ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

همه چیز در باره عمل لوزه ها

جراحی برای برداشتن لوزه ها شایعترین عمل جراحی کودکان است.لوزه ها قسمتی از بافت ایمنی بدن هستند. وجود لوزه ها از زمان تولد تا حدود شش ماهگی ضروری است . در شش ماهگی سیستم ایمنی بدن آنچنان گسترش یافته است که بودن یا نبودن لوزه مثل برداشتن سطل آبی از یک دریای بزرگ است .

برخورد عوامل میکروبی ومحرک به سلولهای ایمنی موجود در لوزه باعث بزرگ شدن لوزه ها می شود وبزرگی لوزه های کامی (که از طریق دهان قابل رویت هستند ) و لوزه سوم ( که در خلف بینی واقع شده ) باعث مشکلات متعددی میشود.

 از جمله:

 1 - بزرگی لوزه ها باعث میشود تنفس فرد دهانی شود یعنی نتواند از بینی نفس بکشد.و این امر خود باعث خرخر شبانه و تغییر حالت استخوان فک هامی شود. ضمناً هوا بجای اینکه از بینی عبور کرده گرم و مرطوب و تمیز شده و به حلق برسد، مستقیماً به حلق رسیده وباعث تحریک مزمن گلو می گردد.


 2 - بزرگی لوزه ها می تواند باعث عفونت های مکرر گوش میانی و سینوس ها گردد.


 3 - بزرگی لوزه ها مانع تغذیه مناسب کودک و همینطور اکسیژن رسانی می شود واین دو عامل خود باعث میشوند که رشد فیزیکی کودک با مشکل مواجه شود .


 4 - گاهی اوقات لوزه ها مکرراً دچار عفونت چرکی می شوند که البته در چنین حالتی ممکن است بدنبال عفونت های چرکی مکرر اندازه لوزه ها حتی از حالت معمول هم کوچکتر شود اما جدای از اندازه آنهاچون بعنوان کانون عفونت عمل می کنند مضر می باشند.


 5 - بزرگی لوزه ها بخصوص لوزه سوم می تواند باعث تجمع مایع در پشت پرده گوش ها شود که این امر به نوبه خود می تواند مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند. با توجه به موارد فوق می بینیم لوزه هایی که خود باید باعث سلامتی ما باشند در موارد کمی باعث بروز مشکلاتی می شوند و در چنین مواردی است که ما توصیه می کنیم باید لوزه ها برداشته شوند.


 متاسفانه بعضی از والدین با این استدلال که با بزرگ شدن کودک مشکلات وی برطرف میشود سعی می کنند از عمل لوزه های کودکشان اجتناب نمایند حال آنکه چنین افرادی باید بدانند آنها با این کار عوارضی را که بر شمردیم به کودکشان تحمیل میکنند. به عبارت دیگر همه ما مایل هستیم تا آنجائیکه ممکن است کودک ویا عزیزمان تحت عمل جراحی قرارنگیرد اما در چنان حالاتی دیگر حق انتخاب نداریم.


 قبل از عمل از بیمار آزمایش خون بعمل خواهد آمد . روز عمل بیمار ناشتا خواهد بود. عمل حدود نیم ساعت بطول می انجامد.ودرپایان همان روزنیز بیمار مرخص خواهدشد یعنی نیازی به خوابیدن در مرکز جراحی نخواهد بود ولی چنانچه والدین بیمار مایل باشند خوابیدن بیماروترخیص روزبعد منعی نخواهد داشت .


 نکاتی که باید بدانید

 1 – بیمارتا شش ساعت بعد از عمل از خوردن وآشامیدن اجتناب نماید .


 2 – رژیم غذایی تا 10 روز بعد از عمل باید هم نرم وهم سرد باشد به عبارت ساده تر غذاهای سفت یا داغ ممنوع است .


 3 – بیمارممکن است روز دوم تا5/38 درجه تب کند . این امر طبیعی است .


4 – بیمار بعد از عمل به دلیل درد مختصری که شاید هنگام بلع داشته باشد ممکن است کمتر غذا بخورد . لازم است بدانید غذاخوردن باعث می شود زخم سریعترالتیام پیدا کند . لذا بیمار رابه غذا خوردن تشویق نمایید .


 5 – بعد از عمل ، بخصوص روزهای پنجم وششم ممکن است بیمارکمی گوش درد داشته باشد که ناشی از حس دهی مشترک گوش وحلق است وارتباطی به خود گوش ندارد .


 6 – از روز دوم به بعد در محل لوزه ها یک قشر خاکستری ایجاد میشود . این قشر خاکستری لخته فیبرین است وقسمتی از روند التیامی است. کسانی که به این مسئله آگاه نباشند ممکن است به غلط آنرا چرک بپندارند .


 7 – بوی بد دهان تاچند روز بعد از عمل طبیعی است وبدلیل چرک کردن محل عمل نیست .

۰   | ۰ | ۲۱۳ | ۸۷/۱۱/۰۶ | محمد لطیفی
عمل لوزه

نظرات ۰  

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

منوي اصلي