ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

انواع مواد آرایشی و مضرات آن

ترکیبات رنگی آرایشی برای زیباسازی پوست صورت و لب‌ها به کار می ‌روند . مواد آرایشی صورت (make up) برای رنگ کردن صورت به کار می ‌روند . انتخاب مواد آرایشی صورت بسیار مهم است، زیرا برای مدت طولانی در تماس مستقیم با پوست هستند .

 به طور معمول مواد آرایشی صورت باید غیرحساسیت زا ، ضد آکنه و ضد کومدو (comedo) باشد که محصول را کمتر حساسیت‌زا کند . محصول نباید منافذ را بپوشاند و باعث آکنه شود . مواد آرایشی حاوی ضد آفتاب باعث جلوگیری از سرطان پوست و چروک می ‌شود .

مواد آرایشی

• مواد آرایشی چشم پلک حساس‌ترین قسمت پوست بـدن می ‌باشـد .


مواد آرایشی چشم شامل :

 سایه ی چشم ، خط چشم و ریمل است . مواد آرایشی حاوی آب (قابل شستشو) راحت ‌تر پاک می ‌شوند . شستشو و مالش شـدیـد چشم بـرای پـاک کردن آرایش ممکن است مخرب بـاشـد . اغلب مـواد آلرژی ‌زا می ‌توانند با انگشت به چشم وارد شوند . مواد آرایشی چشم نبـایـد بـیـن افـراد مشتـرک باشد و بـهتـر است که هر سه یا چهار ماه عـوض گردند ، زیرا امکان آلودگی باکتریایـی وجود دارد .


• مواد آرایشی لب مواد آرایـشی لب شامل رُژ لب و بـراق کنـنـده می ‌باشنـد . آنـها لب ‌های تـرک خورده و خشک را مرطوب می‌ کنـنـد و از آفتاب محافظت می‌ نمایند . بـعضـی از رژ لب هایی که بـرای مـدت طولانی رنگ آنها باقی می ماند ، ممکن است باعث درماتـیـت تماسی آلرژیک شوند .


• مواد آرایشی مو رنگ مو را می تـوان از طریق مواد آرایشی رنگ مو و شکل موها را می توان بـه وسیله ی فـر دائم یا موقت تغییر داد . رنگ موهای موقت ، بعد از یک بار شامپو کردن شسته می ‌شوند . رنگ‌های تدریجی مو، تغییر رنگ را بـرای دو یا سه هفته ایجاد می ‌کنند . ایـن رنگ‌ها معمولاً باعث ایجاد مشکل نمی ‌شوند . رنگ مـوهای نـیـمـه دائمی که بعـد از 4 تا 6 بار شستشو از بـیـن می رونـد و رنگ‌های دائمی که شستـه نمی ‌شـونـد ، بـاعـث ایجاد حساسیت می ‌شونـد . 

این محصولات بهتر است قبل از رنگ کردن مو ، بر روی بخش کوچکی از پوست امتحان شود ( 24 ساعت قبل از مصرف ، پشت گوش یا داخل آرنج ) رنـگ موهای دائمی موهـا را روشـن ‌تـر یا تـیـره ‌تر می ‌کند .

 پرسولفات آمونیوم گاهی برای روشن کردن مـو به کار بـرده می ‌شود که می‌ تـوانـد بـاعث contact dermatitis شود . ایـن ماده ممکن است باعث حساسیت ناگهانی مثل سرگیجه و سر درد هم شود . 

فـر دائمی ، موی صاف را مـواج و فرفری می ‌کنـد . ماده ی فـر ، پیوندهای شیمیایی را در موهای صاف می ‌شکنـد و باعث ایجاد فر در مو می‌ شود . ایـن عمل می ‌تـوانـد مو را تخریب کنـد . مـوها نباید بیش از هر 3 ماه یک بار در معرض محلول فـر قـرار گیـرنـد . 

اگر مایع فـر برای مدت طولانی‌ تر روی مـو بـمـانـد ، بسیـار قـوی ‌تـر عمل می ‌کنـد و مـوها را خشک و بـی رنگ می ‌سـازد و بـاعـث شکنندگی مو می ‌شود . تخریب پوست سر هم می ‌تواند رخ دهد .


• مواد آرایشی ناخن مواد آرایـشـی ناخن بـرای رنـگ کردن ناخـن ، افـزایـش طـول ناخن بـه طور مصنـوعی و یـا افزایش مقاومت ناخن به کار می ‌روند . لاک ناخن باعث درماتـیـت تماسی آلرژیـک می‌ شـود . شخصـی که بـه لاک ناخن حساسیـت دارد ممکن است در انـگشتـان ، پلک ، صـورت ، گردن و جاهایـی که لاک ناخن در زمان خشک شدن با آنها تماس داشته ، دچار حساسیت شـود. 

