ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

مدیریت انرژی فردی

انسان بمنظور تفکر کردن، انجام کار، تصمیم گیری، اداره امور و هر گونه فعالیتی به انرژی نیاز دارد. انرژی جسمی، ذهنی و هیجانی به منزله سوختی میباشند که قدرت خلاقه، اندیشیدن و عمل کردن انسان را به حرکت وا میدارند. بنابراین با مدیریت انرژی و استفاده بهینه از انرژی درونی، میتوانید راندمان و بهره وری خود را ارتقا بخشید. اما در این میان عوامل فراوانی وجود دارند که سبب تخلیه انرژی شما گشته و در واقع انرژی شما را هدر میدهند. تخلیه گرهای انرژی ظرفیت عملکرد شما را کاهش داده و انگیزه و الهامات، که تعیین کننده یک زندگی کامل و متعادل است، را از شما سلب میکنند. با شناسایی و حذف این تخلیه گرها خواهید دید که خستگی، رخوت و کسالت از زندگی روزمره شما رخت بر بسته و سرشار از انرژی و طراوت خواهید شد. بهتر است انرژی خود را صرف مسائل مهمتر، اساسی تر و والاتر زندگی کنید تا آن را تلف مسایل پیش پا افتاده.

1- نگهداری جزئیات در حافظه. انرژی خود را با به خاطر سپردن تمام جزئیات هدر ندهید. عوض به خاطر سپردن لیست خرید، قرارهای ملاقات، نشانیها و شماره تلفنهای اشخاص آنها را در تلفن همراه و یا دستیار دیجیتال شخصی(PDA) خود ذخیره کنید و یا برنامه کاری خود را روی کاغذ یادداشت کنید. 

 2- فرضیات و برداشتهای مبهم و غلط از گفته ها، اعمال و واکنشهای دیگران. تا کنون چند ساعت، چند روز و یا چند ماه انرژی صرف کرده اید تا منظور واقعی افراد دستگیرتان شود. به این سناریو توجه کنید: با یکی از دوستان خود در خیابان روبرو میشوید، اما وی بی اعتنا به شما از کنارتان عبور میکند. شما ساعتها به فکر فرو میروید که آیا وی متوجه شما نشده و یا متوجه شده اما به روی خود نیاورده. بهتر است برای روشن شدن ابهامات مستقیما مقصود و منظور دیگران را از خودشان سوال کنید تا حقیقت امر را دریابید، تا اینکه انرژی خود را بیهوده هدر دهید. و یا بیهوده برای خود اشتغال ذهنی ایجاد نکنید. 

 3- تحمل و مدارا کردن عوامل آزار دهنده محیط و یا در روابط. صدای جیر جیر در، چکه کردن شیر آب، رنگ کسالت بار و تکراری اتاق کار و یا اتاق خواب....مدارا کردن  و تحمل عوامل آزار دهنده، ناهنجاریها، ناملایمات و حتی بی عدالتی به عنوان یک اخلاق پسندیده در باور مردم رخنه کرده است. ببینید چه چیزهایی در زندگی شما را آزار داده و یا مخل آسایش تان میباشند و در اسرع وقت در حذف آن عوامل برآیید. همچنین روابط ناکارآمد، مخرب و ناسالم انرژی شما را بطور کامل تخلیه خواهد کرد. با مشکلات و مسائل روابط خود روبرو شوید. یقین داشته باشید میزان انرژی که شما صرف اجتناب از مواجهه با شخص خاصی میکنید بسیار بیشتر از رویارویی با آن فرد خواهد بود.

 همچنین انرژی  مثبتی که در بلند مدت پس از حل اختلافات نصیبتان خواهد شد نیز بسیار محسوس، خوشایند و آرامش بخش است. چنانچه رابطه شما با فردی غیر قابل تحمل است  و شریک شما اصلاح ناپذیر میباشد، بدون احساس گناه به رابطه خود خاتمه دهید. 

4- بهم ریختگی، بی نظمی و نابسامانی. اغراق نیست اگر بگوییم که مردم دنیا میلیونها ساعت از عمر خود را تلف یافتن اشیاء گم شده خود میکنند. هنگامی که بدنبال دسته کلید خود میگردید و یا میان انبوهی از اسناد دنبال پرونده خاصی میگردید، در واقع انرژی تلف میکنید. زندگی خود را سرو سامان دهید و نظم و ترتیب را در تمام جنبه های زندگی خود اعمال کنید. ضمن آنکه یک محیط مرتب ومنظم به شما آرامش خواهد بخشید. 

5- مراقبت از خود را در اولویت آخر قرار میدهید. این باور که نیازهای دیگران را بایستی مقدم بر نیازهای خود بدانیم نیز غلط است. مثلی است که چنین میگوید: "همیشه از فنجان لبریز خود به دیگران بدهید." این بدان معناست که زمانی به دیگران کمک کنید که خود از یک موجودی و ذخیره کافی بهره مند باشید. هنگامی که شما انرژی کافی برای خود نداشته باشید چگونه قادر خواهید بود به دیگران انرژی بدهید؟ وقتی خودتان بیمار و نزار باشید چگونه خواهید توانست از دیگری پرستاری کنید. همیشه از انرژی ذخیره و مازاد خود دیگران را بهره مند سازید و نه از انرژی مورد نیاز خود.

