ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

ریزش مو ، کاشت مو ، ترمیم مو و ...

رفیقی داشتم که از هنرپیشه‌های عالم فقط تام‌ کروز را قاطی آدم حساب می‌کرد. هر فیلمی را برای تماشا معرفی می‌کردی، می‌پرسید تام کروز هم تویش هست یا نه؟ به هر مغازه «فیلم‌کرایه‌بُکُنی(!)» که می‌رسید می‌پرسید: «از تام کروز چی داری؟» حتی فیلم‌هایی که تام کروز تویشان نبود را هم به حساب او می‌نوشت؛ مثلاً پس از تماشای Face-off گفت: «این تام کروزش خوب نبود. چرا موهاشو کوتاه کرده بود؟» یا به فیلم تروا انتقاد می‌کرد که «این تام کروزا چرا همه‌ش همدیگه رو می‌کشتن؟» یک‌بار ازش پرسیدم: «مگه این تام کروز چی داره؟» گفت: «آخه می‌دونی ... موهاش خیلی خوش‌تیپه.»

ظاهراً صرف‌نظر از مدل، طول مویی که در جامعه ما برای آقایان، معمول و طبیعی تلقی می‌شود هم تا حد زیادی از غرب کپی‌برداری شده و نقش هنرپیشگان خوش‌تیپ هالیوود در این بین چشمگیر است. مردان ایرانی در گذشته مثل خیلی جاهای دیگر دنیا همیشه کلاه بر سر می‌گذاشتند و به همین خاطر مو خیلی به چشم نمی‌آمد.

 

 خیلی از مردان به‌خصوص آن‌هایی که سرشان به تنشان می‌ارزید، موی بلند می‌گذاشتند و بسیاری از مردم موهایشان را آن‌قدر کوتاه می‌کردند که قابل شانه نباشد (شانه برای مردها بیشتر ابزار مرتب کردن ریش بود تا مو). برای بعضی‌ها هم مو نداشتن یک جورهایی افتخار بود؛ خیلی از خان‌ها و بازاری‌ها و پهلوان‌ها و لوطی‌ها عینهو راهب‌های مسیحی و سامورایی‌ها وسط کله‌شان را به عمد می‌تراشیدند تا پُخته‌تر و دنیادیده‌تر به نظر برسند. [البته سوء تفاهم نشود: «گَری» به معنای کچلی‌های عفونی یا نامنظم یا گسترده که معمولاً در آن حتی موی پشت و شقیقه‌های فرد هم می‌ریزد، همیشه مورد مذمت بود و آن‌ را از بزها هم نمی‌پذیرفتند، چه رسد به آدم‌ها.] 

طب سنتی ایرانی هم از نظر مورْد و زرده تخم‌مرغ و سدر و حنا و بابونه و انواع معجون‌ها و ترکیبات تقویت مو هیچ‌چیزی از هیچ جای عالم کم نداشت ولی حتی این درمان‌ها بیشتر مورد استفاده خانم‌ها بود تا آقایان. مخلص کلام این‌که آن قدیم‌ها که نه ماینوکسیدیلی بود و نه تام کروزی و تجدید فراش هم این‌قدر مشکل و پردنگ و فنگ نبود، زندگی برای آقایان، به ویژه کچل‌های عزیز، خیلی ساده‌تر و دوست‌داشتنی‌تر بود.

 

اما چرا مو داشتن یا نداشتن این قدر مسأله مهمی است؟ مطاسفانه موی سر نقش بسیار مهمی در ظاهر کلی آدم‌ها دارد. مو با احاطه کردن صورت فرد، توجه بیننده را به نقطه کانون صورت یعنی چشم‌ها جلب می‌کند. مو همچنین کلیدهایی غیر شفاهی در مورد سن و شخصیت فرد ارایه می‌دهد: موهای بلند، پرپشت و زیبا یعنی اینجانب بسیار جوان و از نظر جسمی جذاب هستم و در مقابل طاسی، کم‌پشت شدن موها و خاکستری رنگ شدن آن‌ها هم مساوی است با بلوغ و سن بالا و پختگی و سوختگی و حتی ته‌گرفتگی در زندگی.

 

ریختن موهای سر می‌تواند تأثیرات عمیقی بر روی فرد بگذارد و کاری ‌کند که آدم از نظر روحی هم کرک و پر و پشم و پیلی‌اش بریزد. در حقیقت ریزش مو بر تصویر ذهنی فرد از خودش، سلامت روانی و حتی موفقیت شغلی تأثیرات منفی زیادی دارد. ریزش مو توجه بیننده را به پیشانی، پوست سر و شکل جمجمه جلب می‌نماید و در نتیجه حواس او را از مرکز صورت و چشم‌ها پرت می‌کند؛ لذا خیلی وقت‌ها مانع برقراری یک ارتباط صمیمی و مثبت با دیگران می‌شود. ریزش مو می‌تواند منبع نگرانی و اضطراب فوق‌العاده زیادی برای افراد باشد. در نتیجه آدم‌ها حاضرند زمان و هزینه بسیار زیادی را برای درمان ریزش مو خرج ‌کنند. hair

 

موها و آدم‌ها 

هر آدمی روی پوست سرش به طور میانگین 100 تا 150 هزار تار مو دارد. هر مو دارای یک پیاز زنده به همراه یک سری خرت و پرت دیگر مثل غده چربی و عضله و ... است که زیر پوست قایم شده و به آن می‌گویند فولیکول؛ یک تنه از جنس بافت مرده هم دارد که از پوست بیرون زده است. سلول‌های پیاز مو به سرعت تقسیم می‌شوند و به سمت بالا مهاجرت می‌کنند تا به این ترتیب مو بلند و بلندتر ‌شود.

زندگی مو مثل خود آدمیزاد از سه مرحله کودکی (رشد)، بزرگسالی (بازگشت) و پیری (استراحت) تشکیل شده؛ منتها با این تفاوت که موها بیشتر عمرشان را در دوره کودکی طی می‌کنند.

اکثر فولیکول‌های مو در پوست سر (تقریباً 90 درصدشان) در حال رشد یا اصطلاحاً در مرحله آناژن هستند که تقریباً 1000 روز طول می‌کشد و معمولاً در زنان طولانی‌تر از مردان است. مرحله بعدی یا کاتاژن همان مرحله بازگشت است که در آنِ واحد، کمتر از یک درصد فولیکول‌های مو در این مرحله قرار دارند. این مرحله بسیار کوتاه است (کمتر از 2 هفته) و تا چشم به هم بگذارید تمام می‌شود و موها می‌روند توی فاز استراحت که تقریباً 3 تا 4 ماه طول می‌کشد و طی آن مو هیچ فعالیت، رشد یا بخار دیگری از خودش نشان نمی‌دهد. به طور متوسط 5 تا 10 درصد باقی‌مانده فولیکول‌های مو در مرحله استراحت یا اصطلاحاً تلوژن قرار دارند. در پایان مرحله تلوژن مو می‌ریزد ولی چون پیاز آن وجود دارد دوباره از اول در خواهد آمد.

