ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

10دستور برای مصرف دارو ها

هر ساله شرکت‌های دارویی، داروهای جدیدی را به پزشکان معرفی می‌کنند.این داروها به‌طور مجـزا می‌تواننـد باعـث بـهبـود بیـماری‌ها شونـد یا دردهای مختلف را تسکین دهنـد ، اما استفاده همزمان از همیـن داروهای مفیـد می‌توانـد مضر و حتی مرگبار باشد . بنابـرایـن اگر می‌خواهیـد از داروهای بدون نسخه استفاده کنید بد نیست به این موارد نگاهی داشته باشید :  
1 - به پزشک خود بگویید چه داروهایی مصرف می‌کنید . این مسئله بـه پـزشک شما کمک می‌کنـد تا دیدگاه بـهتـری نسبت به تاریخچه پزشکی شما پیدا کنـد . فایـده ایـن قضیـه پـرهیـز پـزشک از تجویـز داروهایی اسـت که ممکن است با داروهای دیگر تداخل اثر داشته باشند، بخصوص اگر شما همزمان توسط چند پزشک مختلف تحت درمان باشید. در ایـن موارد هم بـرای شما و هم بـرای پـزشکتان لازم اسـت که دربـاره داروهای تجویـز و مصـرف شده اطلاعات مورد نیاز را رد و بدل کنید .

 2 - ‌برنامه مصرف داروها را بنویسید . در یک برگه ، تعداد و مقدار داروهای مصرفی خود در شبانه روز را بنویسید . سعی کنید همه چیز دقیقا مشخص باشد . در ایـن بـرگه ، عوارض جانبی شایع و روش نگهداری هـر دارو را نیـز از روی بروشور مشخصات دارو یادداشت کنید . البته اغلب داروها را باید در محیط خشک و خنک و به دور از یخ زدگی نگهداری کنید. جالب اینکه بر خلاف تصور رایج، حمام و آشپزخانه برای نگهداری داروها محیط مناسبی نیستنـد چرا که حرارت و رطوبـت می‌توانـد باعـث فساد داروها و کاهش تأثیـر آنها شود .

3 - پرهیز آگاهانه می دانیـد چطور ممکن است آب گریـپ فـروت با آن ‌همه خاصیت، برایتان مضـر باشد ؟ آب گریـپ فروت با اثر برخی داروها تداخل می کنـد و به همیـن دلیل مصـرف همزمان آنها با هم ، می تواند مضر باشد ، مثلا مصرف هم زمان داروهای ضد کلسترول از خانواده‌ی استاتین‌ها (مثل لواستاتین و آتروواستاتین) ، با آب گریپ‌فروت تداخل ایجاد می‌کند . مصرف الکل و کافئین ، بلند کردن بارهای سنگین و مصرف داروهای مسکن از قبیل استامینوفن و ایبوپروفن درصورت همزمانی با مصـرف برخی داروها می‌توانند خطرناک باشد . حتما با پزشک خود رو راست باشیـد و دستـورات او را بـرای پرهیـز از برخی غذاها، داروها و فعالیت های مضـر رعایت کنید.

 4 - داروهایتان را با کسی شریک نشوید . در مدرسه بـه ما آمـوزش داده‌انـد که اموالتان را با دیگران تقسیم کنـیـد ، چون باعـث دوستـی و محبت می‌شود . اما وقتـی پای دارو بـه میـان می‌آیـد بهتـر است بـه آمـوزش های دوران مدرسه بی‌توجه باشیم! دو بیـمار می‌توانند دقیقا مقدار مساوی از یـک دارو را مصرف کنند ، ولی یک نفر از آنها کمی خواب آلـود می‌شود و دومی بـه کُما می‌رود . نحوه عملکـرد دارو در بـدن ، از فـردی به فـرد دیگر متفاوت است . دارو برای هر فـرد به‌طور اختصاصی تجویـز می‌شود ، بنابرایـن هرگز داروی خود را با کسی شریک نشویـد و از داروی افـراد دیگر استفاده نکنیـد ، چون ممکن است عـوارض مـرگبـاری داشته باشد . اگر هم عوارضی بروز نکند ، مطمئنا تأثیر درمانی دارو به طرز چشمگیری کم خواهد شد .

 5 - ‌صبور باشید . داروهای مختلف از راه های متفاوتی در بدن تأثیر خود را اعمال می‌کنند. برخی از داروها بلافاصله بعـد از مصـرف جذب شده و خیلی سریع تأثیـر خود را نشان می‌دهند ؛ اما تعداد دیگری از داروها دیرتر تأثیـر می‌کنند و بیمار دیرتـر متوجه تأثیـر دارو و بهبـود بیماری خود می‌شود . شایـد خیلی از بیماران فکر کنند که به جای صبر کردن ، بایـد دوز (مقدار) دارو را بیشتـر کنند تا دارو سریع تـر اثـر کند . بیمار باید بداند که برخی از داروها دیرتر اثـر می‌کنند و باید حتما بـرای دریافت بهتریـن نتیجه درمانی ، کمی صبور باشد .