 6- عوامل بسیار زیادی نیز وجود دارند که انرژی شما را بیهوده هدر میدهند بدون آنکه سودی در پی داشته باشند. مانند: سخن چینی، بدگویی، شایعه پراکنی، معاشرت و مصاحبت با افراد منفی باف، خیالبافی، تمرکز بر مسائل گذشته، احساسات و افکار منفی، اختلافات حل نشده، کینه ورزی، انتقام جویی، حسرت خوردن ، خشم، اعتیاد، ترسها، دلواپسی های بی مورد، شغل استرس زا و یا غیر دلخواه، تماشای بیش از حد تلویزیون،آلودگیهای صوتی و هوا،نداشتن هدف مشخص در زندگی، نداشتن اعتماد بنفس (فرد پیوسته در اضطراب و یا افسردگی بسر میبرد)، دروغگویی (فرد پیوسته نگران است مبادا دروغش بر ملا گردد)، فریبکاری، کنجکاوی و مداخله در امور دیگران. 

 7- اینکه تمرکز و توجه شما بر چه چیزی معطوف میگردد بسیار حائز اهمیت است، از آنجایی که تمرکز کردن مستلزم صرف انرژی است. تمرکز بر مسائل منفی و عبث انرژی شما را تحلیل داده و در مقابل تمرکز بر موضوعات مثبت و ثمر بخش به شما انرژی میبخشد. انرژیهای منفی را حذف کنید و یا به حداقل برسانید مانند: ترس، خشم، یاس، شرمساری و گناه. انرژیهای مثبت را در خود پرورش دهید مانند: همدردی، شجاعت، گذشت و بخشش، ایمان، صداقت و خوش بینی.

  8- یک عامل تخلیه گر انرژی بسیار نیرومند معاشرت و مصاحبت با کسانی ست که مدام از شما عیبحویی کرده، تحقیرتان میکنند و اعتماد بنفس شما را کاهش میدهند. جدا از مواجهه با این افراد خودداری کنید و در عوض با افراد مثبت، خوشبین، مشوق و دلسوز معاشرت کنید. 

 9-به دل گرفتن  و پذیرش انرژی منفی دیگران کار غلطی است. به یاد داشته باشید که انرژی منفی دیگران (اعم از عیب جویی، تهمت، بد دهنی، پرخاشگری، انتقاد ناروا) از درون خودشان نشات میگیرد و به شما ارتباطی ندارد. 

10- در صورت نیاز از دیگران کمک بطلبید. درخواست کمک نشانه ضعف و وابستگی نیست. 

11-کارهای روزانه خود را الویت بندی کرده و آنهایی که غیر ضروری میباشند را از برنامه  خود حذف کنید. 

12-مدیریت زمان را فرا بگیرید. 

13- وضعیت ایستادن، نشستن و خوابیدن خود را اصلاح کنید. بر خلاف تصور صاف نشستن از لم دادن  و قوز کردن به انرژی کمتری نیاز دارد.  برای تجدید انرژی از دست رفته و یا بهره مندی از انرژی کافی به چند توصیه زیر عمل کنید:

 1-به موسیقی دلخواه خود گوش  دهید.  

2-رژیم غذایی متعادل داشته و مولتی ویتامین را در آن بگنجانید. 

3-آب کافی در طی روز بنوشید.  

4-اطراف خود را از افراد حمایت کننده و مثبت پر کنید.  

5-خواب کافی داشته باشید و به اندازه کافی بخندید. 

6-اشتباهات خود و دیگران را مورد بخشش قرار دهید. 

7-ورزش و فعالیت بدنی را فراموش نکنید.  

8-نیازهای خود را نادیده نگرفته و آنها را سرکوب نکنید.  

9-اجازه ندهید دیگران وقت شما را تلف کنند.  

10-با شور و اشتیاق"بله" بگویید و با قاطعیت "نه".

11-مرزهای مشخصی برای خود  و دیگران تعیین کنید. 

12- هدفمند زندگی کنید. 

۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۰۹:۳۷ | ۸۸/۱۱/۱۶
انرژی مدیریت

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۵ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ هشت
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ هفت
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ شش
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ پنج
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ چهار
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ سه
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

 • میکروبلاگینگ دو
 • ۱- شبِ یلدایِ همگی مبارک. فقط اینو میتونم بگم که دارم میترکم. دیگه هرچیزی که میشُد ما خوردیم خدا بقیشو بخیر بکنه.
  ۲- بالاخره چشممون به جمال برف زمستونی هم روشن شد اونم تو شبِ یلدا.

پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019