در نتیجه پیر شدن و مرگ‌ موها، در هر روز تا 100 عدد تار مو می‌ریزد که کاملاً طبیعی است اما اگر این ریزش به بیشتر از صد تا برسد، کم‌کم سرعت ریزش موها از درآمدنشان بیشتر می‌شود و فرد توی سراشیبی طاسی می‌افتد.

 

پس از همین حالا اگر توانستید حساب تک‌تک موهایی را که این طرف و آن طرف می‌ریزید داشته باشید تا ببینید تعدادشان طبیعی است یا نه. از آن‌جا که دانشمندان هم مثل شما خیلی حوصله‌ اضافی نداشته‌اند، راه ساده‌تری برای بررسی این مسأله پیدا کرده‌اند که یک تست ساده معروف به تست کشیدن مو (pulling) است. برای این تست باید شانه دندانه‌درشت یا اصلاً انگشت‌هایتان را لابلای موهایتان ببرید و به آهستگی موها را بکشید (باید حداقل یک دسته 20 تایی از موهایتان را گرفته باشید). اگر با این کار بیشتر از 5 عدد تار مو کنده شد، یعنی ریزش موهایتان بیشتر از حد طبیعی است.

 

نکته به نکته، مو به مو 

حتماً می‌خواهید بدانید علت ریزش مو دقیقاً چیست. مرد بودن یا مرد نبودن؛ مسأله این است. البته هیچ یک از دو جنس نمی‌توانند از مشکلات مربوط به ریزش مو فرار کنند. در زنان ممکن است حتی با کمترین ریزش مو ناراحتی روحی زیادی ایجاد شود زیرا کم‌مویی در زنان نادرتر است و جامعه هم که به «گیس بلند و زلف کمند» عادت کرده، آن را کمتر می‌پذیرد. 

 

می‌گویند کچل‌ها سه دسته‌اند: آن‌هایی که موهای جلوی سرشان می‌ریزد، خیلی فکر می‌کنند؛ آن‌هایی که موهای پشت سرشان می‌ریزد، خوش‌تیپند؛ و آن‌هایی که هم موهای جلو و هم پشت سرشان می‌ریزد، خیلی فکر می‌کنند که خوش‌تیپند. البته در دنیای واقعی اوضاع کمی متفاوت است.

 

موی آقایان با الگوی مردانه می‌ریزد، یعنی اول دو تا ناحیه گیجگاهی و ناحیه فرق سر خالی می‌شوند و آن‌قدر گسترش پیدا می‌کنند تا به هم وصل شوند و دیگر مویی در بالای سر نماند. در این حالت موها به صورت کمربند باریکی در طرفین و پشت سر باقی مانده‌اند و اگر از بالا به کله نگاه کنید منظره نعل اسبی پیدا کرده‌اند. شاید به همین خاطر است که از قدیم می‌گفته‌اند کچل‌ها شانس دارند! ریزش مو در خانم‌ها معمولاً الگوی یکنواخت دارد، یعنی موهای همه جا به یک اندازه تُنُک می‌شوند؛ البته این تُنُک شدن گاهی در بالای سر مشخص‌تر است. 

 

علت‌های متفاوتی برای ریزش مو وجود دارد. طاسی با الگوی مردانه یا به زبان پزشکی، آلوپسی آندروژنتیک (AGA)، شایع‌ترین علت ریزش مو در هر دو جنس است. طاسی با الگوی مردانه شتری است که در نهایت دم در خانه 60 تا 80 درصد از مردان می‌خوابد. البته در تقریباً 20 درصد از مردان این شتر خیلی عجله دارد و حتی در زمان بلوغ مشکل ریزش مو وجود دارد. با گذشت سن، شتر مربوطه بیشتر و بیشتر خوابش می‌گیرد و به عنوان مثال تا سن 30 سالگی 30 درصد از مردان طاس می‌شوند و تا 50 سالگی تقریباً 50 تا 60 درصدشان طاس هستند. در زنان ریزش مو دیرتر شروع می‌شود، ولی در آن‌ها هم خیلی شایع است. محض اطلاعتان 40 درصد زنان 70 سال به بالا دچار کم‌مویی و بی‌مویی هستند.

 

البته ریزش مو به نژاد هم ربط دارد: سیاه‌پوستان یک‌چهارم سفیدها و نژاد زرد از جمله افغانی‌ها و مغول‌ها و ژاپنی‌ها هم یک‌سوم سفیدپوستان کچل می‌شوند. در این نژادها تقریباً مردی نمی‌بینیم که زیر 40 سالگی طاس شده باشد.

 

پس طاسی با الگوی مردانه به سه عامل بستگی دارد: میزان هورمون‌های مردان (آندروژن‌ها) در بدن که هر چه بیشتر باشند مو بیشتر می‌ریزد؛ سن که هر که عمرش بیش، ریزش مویش بیشتر؛ و استعداد ژنتیکی که هم به نژاد ربط دارد و هم به میزان کچل بودن پدر و عموها و دایی‌ها و پدربزرگ‌ها. ریزش مو علت‌های دیگری هم دارد که شرحشان را می‌توانید در جدول بخوانید.

علت ریزش مو

شرح ماجرا

آلوپسی آندروژنتیک

 

همان طاسی با الگوی مردانه خودمان است که به زبان قلمبه‌سلمبه پزشکی برگردانده شده تا به کچل‌ها برنخورد.

 

آلوپسی آره‌آتا

موهای یک قسمت از سر یا بدن ریخته که معمولاً علت خودایمنی دارد. یعنی سیستم بدنتان قاطی کرده و یک جورهایی با خودش درگیر است. نگران نباشید، خیلی‌ وقت‌ها با سیستم «خودش خشک می‌شه، می‌افتد» خوب می‌شود.

 

تِلوژِن اِفلوویوم

یعنی ریزش ناگهانی یک‌عالمه مو؛ دلیلش می‌تواند انواع استرس، بعضی داروها از جمله‌ داروهای مشکلات تیرویید، سوء تغذیه به‌خصوص کمبود آهن و ... باشد.

 

پس اگر می‌خواهید سکسکه کسی را (به روش ترساندن) خوب کنید، مواظب باشید کاری نکنید که همه موهایش بریزد.

 

قارچ کچلی

قدیم‌ها که مردم به حمام‌های عمومی خزینه‌دار می‌رفتند و معلوم نبود «بهداشت» را با کدام «شین» می‌نویسند، خیلی شایع بود.

