، غلات‌ تصفیه‌ شده‌ و نان‌ استفاده‌ می ‌کنند و از نوشیدن‌ بیش‌ از اندازه‌ انواع‌ نوشابه‌ نیز ابائی‌ ندارند.

 تمام‌ غم‌ و اندوه‌ و ناراحتی‌ را به‌ دست‌ فراموشی‌ بسپارید، در افق بالای دریا ، کلمه الله را با حروف درشت و طلایی در نظر آورید . 

تجربه‌ ثابت‌ کرده‌ کسانی‌ که‌ جز قند طبیعی، قند دیگری‌ را به‌ مصرف‌ نمی‌ رسانند و نیز از غذاهایی‌ استفاده‌ می ‌کنند که‌ سرشار از پروتئین‌ است‌ و همچنین‌ نان‌ سبوس‌دار مصرف‌ می ‌کنند، کمتر دچار کسالت‌ و خستگی‌ می‌ شوند. برای‌ اینکه‌ سراسر عمرتان‌ را با تندرستی‌ و شادابی‌ بگذرانید اولاً رژیمی‌ را در پیش‌ بگیرید که‌ بیشترین‌ ویتامین‌ را به‌ بدن‌ شما برساند، ثانیاً هنر درست‌ استراحت‌ کردن‌ را فرا بگیرید.

گاهی ‌خستگی‌ ممکن‌ است‌ علامت‌ اولیه‌ بسیاری‌ از بیماری ها باشد. اگر بعد از استراحت‌ و آرامش‌ باز احساس‌ خستگی‌ می ‌کنید، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.

مواردی ‌که توصیه می ‌شود به پزشک مراجعه کنید!

- اگر بدون‌ دلیل‌ مشخصی‌ بیش ‌از دو هفته‌ احساس‌ خواب‌ آلودگی‌ و خستگی‌ می ‌کنید.

- اگر خستگی‌ با درد ماهیچه ‌ها، تهوع، تب، افسردگی‌ یا تغییر خلق‌ همراه‌ است.

پس‌ از یک‌ روز خسته ‌کننده‌ چه‌ باید کرد؟

همه‌ ما پس‌ از پشت‌ سر گذاشتن‌ روزی‌ پرتنش‌ و خسته‌ کننده، مجبوریم‌ فشارهای‌ وارد بر عضلات‌ و اعصاب‌ خود را به‌ نحوی‌ برطرف‌ کنیم. توصیه ‌های‌ زیر در عین‌ سادگی‌ نتایج‌ سودمندی‌ دارند و خوابی‌ راحت‌ و آرام‌ را به‌ همراه‌ می ‌آورند: 

- ماساژ محکم‌ تمام‌ بدن‌ به‌ مدت‌ ده‌ دقیقه‌ باعث‌ بازگشت‌ نیرو در بدن‌ می‌شود. البته‌ دستتان‌ به‌ همه‌ جای‌ بدن‌ نمی ‌رسد، ولی‌ تا هرجا که‌ می ‌توانید ماساژ دهید. این‌ کار را می‌ توانید با روغن‌ گیاهی‌ یا روغن‌ ماساژ انجام‌ دهید و با نوازش، ضربه‌ زدن‌ و لرزاندن‌ اندام ها بدن‌ خسته‌ خود را ماساژ دهید.

- دو طرف‌ حوله‌ یا وسیله‌ ای‌ شبیه‌ به‌ آن‌ را با دو دست‌ محکم‌ بگیرید و دست ها را از بالا یا پایین‌ به‌ پشت‌ ببرید و به‌ شکل‌ منحنی‌ بر ستون‌ فقرات‌ و پهلوها بکشید. این‌ حرکت‌ خستگی‌ عضلات‌ را در ابعاد وسیعی‌ برطرف‌ می‌ کند.

- دوش‌ آب‌ گرم‌ با فشار شدید، به ویژه‌ زمانی‌ که‌ ماهیچه‌ های‌ پشت‌ و گردن‌ مدتی‌ نسبتاً طولانی‌ در معرض‌ فشار آب‌ باشند، در تسکین‌ خستگی های‌ روحی‌ و جسمی‌ ثمربخش‌ است.

 

- میل‌ کردن‌ نوشابه ‌ای‌ خنک‌ همراه‌ با ویتامین هایی‌ از میوه‌های‌ تازه، لذت‌ و آرامشی‌ فراوان‌ به‌ همراه‌ دارد.

- بو کردن‌ اسانس‌ اکلیل‌ کوهی، شمعدانی‌ و نیز اسانس‌ ریحان‌ آرام بخش‌ است.

- گوش ‌دادن‌ به‌ موسیقی‌ شاد راه‌ خوبی‌ برای‌ یافتن‌ انرژی‌ درونی‌ است؛ البته‌ موسیقی های‌ تند توصیه‌ نمی‌ شود، چون‌ شما را بیشتر عصبی‌ می ‌کند!

