ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

5 اشتباه رایج ورزشی در میان روزه داران

1ـ تعطیل کردن ورزش به بهانه روزه داری

طبیعتا برای آنهایی که در طول سال اهل هیچ رقم ورزشی نبوده اند ، پرداختن به یک ورزش سنگین بیشتر از آن مفید باشد مضر است . ولی حتی همین جماعت هم نمی توانند با در نظر گرفتن برخی ملاحظات با برخی ورزش ها کنار بیایند : پیاده روی ، دوچرخه سواری ، کوه پیمایی و شنای سبک و تفریحی . اما ورزشکاران حرفه ای ، حساب شان جداست . آنها می توانند در ماه رمضان به ورزش ادامه بدهند و حتی در مسابقات شرکت کنندد . با این شرط این که تمرینات قبل از مسابقه شان را سبک کنند و دوره ریکاوری یا بازگشت شان را طولانی تر.

 2ـ ورزش کردن بلافاصله بعد از افطار

نتیجه ورزش کردن بلافاصله بعد از افطار فقط خستگی نیست . چرا که این کار باعث وارد آمدن فشار بیش از حد بر دستگاه عصبی عضلانی اسکلتی و گوارشی هم می شود . بهترین وقت ورزش لااقل 3 تا 4 ساعت بعد از افطار است که معده تخلیه شده و قند کافی در اختیار اندام ها و مغز قرار گرفته است . گفته می شود که از لحاظ علمی بهترین زمان برای تمرینات و مسابقات ورزشی در این ماه سه ساعت بعداز اذان صبح است . ولی از آنجا که عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست اکثر مسابقات بعد از افطار موکول می شود . در این حالت بهتر است شروع ورزش حدود سه ساعت بعد از افطار باشد تا غذایی که ورزشکار می خورد فرصت هضم پیدا کند .


 3ـ خوردن افطاری های چرب

گروهی از اهل ورزش خیال می کنند خوردن غذاهای چرب مثل کله پاچه در ماه رمضان مناسب تر است . در حالی که این غذاها نه تنها انرژی بیشتری به وزرشکار نمی دهد بلکه عمدتا به دلیل بدهضم بودن و تخلیه دیرتر از معده با احساس سیری طولانی همراهند . توصیه می شود غذای ورزشکار کم حجم و پر کالری باشد و ترجیحا زیاد چرب نباشد . همچنین به ورزشکاران توصیه می شود برای جلوگیری از کمبود آهن و کلسیم بیشتر از گوشت و لبنیات خصوصا شیر استفاده کنند و برای جلوگیری از کمبود انواع ویتامین ها نیز سراغ سبزیها و میوه های تازه بروند .


 4ـ بی توجهی به تاثیر نوشیدنی ها

برای ورزشکاران مصرف مایعات فراوان در طول روزهای ماه رمضان اهمیت ویژ ه ای دارد چرا که دهیدراتاسیون (کاهش سطح مایعات بدن ) ممکن است عواقب خطرناکی برای آنها داشته باشد . یکی از این عواقب خطرناک اختلالات کلیوی است که حتی میتواند به نارسایی کلیه منجر شود . به همین دلیل مصرف 500 سی سی آب معادل 2 لیوان آب به ازای هر یک ساعت فعالیت ورزشی مازاد بر مصرف معمول به ورزشکاران توصیه می شود .


 5ـ افراط در غذاهای پروتئینی

اگر چه ورزشکاران  در ماه رمضان نیاز بیشتری به پروتئن ، قند و  و یتامین ها دارند ولی افراط  در مصرف پروتئین به هیچ وجه توصیه نمی شود چون سبب تولید مواد زائد در خون و ایجاد خستگی حین ورزش می شود .

۰   | ۰ | ۳۶۳ | ۸۷/۰۶/۲۱ | محمد لطیفی
تغذیه روزه ورزش

نظرات ۰  

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

منوي اصلي

ميکروبلاگينگ