 

پارگی پوست سر یا جراحی

مسلماً وقتی که فولیکول‌های موی قسمتی از کله را بِکَنید و شخم بزنید، نباید انتظار داشته باشید که هر سال عین قبل محصول بدهد.

 

سوختگی یا پرتودرمانی

تنها تفاوت پوست سر با یک مزرعه این است که نمی‌توان آن را آتش زد تا سال بعد محصول بهتری بدهد. لطفاً هر وقت خواستید در آتش بسوزید، اول کلاه ضد آتش سرتان کنید.

عفونت‌ها از جمله سیفلیس

شرح ماجرا را شما باید تعریف کنید، نه من.

 

کشیدن موها

یکی از مهم‌ترین علل ریزش مو در خانم‌هاست با سه مکانیسم: گیس و گیس‌کشی، بستن ‌کش‌ مو یا بافتن و شینیون‌های سفت، یک جور تیک عصبی به نام تریکوتیلومانیا یا جنون موکشی (این افراد دوست دارند مدام موهایشان را دور انگشتشان حلقه کنند و بکشند یا بجوند؛ معده این افراد یک‌جور بانک مو است).

 

علل متفرقه

این موارد شبیه آن فن سیصد و هفتادم کشتی هستند؛ انتظار ندارید که همه چیزها را یادتان بدهم؟ از شوخی گذشته، بیماری‌های پوستی و روماتولوژی و غیره زیادی هستند که می‌توانند موهایتان را قلع و قمع کنند.

 

کچل زیباست

فیلمی هست به اسم «نسخه جادویی» که تلویزیون خودمان هم حداقل 5 باری نشانش داده؛ همان فیلم که در آن نقاشی به نام سینیور بچه‌ها را اسیر کرده بود تا از موهای مدام در حال بلند شدنِ پسربچه قهرمان داستان، قلم موی نقاشی درست کنند. پدر این پسر بچه هم نقاش بود و وقتی که او به خاطر کچلی‌اش مدام در مدرسه مسخره می‌شد، برایش تابلویی کشید با نام «کچل زیباست» تا پسرک تسکین پیدا کند و با مشکلش کنار بیاید.

 

واقعیت آن است که راه‌های مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد، از داروها گرفته تا پوستیژ و نهایتاً انواع و اقسام روش‌های جراحی؛ اما همه این روش‌ها سختی‌ها، عوارض و هزینه‌هایی در بردارند و در بسیاری از موارد نمی‌توانند رضایت فرد را به طور صد درصد جلب کنند. به ادغان تمامی متخصصان، اولین و بهترین کار، کنار آمدن با مشکل است. این‌که یک جورهایی بپذیریم که کچل زیباست یا لااقل می‌تواند زیبا باشد. این‌که در سر عقل باید، بی‌مویی عار نیست؛ این‌که کم‌پشتی‌ موها را به حساب یک مشخصه ظاهری بگذاریم، مثل رنگ چشم، قد یا فرم بینی و لب‌ها؛ این‌که نگذاریم چنین مسأله بی‌اهمیتی به اعتماد به نفس ما لطمه بزند؛ این‌که این خصوصیت نامطلوب را با موفقیت در داشتن و کسبِ خیلی خصوصیت‌های مطلوب دیگر کمرنگ و بیرنگ کنیم و این‌که با آن منطقی و واقع‌بینانه برخورد کنیم.

 

 سبز خواهد شد، می‌دانم

خیلی از علت‌های ریزش مو که در جدول ذکر شدند، با درمان دارویی قابل برطرف شدن هستند و فقط می‌ماند ریزش مو با الگوی مردانه؛ که اتفاقاً اصل ماجرا همان است.

 

درمان‌های موضعی و خوراکی فراوانی برای ریزش مو با الگوی مردانه وجود دارند که ادعا می‌شود موها را مجدداً رشد می‌دهند، به طور تضمینی شما را به شکل هیپی‌ها در می‌آورند و دنیا را گلستان می‌کنند؛ از جمله انواع داروهای سنتی، گیاهی، چینی و هندی، معجون‌ها، رژیم‌های تغذیه‌ای شفابخش، ویتامین‌ها و مکمل‌ها و ... . اما از بین همه این داروها فقط دو داروی ماینوکسیدیل (روگایین) و فیناستراید (پروپِشیا)، از لحاظ بالینی تأثیری اثبات‌شده در پیشگیری از ریزش موی بیشتر و تقویت رشد مو در آینده دارند. هر دوی این داروها با تأثیر بر چرخه رشد مو، منجر به افزایش طول و قطر موهای موجود می‌شوند.

 

ماینوکسیدیل که به صورت موضعی روزی 2 بار در محل ریزش موهای سر روی پوست مالیده می‌شود یک ماده گشادکننده عروق و در اصل ضد فشار خون بالا است که بعدها فهمیده‌اند خاصیت رشد مو دارد. ماینوکسیدیل موضعی با دو غلظت 2 درصد و 5 درصد در تمام دنیا از جمله ایران در دسترس است و هم مردان و هم زنان می‌توانند از آن استفاده کنند. ماینوکسیدیل 2 درصد اگر یک سال هر روز استفاده شود، منجر به رشد مجدد مو در تقریباً 30 درصد افراد می‌شود و در 70 درصد باقی‌مانده هم پیشرفت ریزش مو را متوقف یا به صورت قابل ملاحظه‌ای کند می‌کند.

مطاسفانه، حفظ این موهای جدید به استفاده مداوم از ماینوکسیدیل بستگی دارد، یعنی ماینوکسیدیل را باید الی‌الابد استفاده کرد. زمانی که درمان قطع شود، نه تنها موهای اضافه‌شده از دست می‌روند، بلکه سرعت‌ ریزش مو آن‌قدر زیاد می‌شود که وضعیت موهای فرد ظرف مدت 3 تا 4 ماه درست مثل آن‌هایی می‌شود که اصلاً از ماینوکسیدیل استفاده نکرده‌اند. در کسانی که مصرف ماینوکسیدیل را ادامه می‌دهند، حداکثر اثر، تقریباً پس از یک سال به دست می‌آید و پس از آن پیشرفت موها کُند می‌شود تا این‌که سرانجام در میزان خاصی ثابت می‌ماند.

 

عوارض جانبی همراه با مصرف موضعی ماینوکسیدیل بسیار ناچیز و محدود به تحریک پوست سر در کمتر از 5 درصد افراد است. رشد بیش از حد مو (هیپرتریکوز) خارج از نقطه استعمال دارو (برای مثال در ناحیه ابروها، صورت، گوش‌ها، دست‌ها و ریش) بر اثر شُرَه کردن دارو به این نواحی، بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود. در کل، اشکال اصلی ماینوکسیدیل آن است که خیلی حوصله می‌خواهد. بهترین حالت آن است که سر یک رفیقِ شفیقِ درست‌پیمان و یار گرمابه و گلستان چنان شیره بمالید که از این‌که تا آخر عمر صبح و شب این محلول چرب و الکلی را روی کله‌تان بمالد، حالش به هم نخورد.