- چند نرمش‌ سبک‌ و کششی‌، خستگی‌ روزانه‌ را برطرف‌ می‌ کند.

 استراحت‌ کردن‌ در هر ساعتی‌ از روز که‌ انجام‌ شود، مفید خواهد بود. اما اگر شما فرصت‌ داشته‌ باشید که‌ این‌ کار را پیش‌ از خواب‌ انجام‌ دهید، به‌ نتیجه‌ مطلوب تری‌ دست‌ می ‌یابید. این‌ نوع‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ بدن، نه‌ تنها به‌ بسیاری‌ از بد خواب ها و شب‌ بیداران‌ کمک‌ کرده‌ تا علیه‌ استرس ها به‌ مقاومت‌ بپردازند، بلکه‌ باعث‌ شده‌ آنها با آرامش‌ و آسودگی‌ تمام، با خواب‌ آشتی‌ کنند.

 

شیوه‌ درست‌ استراحت‌ کردن‌ را بیاموزیم‌

پس‌ از آنکه‌ روی‌ تختخواب‌ دراز کشیدید، پیش‌ خود تصور کنید که‌ بر بالای‌ ابرها حرکت‌ می‌کنید. خود را به‌ شاخه‌ درختی‌ تشبیه‌ کنید که‌ با هر وزش‌ باد به‌ این‌ سو و آن‌ سو حرکت‌ می‌کند. در این‌ حالت‌ طبیعت‌ را در ذهن‌ خود مجسم‌ کنید و این‌ احساس‌ را در خود تقویت‌ نمایید که‌ کنار دریا و روی‌ ماسه‌ های‌ نرم‌ دراز کشیده‌ اید و امواج‌ دریا شما را چون‌ برگی‌ سبکبال‌ به‌ این‌ طرف‌ و آن‌ طرف‌ می‌کشانند. حالا وقت‌ آن‌ است‌ که‌ عضلات‌ را از حالت‌ انقباض‌ خارج‌ کنید. برای‌ این‌ کار بهتر است‌ ابتدا از پاهایتان‌ شروع‌ کنید. به‌ این‌ ترتیب‌ که‌ هر یک‌ از پاها را چندین‌ بار به‌ چرخش‌ درآورید تا از حالت‌ انقباض‌ درآیند. در این‌ مرحله‌ چنان‌ عمل‌ کنید که‌ پاهایتان‌ کاملاً رها شوند و به‌ حالت‌ پاندولی‌ درآیند. پس‌ از آنکه‌ چند بار ساق‌ پاها را به‌ جلو و عقب‌ خم‌ کردید، اجازه‌ دهید پاها استراحت‌ کنند. در این‌ موقعیت‌ چنان‌ تصور کنید که‌ درون‌ هر دو پا پر از سرب‌ شده‌ و کاملاً سخت‌ و سنگین‌ روی‌ زمین‌ بی‌ حرکت‌ مانده‌اند.

حالا چند نفس‌ عمیق‌ بکشید. در این‌ موقع، به‌ همان‌ آهستگی‌ که‌ هوا را از طریق‌ بینی‌ به‌ داخل‌ ریه‌ ها می‌ فرستید، از طریق‌ دهان‌ به‌ آرامی‌ بازدم‌ را انجام‌ دهید.

تمام‌ غم‌ و اندوه‌ و ناراحتی‌ را به‌ دست‌ فراموشی‌ بسپارید، در افق بالای دریا ، کلمه الله را با حروف درشت و طلایی در نظر آورید . 

دست های‌ خود را به‌ طرفین‌ باز کنید. تا آنجا که‌ می‌ توانید دست ها را از هم‌ دور کنید و سعی‌ نمایید که‌ دست ها و بازوهایتان‌ منقبض‌ شوند. برای‌ این‌ کار می ‌توان‌ دست ها را محکم‌ مشت‌ کرد تا حالت‌ انقباض‌ کامل‌ به‌ وجود آید. پس‌ از چند لحظه‌ عضلات‌ دست‌ و بازو را شل‌ و آنها را چنان‌ آزادانه‌ رها کنید که‌ چون‌ برگی‌ روی‌ آب، با آرامش‌ به‌ استراحت‌ بپردازند.

 

پس‌ از دست‌ و پا نوبت‌ به‌ ناحیه‌ گردن‌ می‌ رسد، برای‌ استراحت ‌دادن‌ به‌ گردن، ابتدا سر خود را چند بار از یک‌ طرف‌ به‌ طرف‌ دیگر بچرخانید. سپس، تصور کنید که‌ سرتان‌ بیش‌ از حد تصور سنگین‌ است‌ و در این‌ حال، آن‌ را روی‌ بالش‌ رها کنید. در اینجا باید فکر کنید که‌ سرتان‌ آن‌ قدر سنگین‌ است‌ که‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ نمی‌ توانید به‌ وسیله‌ گردنتان‌ آن‌ را به‌ حرکت‌ درآورید.