6 - داروهای تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. هرگز داروهای تاریخ مصرف گذشته را در جعبه ی داروها نگه ندارید و به‌محض انقضای تاریخ مصرف دارو، بدون تردید آن‌را دور بریزید. برخی از داروها بعد از گذشت تاریخ مصرف ، به دلیل واکنش‌های شیمیایی می‌توانند باعث مسمومیت بیمار شوند .

 7 - داروها را در تاریکی مصرف نکنید. اگر نـور محیط آنقدر کم است که نمی‌توانید برچسب روی دارو را بخوانید ، دارو را مصرف نکنید ، بـه خصـوص اگر همـه داروها را در یک محل نـگهـداری می‌کنـیـد . در چنـیـن شرایطی احتمال اشتبـاه داروها با هم بسیـار زیـاد است ، مثلا ممکن است بـه جای 2 عدد استامینوفـن ، 2 عدد از داروی دیگـری مصـرف شود که عوارض خطرناکی را به دنبال خواهد داشت . پس هـر زمان که خواستیـد دارویی را مصرف کنید ، دقیقا مطمئن شوید که همان دارو را به دهان می‌برید .

 8 - قرص را نجوید ، نشکنید و خرد نکنید . بزرگ بـودن برخی از قـرص ها بیـمار را به فکـر شکستن یا خرد کردن قرص می‌اندازد تـا مصرف آن راحت‌تـر باشد ، اما همیـن کار باعث می‌شود تا بخشی از دارو سریع تـر از بخش‌های دیگـر جذب شود و طبعا تأثیر دارو دچار اختلال خواهد شد . حتی احتمال دارد وضعیتی شبیه دوز بیش از حد دارو ایجاد شود .

 9 - لیست داروهای خود را همراه داشته باشید . اگر داروهای زیادی مصـرف می‌کنیـد، فهرستی از نام و مقـدار مصـرف آنها را در جیـب خود داشته باشید تا اگر احیانا بیـرون از منزل دچار یک وضعیت اورژانسی شدید، بتوانید به تیم پزشکی درباره داروهایی که مصرف می‌کنید، توضیح دهید . چنین فهرستی در ملاقات با پزشک هم مفید خواهد بود چون بدین ترتیب ، دیگر نام و دوز داروهای مصرفی را فراموش نخواهید کرد .

 10 - بیشتر ، همیشه بهتر نیست . بعضی وقـت ها که خیلی بدحال هستیـد ، شایـد استفاده از مقدار بیشتـر دارو شما را وسوسه کند ، اما به یاد داشته باشید که این کار مفید نبـوده و حتی در برخی موارد خطرناک خواهد بود . به این نکته مهم توجه داشته باشید که بسیاری از اوقات، بدحالی و ضعف شما به دلیل استرس یا تغذیه نادرست است . در چنیـن شرایطی شایـد بـهبـود تغـذیـه و شرایط روحی و ذهنی مفیدتـر از مصـرف انواع و اقسام قرص و دارو باشد ، بنابراین همواره در اولین گزینه به سراغ دارو نروید . اگر هم وضعیـت بیـماری شما به گونه‌ای است که بایـد از داروهای خاصی استفاده کنید ، بهترین کار مشورت با پزشک است . اما اگـر امکان چنـیـن مشورتی وجود ندارد و شما درباره مقـدار دارو اطمینان داریـد ، دوز دارو را بیشتر نکنید .
۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۱۰:۱۸ | ۸۷/۰۹/۲۲
دارو عوارض مصرف

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ ۸
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ ۷
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ ۶
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ ۵
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ ۴
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ ٣
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

 • میکروبلاگینگ ۲
 • ۱- شبِ یلدایِ همگی مبارک. فقط اینو میتونم بگم که دارم میترکم. دیگه هرچیزی که میشُد ما خوردیم خدا بقیشو بخیر بکنه.
  ۲- بالاخره چشممون به جمال برف زمستونی هم روشن شد اونم تو شبِ یلدا.
 • میکروبلاگینگ ۱
 • ۱- سه روزه سرما خوردم ولی احساس میکنم امروز بهترم
  ۲- گوشیم امروز تصمیم گرفت به اندروید ۸ آپدیت بشه
  ۳- دارم روی قالب سایت کار میکنم
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019