فیناستراید (پروپشیا) یک قرص است که جلوی تبدیل تستوسترون (هورمون اصلی مردانه) را به دی‌هیدرو تستوسترون (DHT) می‌گیرد. DHT همان ماده‌ای است باعث ریزش مو با الگوی مردانه می‌شود.

 

اگر دو سال تمام روزی یک عدد قرص یک میلی‌گرمی فیناستراید بخورید، پس از یک‌سال 48 تا 65 درصد احتمال دارد که موهای سرتان حفظ شود یا افزایش پیدا کند؛ پس از دو سال این احتمال به 66 تا 80 درصد هم می‌رسد. البته مثل ماینوکسیدیل، برای حفظ موهای جدید لازم است که درمان را تا ابد ادامه دهید و هر روزه لقمه‌ای از درآمدتان را توی حلقوم شرکت‌های سازنده بریزید. شرکت‌های سازنده ماینوکسیدیل و فیناستراید عمری توی کار ضایع کردن همدیگر و تعریف از برتری‌های محصول خودشان بودند تا این‌که برای چاپیدن مضاعف مشتریان آشتی نموده، طی مطالعاتی ثابت کردند که اگر این دو تا ماده را با هم مصرف کنید اثر هم را تقویت هم می‌کنند.

 

عوارض سوء فیناستراید عبارتند از کاهش میل جنسی، اختلال کارکرد نعوظی و کاهش حجم انزال که درست است خیلی حیاتی به نظر می‌رسند اما فقط در یک تا دو درصد افراد تحت درمان دیده شده‌اند و با قطع دارو هم برطرف می‌شوند. برخی مطالعات جدید معتقدند که این‌ها همه توطئه استکبار است که نمی‌خواهد آب‌خوش از گلوی کچل‌ها پایین برود و فیناستراید اصلاً‌ چنین عوارضی ندارد. البته یادتان باشد فیناستراید فقط مال مردهاست و حسن‌کچل نباید از این قرص به زری‌کچل هم بدهد و گرنه بچه‌شان- تقی- علاوه بر کچلی‌، مَچَل و کج‌وکوله هم خواهد شد.

 

 باد ما را خواهد برد

همان‌طور که دیدیم داروهای ضد ریزش مو بیشتر به درد آن‌هایی می‌خوردند که ریزش موهایشان تازه شروع شده یا هنوز منطقه وسیعی را گرفتار نکرده است. کسی که در طاسی به درجات و مقامات بالا رسیده اگر روزی 5 بار توی استخر ماینوکسیدیل شنا بکند و به جای غذا فیناستراید بخورد، اگر حتی 100 تار موی کرکی هم روی کله‌اش در بیاید، مجبور خواهد بود به خاطر خنده‌دار بودن این منظره، همان چند تا شوید را هم درو کند. و ایضاً همان‌طور که در مصاحبه خواندیم، در کسانی با این درجه طاسی، جراحی‌های ترمیم مو هم چندان فایده‌ای نخواهد داشت. لذا به این افراد توصیه می‌شود از یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها یعنی کلاه‌گیس یا پوستیژ استفاده کنند؛ که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها.

 

امروزه پیشرفت‌های زیادی در صنعت کلاه‌گیس پدید آمده که می‌توانند ظاهری طبیعی به مو بدهند و واقعاً غیر قابل تشخیص باشند. کلاه‌گیس‌ها خودشان سه نوع اصلی دارند: بافه‌های مو، پوستیژهای تکه‌ای و کلاه‌گیس‌های کامل. الیاف مورد استفاده در این وسایل ممکن است از موی انسان، الیاف مصنوعی یا ترکیبی از این دو باشند. کلاه‌گیس‌ها را می‌نوان بر اساس وضعیت، جهت و رنگ موهای هر فرد تغییر داد (به قول امروزی‌ها customize کرد) تا ظاهر قضیه کاملاً طبیعی باشد. مهم‌تر از خود کلاه‌گیس، امروزه روش‌های مناسبی برای تثبیت کلاه‌گیس از چسب‌های قوی تا کلیپس و چسباندن پوست ایجاد شده‌اند تا ترس قدیمی کلاه‌گیس به سرها را تا حد زیادی تخفیف دهند. ساختن کلاه‌گیس تنها روش ترمیم مو است که بالتبع به دنیای پزشکی ربطی ندارد و آن را باید در سالن‌های زیبایی پیدا کنید؛ فقط مواظب باشید سازنده کلاه‌گیستان کوررنگ نباشد.

 

 گذشتگان کاشتند، ما بهترش را می‌کاریم 

روش قدیمی کاشت مو که هنوز هم با تغییراتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش FIT (تکنیک جداسازی فولیکولی) است. مبنای این روش استفاده از پانچ است. پانچ وسیله استوانه‌ای فلزی است که در حدود سی، ‌چهل سال پیش قطری به اندازه لوله خودکار داشت. جراح این پانچ را وارد پوست سر می‌کرد و یک ناحیه‌ی دایره‌ای شکل از پوست را بیرون می‌کشید. روی این قسمت حدود بیست، ‌سی تار مو چسبیده بود که یک دسته‌ی بزرگ مو محسوب می‌شد. بعد با همان پانچ پوست جلوی سر را سوراخ می‌کرد و آن تکه را همان‌جا می‌کاشت. 

 

کاشت مو به روش پانچ باعث به وجود آمدن منظره‌ای می‌شد که به نمای موی عروسکی معروف بود. یعنی به دلیل آن‌که قسمت کاشته‌شده در حین التیام جمع می‌شد و از موهای اطراف فاصله می‌گرفت، بیمار صاحب موهایی دسته‌دسته شبیه موی عروسک یا موهای مسواک می‌شد. این منظره غیر طبیعی حتی از فاصله دور هم توی ذوق می‌زد.