چشم ها عضلاتی‌ هستند که‌ همچون‌ دست‌ و پا به‌ استراحت‌ نیاز دارند. استراحت‌ دادن‌ به‌ چشم ها بسیار مهم‌ و اساسی‌ است؛ و به‌ چند طریق‌ انجام‌ می‌ شود که‌ به‌ نمونه‌ هایی‌ اشاره‌ می‌ کنیم:

یک‌ شیوه‌ آن‌ است‌ که‌ چند بار با شدت‌ بسیار پلک هایتان‌ را به‌ هم‌ فشار دهید و آنها را ببندید تا چشمانتان‌ آرامش‌ لازم‌ را به‌ دست‌ آورند.

کسانی‌ که‌ عصبی‌ هستند، در هنگام‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ چشم ها، دچار لرزش‌ پلک‌ خواهند شد. شاید در چنین‌ حالتی، شاید نشود از حرکت‌ پلک ها جلوگیری‌ کرد. در چنین‌ مواردی، شخص‌ باید دست‌ از تلاش‌ بردارد و به‌ آرامی‌ نفس‌ عمیق‌ بکشد. پس‌ از چند لحظه، متوجه‌ می‌ شود که‌ دیگر مژه‌ نمی‌ زند و پلک هایش‌ نمی ‌لرزد. در این‌ موقعیت‌ می ‌توان‌ دستورالعمل‌ استراحت‌ چشم ها را به‌ اجرا درآورد.

 

 دوش‌ آب‌ گرم‌ با فشار شدید، به ویژه‌ زمانی‌ که‌ ماهیچه‌ های‌ پشت‌ و گردن‌ مدتی‌ نسبتاً طولانی‌ در معرض‌ فشار آب‌ باشند، در تسکین‌ خستگی های‌ روحی‌ و جسمی‌ ثمربخش‌ است.

 

شیوه‌ دیگر: چشمان‌ خود را ببندید و تصور کنید عضلات‌ کنترل‌ کننده‌ کـُره‌ چشم‌ در حالت‌ استراحت‌ هستند. در این‌ حالت‌ عضلات‌ چشم‌ باید کاملاً در آرامش‌ باشند و کمترین‌ انقباضی‌ در آنها وجود نداشته‌ باشد.

 

این‌ شیوه‌ استراحت‌ کردن‌ در هر ساعتی‌ از روز که‌ انجام‌ شود، مفید خواهد بود. اما اگر شما فرصت‌ داشته‌ باشید که‌ این‌ کار را پیش‌ از خواب‌ انجام‌ دهید، به‌ نتیجه‌ مطلوب تری‌ دست‌ می ‌یابید. این‌ نوع‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ بدن، نه‌ تنها به‌ بسیاری‌ از بد خواب ها و شب‌ بیداران‌ کمک‌ کرده‌ تا علیه‌ استرس ها به‌ مقاومت‌ بپردازند، بلکه‌ باعث‌ شده‌ آنها با آرامش‌ و آسودگی‌ تمام، با خواب‌ آشتی‌ کنند. فراموش‌ نکنید برای‌ دستیابی‌ به‌ موفقیت‌ در این‌ امر کافی‌ است‌ برای‌ ورزش های‌ استراحت‌ ، بین‌ پنج‌ تا ده‌ دقیقه‌ وقت‌ صرف‌ کنید. این‌ یک‌ حقیقت‌ محض‌ است؛ کسانی‌ که‌ به موقع‌ می‌ خوابند و در وقت‌ خوابیدن‌ دچار هیچ‌ دردسری‌ نمی ‌شوند هر روز صبح‌ زود، با نشاط‌ و شادابی‌ تمام‌ از خواب‌ برمی‌ خیزند و احساس‌ می ‌کنند که‌ نیرو و انرژی‌ بیشتر و تازه ‌تری‌ در مقایسه‌ با روز قبل‌ دارند.

۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۱۲:۳۳ | ۸۵/۰۸/۰۲
خستگی درمان

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ ۸
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ ۷
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ ۶
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ ۵
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ ۴
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ ٣
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

 • میکروبلاگینگ ۲
 • ۱- شبِ یلدایِ همگی مبارک. فقط اینو میتونم بگم که دارم میترکم. دیگه هرچیزی که میشُد ما خوردیم خدا بقیشو بخیر بکنه.
  ۲- بالاخره چشممون به جمال برف زمستونی هم روشن شد اونم تو شبِ یلدا.
 • میکروبلاگینگ ۱
 • ۱- سه روزه سرما خوردم ولی احساس میکنم امروز بهترم
  ۲- گوشیم امروز تصمیم گرفت به اندروید ۸ آپدیت بشه
  ۳- دارم روی قالب سایت کار میکنم
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019