فرمالدئیـد یـک ترکیب آلرژی ‌زا می ‌باشد . افـرادی که بـه لاک ناخن حساسیت دارند ، می ‌توانـنـد لاک‌های hypoallergenic را که بدون فرمالدئید هستنـد استفاده کنند . لاک‌های قـرمـز رنگ ممکن است باعث زرد یا بی ‌رنگ شدن ناخن شوند . کوتیکول از عفونـت ناخـن جلوگیری کرده و سلول‌های مولد ناخن را محافظت می ‌کنـد ، پس بـهتـر است چیده یا کوتاه نشود . 

افزایـش طول ناخن ها به وسیله ناخن‌های مصنوعی که کل ناخن یا انتهای ناخن را می ‌پوشاند ، انجام می شود . چسب های ناخن‌های مصنوعی حاوی methacrylate هستـنـد که یـک ماده ی حساسیت‌زا می‌ باشد . چسب‌های بدون Methacrylate ممکن است باعـث شکاف و تـرک ناخن شوند. استفـاده ی طولانی مـدت از ناخن‌های مصنـوعی می ‌تـوانـد باعـث واکنش‌های دردنـاک و شـدیـد شامل عفونت پـوست اطراف ناخن‌ها ، شل شدن ناخن‌ها و درماتیت ( التهاب پوستی ) شود .


خانم‌هایی که برای مدت طولانی از ناخن‌های مصنوعی و کاشته شده استفاده می ‌کنند، ممکن است مشاهده کنـنـد که ناخن‌های طبیـعـی آنـها نـازک‌ و مات‌تـر شده است . متخصصان پـوست پیـشنهـاد می ‌کنـنـد ناخن‌های مصنوعـی هر 3 ماه یک بـار بـرداشتـه شونـد تـا ناخن‌های طبیعی استراحت کنند .


• Cosmeceuticals چه هستند ؟

 Cosmeceuticals محصولات مراقبت از پوست هستند که برای تشدید و بهتـر‌سازی آرایـش و صاف کردن پوست طراحی می‌ شوند . این محصولات ممکن است عملکرد پوست را بهبود بخشیده و از پیری پوست جلوگیری کنند ، شامل آلفا هیدروکسی اسید مثل گلیکولیک اسیـد و بتاهیدروکسی اسید مثل سالسیلیک اسید . 

هیـدروکسی اسیـدها پـوسته انـدازی پوست را افـزایـش می ‌دهند ( از بین بردن پوست مرده ) ، ظاهر پوست را صاف ‌تر و شفاف تر می ‌کنند و احساس نرمی را بیشتر می‌ کنند . بعضـی ویتامیـن‌ها مثل ویتامین A ظاهر پـوست را جوان ‌تـر می کنـنـد ، اما ممکن است پوست را خشک یا تخریب کننـد ، لذا بـایـد تحت نظر پـزشک متخصص پـوست استفاده شـونـد . متخصصیـن پوست می ‌دانند ایـن مواد چگونه بایـد استفاده شوند و می‌ توانـنـد رهنمودهایی را بـرای داشتـن پوستی سالم به بیماران ارائه نمایند . ضد آفتاب‌ها از پـیـری و سرطان پوست ناشی از آفتاب جلوگیری می‌ کنند و بهتـر است برای همه افـراد با هر نوع پوستی استفاده شونـد .


• آنچه که یک متخصص پوست انجام می ‌دهد :

 مـواد آرایـشی و محصولات مـراقـبـت از پـوسـت بخشی از نـیـازهای روزانـه ی افـراد هستـنـد . اگر مشکلی ایجاد شود یـک متخصص پوست می ‌تواند مشکل را تشخیص دهد و درمان کند . Patch – test ممکن است بـرای تشخیص بـه کار رود ، اگر به ترکیـبـی در یک محصول حساسیت وجود داشته بـاشد ، متخصص پـوست می ‌تـوانـد به شما تـوصیـه کنـد چه محصولاتـی بـرای شما مناسب و چه محصولاتی نامناسب است . آنها می ‌تـوانـنـد به پـرسش‌های شما در مـورد مشکلات پـوستی پاسخ داده و اطلاعات کافی در مورد مواد آرایشی مناسب و محصولات مراقبت پوستی مطمئن در اختیار شما قرار دهنـد .

۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۱۳:۵۳ | ۸۷/۰۷/۲۳
آرایش سلامتی

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ ۸
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ ۷
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ ۶
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ ۵
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ ۴
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ ٣
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

 • میکروبلاگینگ ۲
 • ۱- شبِ یلدایِ همگی مبارک. فقط اینو میتونم بگم که دارم میترکم. دیگه هرچیزی که میشُد ما خوردیم خدا بقیشو بخیر بکنه.
  ۲- بالاخره چشممون به جمال برف زمستونی هم روشن شد اونم تو شبِ یلدا.
 • میکروبلاگینگ ۱
 • ۱- سه روزه سرما خوردم ولی احساس میکنم امروز بهترم
  ۲- گوشیم امروز تصمیم گرفت به اندروید ۸ آپدیت بشه
  ۳- دارم روی قالب سایت کار میکنم
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019