 

متخصصانی که طرفدار این روش‌اند در چند سال اخیر سعی کردند اشکالات این روش را اصلاح کنند. در نتیجه پانچ‌های مورد استفاده را بسیار ظریف‌تر کردند به طوری که وقتی توی پوست سر فرو می‌رود و بیرون می‌آید یک خانواده مو یا همان واحدهای فولیکولی شامل یک تا چهار تار مو را بیرون بکشد. بعد با همان پانچ‌ها پوست جلوی سر را سوراخ و موها را می‌کارند. این روش در دنیا بسیار کم انجام می‌شود چون معایبی دارد و برای بیمار هم مشکلاتی را به وجود می‌آورد. از جمله این‌که بیمار باید کل موهای سرش را با شماره 2 کوتاه کند تا جراح نسبت به موهایی که می‌خواهد بردارد دید داشته باشد و بسیاری از بیماران این را نمی‌پذیرند. به علاوه، این عمل بسیار طولانی و زمان‌بر است و در یک جلسه پنج، شش ساعته بیش از 200 واحد مو نمی‌توان کاشت و مریض باید دو سه بار در هفته مراجعه کند تا عملش تمام شود. اضافه بر این، چون جراحی بسیار طولانی است معمولاً اثرات بی‌حسی از بین می‌رود و مریض درد می‌کشد.

روش FIT نتیجه‌ی خوبی هم ندارد چون پانچ‌ها باید خیلی ظریف باشند و اگر در آوردن موها زیر میکروسکوپ و ذره‌بین انجام نشود، بسیاری از موها هنگام برداشتن آسیب می‌بینند و له می‌شوند. در نتیجه اگرچه ظاهراً بیرون می‌آیند و کاشته هم می‌شوند اما در عمل نزدیک به 50 درصد موها پیوند نمی‌خورند و از بین می‌روند.

 

اشکال دیگر روش FIT این است که اگر تعداد پیوندها زیاد باشد، پشت سر خالی می‌شود. با وجود تمام این معایب کسانی که هنوز کاشت مو را به این روش انجام می‌دهند، برای تبلیغ این روش از اصطلاحاتی مثل «بدون جراحی» و «بدون بخیه» استفاده می‌کنند چون برخلاف روش FUT در این روش برش جراحی زده نمی‌شود ولی در اصل هر جلسه بین 200 تا 300 سوراخ در پوست سر ایجاد می‌شود که خونریزی و درد هم دارد.

روش FIT فقط در بعضی موارد برای جاهایی که تعداد کمی مو می‌خواهد مثل ترمیم گوشه‌ ابرو کاربرد دارد. البته این روش برای ایجاد خط جلوی مو هم خیلی مناسب است، به شرط آن‌که فقط این خط را به روش FIT ایجاد کنیم و برای بقیه سر FUT را به کار ببریم. همچنین خط جلوی مو نباید ناگهان شروع شود و باید در محدوده نیم تا یک سانتی‌متری قبل از آن تعدادی موهای کرکی به روش FUT ظریف (واحدهای فولیکولی دارای یک تار مو) هم بکاریم تا نتیجه طبیعی‌تر به نظر برسد.مو های سالم داشته باشیم

 

یک دسته در آر، دانه‌دانه بکار

FUT (پیوند واحد فولیکولی مو) روش اصلی و استاندارد طلایی کاشت مو در تمام دنیاست. قبل از ابداع این روش متخصصان تصور می‌کردند که موها به صورت تک‌تک از منافذ پوست بیرون می‌آیند ولی حدود ده، پانزده سال پیش متوجه شدند که موها در قالب دسته‌های کوچکی شامل یک تا حداکثر چهار تار مو می‌رویند. آن‌ها فهمیدند که اگر موها را به همین حالت یعنی به صورت دسته‌های کوچک چندتایی بکارند نتیجه بسیار نزدیک به حالت طبیعی و غیر قابل تشخیص خواهد شد. چون تمامی ساختارهای حمایتی مو از جمله غدد سباسه، چربی زیر پوست و یک باند فیبری که اطراف فولیکول را فرا گرفته، کاملاً سالم و دست نخورده باقی می‌مانند.

 

در روش FUT یک نوار پوستی واحد به عرض 8/0 تا 5/1 سانتی‌متر و طول 8 تا 30 سانتی‌متر از پشت سر برداشته می‌شود. این نوار پوستی را به گرافت‌های کوچک، یعنی همان واحدهای فولیکولی یا دسته‌های مو شامل یک تا چهار تار مو تقسیم می‌کنند. سپس این گرافت‌ها را در منافذی که قبلاً در پوست جلوی سر ایجاد کرده‌اند می‌کارند. پیش از این کار، پوست ناحیه جلوی سر را به مربع‌های 1×1 سانتی‌متر خط‌کشی می‌کنند تا به طور متوسط 20 تا 40 واحد فولیکولی در هر مربع کاشته شود (در پوست طبیعی ناحیه پس سر که نوار برداشته می‌شود، حدود به 100 واحد فولیکولی در هر سانتی‌متر مربع وجود دارد). خرد کردن نوار پوستی حتماً باید زیر میکروسکوپ انجام شود تا گرافت‌ها به صورت سالم بیرون بیایند و راندمان کار بالا برود. در بعضی از انستیتوهای کاشت مو این کار بدون میکروسکوپ انجام می‌شود که کار صحیحی نیست. FUT واقعی نیازمند یک تیم جراحی بزرگ و دستگاه‌های میکروسکوپی مجهز است. یادگیری تکنیک‌های این روش نیاز به کسب مهارت و تجربه‌ فراوانی دارد.

 

 پیوندتان مبارک 

در دو سال گذشته نوع جدیدی از پیوند مو معروف به برداشتن گرافت‌های واحد فولیکولی به صورت منفرد یا تکنیک FUE (خارج کردن واحد فولیکولی) حسابی توی بورس آمده است. حسن این نوع پیوند نسبت به FUT آن است که اسکار (جای زخم) خطی در محل دهنده آن‌چنان که در روش‌های برداشتن نوار اتفاق می‌افتد، وجود ندارد. به نظر می‌رسد این تکنیک مشابه تکنیک قدیمی گرافت پانچی باشد که در آن از یک پانچ کوچک با لبه‌های مشخص (معمولاً به قطر 1 میلی‌متر) برای بریدن یک واحد فولیکولی استفاده می‌شد؛ به همین خاطر گاهی به این روش FUE/FIT می‌گویند. اما فرقش این است که در این روش از پانچ‌های کور استفاده نمی‌شود و تحت بزرگنمایی عدسی یا به وسیله میکروسکوپ جراحی برش‌هایی کوچک در پوست ایجاد می‌گردد. سپس واحد فولیکولی ظریف خارج می‌شود، طوری که به فولیکول‌های اطراف آسیبی نرسد. 

 

سپس گرافت‌ها داخل شکاف‌های از قبل آماده‌شده ناحیه جلوی سر گذاشته می‌شوند (یعنی اصلاً از پانچ استفاده نمی‌شود) ولی همه برش‌ها آن‌قدر ظریف و مینیاتوری هستند که تقریباً هیچ جایی باقی نمی‌گذارند. در حال حاضر فقط بعضی از جراحان این تکنیک بسیار خسته‌کننده و گران‌قیمت را انجام می‌دهند. این روش معمولاً‌ تنها روی آن دسته از بیماران انجام می‌شود که فکر می‌کنند در آینده ممکن است بخواهند کل سرشان را بتراشند یا نمی‌خواهند هیچ جای زخمی داشته باشند. این‌که این روش در آینده زیاد انجام شود یا کم و این‌که آیا بتواند جای FUT را بگیرد یا نه، به جراحان پیشرو در این حیطه بستگی دارد که بتوانند با انجام تغییراتی آن را به روشی کارا و دارای صرفه اقتصادی تبدیل کنند.

 

 حکایت آن آقا که پوستش کوچک بود

آقایی با دوستش به مسافرت رفته بود. آخر شب که شد به دوستش گفت: «چرا نمی‌ری بخوابی؟» دوسش گفت: «آخه پوستم کوچیکه.» آقاهه خیلی سر در نیاورد و پس از کلی اصرار دوستش را که مدام می‌گفت: «آخه پوستم کوچیکه»، راضی کرد برود دراز بکشد و بخوابد.

صبح که بلند شد و دید افتضاح بدی به بار آمده، توضیح شنید که: «من که گفتم پوستم کوچیکه.» و بدین ترتیب آن آقا فهمید کسانی را که پوست‌کشیِ سنگینی کرده‌اند، نباید به حالت درازکش درآورد چون پوستشان در بعضی قسمت‌ها کم می‌آید و حالا خر بیار و باقالی‌ بار کن.

این مثال (و بسیاری لطیفه‌های غیر قابل تعریفِ دیگر) نشان می‌دهد که عموم مردم چقدر از جراحی‌های پوست‌کشی می‌ترسند. از قدیم، جراحی‌های جمع کردن پوست سر یکی از روش‌های ساده و رایج برای درمان طاسی بوده‌اند. در این روش‌ها بسته به منطقه و وسعت طاسی، پوست طاس را می‌برند و بعد پوست قسمت‌های مودار اطراف را به هم نزدیک می‌کنند و می‌دوزند، انگار نه انگار که از اول منطقه طاسی هم وجود داشته. فی‌الواقع با این کار شما صورت مسأله را پاک می‌کنید. مشخص است که این روش برای طاسی‌های کوچک مناسب است، نه آن گنده‌منده‌ها. مثلاً در کسی که بیشتر سرش طاس است و فقط یک نوار مو در پست سرش دارد، نمی‌شود کل پوست بالای سر را برداشت و ناحیه مودار پشت سر را کشید و به پوست پیشانی بخیه کرد. البته جراح‌های پلاستیک تا حدودی کلک‌هایی برای غلبه بر مشکل کم آمدن پوست دارند، اما نه برای پوست‌کشی‌های به این شدت.

البته این روش‌ها هنوز در بعضی از بیماران (به خصوص خانم‌ها) بهترین کار هستند. مثلاً در کسانی که جلوی موهایشان ریخته و از طرفی می‌خواهند چین و چروک پیشانی‌شان را هم عمل کنند یا ابرویشان را بدهند بالا، با جراحی‌های جمع کردن پوست سر با یک تیر دو نشان را می‌زنند و با تکنیک‌های جدید جای زخمشان هم اصلاً نمی‌ماند.

البته این جراحی‌ها هم عوارض منحصر به فرد و خاص خود را دارند از جمله جهت‌دهی نامناسب موها، کاهش بسیار شدید تراکم مو و باقی‌ ماندن جای برش‌ها در بعضی موارد.

 

 سرم را سرسری مفلاپ ای استاد موکاری

جراح‌های پلاستیک حربه‌ای دارند به نام فلاپ (flap) -یا به زبان خودمان «زبانه»- که هر جا کم می‌آورند، آن را رو می‌کنند. فرق فلاپ با پیوند (گرافت) این است که در پیوند، تکه پوست را به طور کامل بر می‌دارند و می‌گذارند یک جای دیگر اما در فلاپ پوست از سه طرف بریده می‌شود و در جای جدید می‌چسبد اما هنوز از یک طرف به محل اصلی اتصال دارد و به همین خاطر احتمال گرفتنش از پیوند بیشتر است.

جراحی فلاپ برای ترمیم مو معمولاً از چند مرحله جراحی تشکیل شده که طی آن‌ها با برش‌هایی در ناحیه گیجگاه یا پشت سر، تکه‌های بزرگی از پوست همراه با موی این مناطق را به بالا و جلوی سر منتقل می‌کنند. این جراحی‌ها علاوه بر احتمال جهت‌دهی نامناسب موها، چون برش‌های بزرگی دارند، اسکار (جای زخم)های بزرگی هم ایجاد می‌کنند. لذا برای افراد معمولی دچار ریزش مو چندان مناسب نیستند و بیشتر به درد کسانی می‌خورند که بر اثر سوختگی یا سانحه بخشی از پوست سر و موهایشان آسیب دیده باشد.

به اذعان همه متخصصان، هنوز که هنوز است، بهترین روش ترمیم مو همان پیوند واحد فولیکولی مو (FUT) است که در ایران هم سال‌هاست انجام می‌شود.

 

 دلم روشن است، بیا روشنایی بکاریم

این‌طور که بویش می‌آید، آینده مال کچل‌هاست. کچل‌ها و کچل‌دوستان بسیاری در گوشه‌گوشه دنیا برق کله‌هایشان را گذاشته‌اند روی هم و دارند تند و تند دست به اختراع و اکتشاف می‌زنند تا دنیا را به جایی دوست‌داشتنی‌تر و پرپشت‌تر از همیشه تبدیل کنند. سه تا از اساسی‌ترین روش‌های درمانی که احتمالاً در آینده غُلغُله خواهند کرد، این‌ها هستند: (بیت: کچل‌، نکار، بهار می‌آد/ گرافت مصنوعی و تکثیر فولیکول و سلول ریشه‌ای می‌آد).

 

هزار نکته باریک‌تر از مو پس کو؟

معلم کلاس پنجممان می‌گفت به چشم خودش دیده که یکبار آمریکایی‌ها قلمی نازک‌تر از مو درست کردند و فرستادند برای ژاپنی‌ها تا پوزشان بخورد. ژاپنی‌ها توی این قلم را سوراخ کردند و یک مغزیِ 48 رنگه تویش انداختند و رویش حک کردند: Made in Japan.

در اقدامی مشابه، اخیراً ژاپنی‌ها موهایی مصنوعی از جنس نخ بخیه با روکش نقره ساخته‌اند و به جای این‌که بخواهند از جایی موی آدمیزاد گیر بیاورند همین‌ها را پیوند می‌کنند توی پوست سر.

 

گرافت‌های مصنوعی مو که اولین بار در 1972 در ژاپن توسط یامادا و فوکوتا اختراع شدند، امروزه در بسیاری از کشورها به عنوان یک درمان جایگزین قابل قبول برای ریزش مو به کار می‌روند. روکش نقره‌ای این موهای مصنوعی به خاطر گرفتن پول زیاد از ملت یا بچه‌پولداربازی و پز دادن نیست بلکه مثل کاربرد یون نقره در یخچال‌ها و ماشین‌های لباسشویی ژاپنی، خواص ضد باکتریایی دارد. این روش فعلاً معایبش بر منافعش می‌چربد، از جمله: خطر دایمی عفونت و اسکار (جای زخم)های رو به پیشرفت، چون بدن نسبت به این اجسام خارجی واکنش نشان می‌دهد. علاوه بر این، الیاف مو در این روش را اگر از نزدیک بررسی کنیم، ظاهر غیر طبیعی دارند. تازه، فرد باید هر ماه ویزیت شود و مدام لازم می‌شود که گرافت‌های قبلی را در بیاورد و گرافت‌های جدید بکارد. اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA)، هم به خاطر این عوارض و دردسرها و هم به خاطر گرفتن انتقام آن قلم 48 رنگه Made in Japan، هرگز استفاده از گرافت‌های مصنوعی را در ایالات متحده تأیید نکرده است. اما از ژاپنی‌ها بعید نیست که بتوانند در آینده معایب این روش را برطرف کنند.

 

 ز هر تخم برخاست هفتاد تخم

یک متخصص مو که از بچگی دوست داشت مهندس کشاورزی شود و گل و گیاه پرورش بدهد و شعر سهراب سپهری بخواند ولی والدینش به زور فرستاده بودندنش رشته پزشکی، یک روز صبح از خواب بیدار شد و گفت: «اگر پیاز لاله را می‌شود تکثیر کرد، گل شبدر (استعاره از مو) چه کم از لاله قرمز دارد؟» او نشان داد که اگر فولیکول مو را از طریق غلاف آن، افقی برش بدهند دو قسمت مجزای ایجادشده هر کدام جداگانه به رشد خود ادامه می‌دهند. بنابراین یک گرافت واحد فولیکولی مو احتمالاً می‌تواند به دو یا حتی بیشتر از دو گرافت دارای قابلیت حیات تبدیل شود. در نتیجه با یادی از مرحوم واتوواتو، هر واتو تبدیل به هزاران واتو می‌شود و تعداد گرافت‌های دهندة موجود به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد. این طوری شاید بتوان با برداشتن تنها 5 واحد فولیکولی مو از پشت سر (که به اندازه کندن یک مو از خرس هم نیست)، کویر برهوت جلو و بالای سر را، که حتی به اندازه توندرا گلسنگ هم تویش عمل نمی‌آید، به یک جنگل انبوه استوایی تبدیل کرد.

 

 با مسائل ریشه‌ای برخورد کنیم

این‌طور که علم پزشکی پیش می‌رود (به‌خصوص با عنایت به دستاوردهای تکان‌دهنده دانشمندان ایرانی) به زودی به جایی می‌رسیم که همه مسائل به طور ریشه‌ای و با سلول‌های ریشه‌ای درمان شود. مثلاً اگر بیست سال بعد به یک عطاری سر بزنید، می‌شنوید که: «افسرده‌ای؟ نیم‌مثقال سلول ریشه‌ای دم کن و با چند قطره عرق افسنطین ناشتا بخور.»

اگر روزی پای سلول‌های ریشه‌ای و همانندسازی (کلونینگ) و از این‌جور قرتی‌بازی‌ها (و حتی دستکاری ژنتیکی ژن‌های طاسی قبل از تولد) به عرصه ترمیم مو باز شود، نسل آدم‌های طاس برای همیشه ور خواهد افتاد. سلول‌های ریشه را می‌توان به راحتی با تعداد بسیار بالا تکثیر کرده، بدون نیاز به جراحی با سرنگ‌های مخصوص زیر پوست سر تزریق کرد تا بدون هیچ عارضه و نگرانی از طاسی مجدد، تمامی پیرپسرها امکان ازدواج پیدا کنند و طاسی آن‌قدر نادر و عجیب و غریب شود که قهرمانان هالیوود بیشتر از تیپ یول برایز انتخاب شوند تا تام کروز.

 

هزینه کاشت مو

جراحی کاشت مو در کل دنیا، جراحی پرهزینه‌ای به حساب می‌آید. در کشورهای اروپایی و آمریکا، به ازای کاشت هر گرافت 7 تا 10 دلار دریافت می‌کنند به اضافه‌ دستمزد جداگانه‌ای برای جراح. هر عمل جراحی کاشت مو به طور متوسط 4 تا 5 میلیون تومان هزینه دارد که گاهی تا 15 تا 20 میلیون تومان هم می‌رسد. اما در ایران هزینه جراحی تقریباً‌ یک‌دهم این مبلغ تمام می‌شود. چیزی حدود ششصد، هفتصد هزار تومان که بر اساس تعداد گرافت‌های کاشته‌شده متغیر است و البته گاه به 5/2 میلیون تومان هم می‌رسد.

۰   | ۰ | ۴۱۹ | ۸۶/۱۰/۰۵ | محمد لطیفی
ریزش مو زیبایی کاشت مو

نظرات ۰  

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

منوي اصلي

ميکروبلاگينگ
 • این قصه سر دراز دارد...
 • یادش بخیر پارسال خوشحال بودیم که سال 98 رو زنده تموم کردیم حالا اینو چکارش کنیم؟!!!

  پیرو پست پارسال (بازماندگان)

  ۰   | ۰ | ۱۳۲ | ۹۹/۰۲/۰۴ | محمد لطیفی
 • کرونا
 • نظر شخصی من اینکه که امکان کنترل کرونا با پخش اخبار مثبت از کنترل کرونا در شهرهای مختلف و یا برعکس، ترساندن بیش از حد مردم وجود ندارد. چرا که در شهر همیشه یکسری افراد رو میبینیم که تحت تاثیر اخبار منفی کاملا موارد بهداشتی رو رعایت می‌کنند و از طرف دیگه هم افرادی رو میبینیم که کرونا رو دست کم گرفتن و اصلا رعایت نمی کنند. به نظر من این اپیدمی آنقدر ادامه پیدا خواهد کرد که همه مردم به این باور برسند که اگه می‌خوان به بیماری مبتلا نشن باید موارد بهداشتی رو رعایت کنن. و بهای شکست دادن این ویروس هم متاسفانه چیزی جز افزایش مبتلایان و جان باختگان نیست.

  ۰   | ۰ | ۱۷۹ | ۹۸/۱۲/۲۴ | محمد لطیفی
 • بازماندگان
 • به امید خدا اگر این یک ماه رو هم دوام بیاریم میشیم جزو بازماندگان سال 1398.

  خارج از شوخی خیلی مواظب خودتون باشید. ویروس کرونا بسیار بسیار سریع شیوع پیدا می‌کنه و منتقل میشه با این اوصاف کماکان ازدحام مردم رو توی مراکز خرید برای کارهای غیر ضروری میشه دید.

  ۱   | ۰ | ۲۳۴ | ۹۸/۱۲/۰۵ | محمد لطیفی
 • عکاسی
 • یه چند وقتی هست که توی مود عکاسی هستم، درکل به عکاسی خیلی علاقه دارم در حدی که یه مدت قصد داشتم یه آتلیه عکاسی راه بندازم که نشد. خلاصه بگم که تا امروز دنبال قضیه عکاسی بودم که بالاخره ماه پیش تصمیم گرفتم یه دوربین دیجیتال بخرم. هزینش با توجه به وضعیت مالی این روزهای همه خیلی سنگین دراومد ولی فکر کنم ارزشش رو داشت که واسه علاقه مندی‌هام هزینه کنم.

  - تصمیم دارم گهگاهی پست آموزشی مربوط به عکاسی و ادیت عکس بزارم ولی نمیدونم به درد کسی میخوره یا نه...

  ۰   | ۰ | ۱۸۷ | ۹۸/۱۱/۲۸ | محمد لطیفی
 • هندزفری
 • آقا من کماکان با قدرت بر این باور هستم که یه نفر وقتی ما حواسِمون نیست میاد سیم هندزفری‌مونو گره میزنه در میره.

  ۰   | ۰ | ۳۰۲ | ۹۸/۰۹/۲۰ | محمد لطیفی
 • کودکانِ بدون آزادی
 • خودِ واقعیِ هر یک از ما کودکِ‌کوچکی است که هنوز رشد نیافته. گاهی اوقات وقتی به ما خوش می‌گذرد یا داریم بازی می‌کنیم، وقتی احساس شادی می‌کنیم، وقتی نقاشی می‌کنیم، یا شعر می‌نویسیم، یا پیانو می‌زنیم ، یا به هر طریقی احساسات خود را بیان می‌کنیم این کودک بیرون می‌آید.اینها شادمانه‌ترین لحظاتِ زندگیِ ما هستند. وقتی خودِ واقعیِ ما بیرون می‌آید، وقتی به گذشته نمی‌اندیشیم و دلواپس آینده نیستیم. آن‌وقت شبیه بچه‌ها می‌شویم.

  اما یک چیز هست که همهٔ اینها را عوض می‌کند، وما به آن مسئولیت می‌گوئیم. جامعه می‌گوید «صبر کن، تو مسئولی، وظایفی داری که باید انجام بدهی،باید کار کنی،باید مدرسه بروی،باید زندگی را اداره کنی.»همهٔ این مسئولیت ها به ذهن هجوم می‌آورند. آنوقت چهرهٔ ما عوض می‌شود و دوباره جدی می‌شویم.

  اگر وقتی که بچه‌ها ادای بزرگتر‌ها را در می‌آورند نگاهشان کنید،می‌بینید که چهره‌شان تغییر می‌کند . میگویند:«مثلاً من یک وکیل هستم»، آنوقت صورت جدی یک آدم بزرگ را به خود می‌گیرند. ما به دادگاه می‌رویم و همان چهره را در آنجا می‌بینیم و این همان است که هستیم. ما هنوز بچه ایم،اما آزادی خود را از دست داده‌ایم.

  بخشی از کتاب چهار میثاق (نویسنده: دون میگوئل روئیز)

  ۱   | ۲ | ۳۲۹ | ۹۸/۰۹/۰۸ | محمد لطیفی
 • سرکشیِ دولت در جیب مردم
 • وزیرِ تعاون: چه تمام کسانی که کمک هزینه معیشت دریافت کرده‌‌اند و چه کسانی که دریافت نکرده‌‌اند و اعتراض کرده‌‌اند تا آخرِ ماه بایستی این مجوز رو به دولت بدهند که دولت در تمام حسابهایِ بانکیِ آنها سرکشی کند، در غیرِ اینصورت کمک هزینه قطع خواهد شد!

  این هم خبرِ جدیدِ امروز که از زبان وزیر تعاون شنیدیم. دیگه واقعا نمی‌دونم چی باید گفت از طرفی ۵۰ هزارتومان اصلاً ارزش این رو نداره که اجازه بدی هرکسی دلش خواست بیاد و حسابهایِ بانکیت رو بررسی بکنه و از طرفِ دیگه هم خیلی از افراد هستند که واقعاً زیر این فشارِ سنگینِ گرانی و تورم دارن له می‌شن، مثل کارگرانی که ۵ یا ۶ ماههِ حقوق نگرفتن و چه بسا اونهایی که حقوق هم گرفتن مشکلات مالی زیادی دارن.

  با وجود این اوضاع احتمالاً تا چند ماه دیگه باید به دولت اجازه بدیم هرچقدر پول احتیاج داره خودش از حسابمون برداشت کنه.

  کاش مسئولین کمی هم برای مردم حُرمت و ارزش قائل بودند و بجای تفره رفتن از پرداختِ حق مردم و سَرک کشیدن در خصوصی‌ترین مسائلِ اونها پای حرفِ دلِ مردم و شنیدنِ مشکلاتشان می‌نشستند.

  ۱   | ۱ | ۳۶۴ | ۹۸/۰۹/۰۵ | محمد لطیفی
 • زیر ساختِ افتضاح
 • متاسفانه بعد از اتفاقاتِ اخیر و قطع شدنِ اینترنتِ بین المللی خیلی‌ها با مشکلاتِ جدی مواجه شدن مثل دسترسی به ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی و... متاسفانه ما حتی یک موتور جستجوی بومی هم نداریم که لااقل سایت‌های داخلی رو جستجو کنیم. البته دوستان چنتا معرفی کردن مثل: یوز (که اصلا باز نمیشه)، پارسی جو(که فقط نتایج ویکی‌پدیا رو نشون میده)، سلام (که ظاهرا تعطیله) و... 

  ۰   | ۰ | ۳۳۱ | ۹۸/۰۸/۲۸ | محمد لطیفی
 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

  ۰   | ۰ | ۳۶۷ | ۹۸/۰۸/۱۲ | محمد لطیفی
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

  ۰   | ۰ | ۵۴۷ | ۹۸/۰۴/۰۲ | محمد لطیفی
پربيننده ترين مطالب
محبوب ترين مطالب
Copyright © iranew.com 2005-2019