ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

از بین بردن جای جوش صورت

شاید برای شما پیش آمده باشد که بر روی صورت و بینی خود جوشهایی زده باشید آن هم دقیقا در زمانی که به زیبایی صورتتان احتیاج داشته اید که نهایتا مجبور شدید که با توسل به زور جوشها را از بین ببرید و یا به اصطلاح جوش را بترکانید. اما با انجام این کار ممکن است که موقتا از شر جوشهای خود خلاص شوید ولی در آینده جای جوشها بر روی صورت شما باقی خواهد ماند.

 

اولین قدم برای کنترل جوش صورت دیدن یک متخصص پوست است. بعد از اینکه جوش ها تحت کنترل قرار گرفتند، درمان های مختلف، از موضعی تا لیزر و غیره برای درمان جای آن ها آغاز خواهد شد.

آکنه و جوش ها اصلا مشکل کوچکی نیست. حد اقل ۸۵ درصد افراد بین ۱۲ تا ۲۴ سال در دنیا این مشکل را حد اقل یک بار تجربه کرده اند. هیچ اهمیتی ندارد که این مشکل تا چه اندازه همه گیر باشد ، چون آثار منفی و خجالتی که برای فردی که آن را تجربه می کند همچنان باقی است.

 

هر کسی که آکنه را تجربه کرده باشد می داند که این معضل تنها فیزیکی نیست و حس ناخوشایند حاصل از وجود این عارضه پوستی روی صورت و شانه ها و گردن می تواند می تواند منجر به استرس های دائمی در فرد شود.

 

بد ترین قسمت این است که وقتی فکر می کنید دیگر از شرشان خلاص شده اید، می فهمید که نخیر! از بین بردن جای جوش ها به خودی خود کار سختی است، تازه پس از از بین رفتن زخم ها معمولا جای آن ها روی صورت باقی می مانند. خوشبختانه جای آکنه ها لزوما همیشگی نیستند و متخصصان پوست به از بین رفتن آن ها خوش بین هستند.

 

خیلی واضح است که هر کسی که روی پوستش جای زخم های آکنه یا اسکار ناشی از جای جوش دارد می خواهد هر چه سریع تر شروع به درمان آن کند، اما شاید این بهترین راه حل نباشد. اولین قدم باید پاکسازی پوست از خود آکنه ها و ایجاد اطمینان از عدم بازگشت آن ها باشد.

 

متخصصین پوست به بیماران خود توصیه می کنند که آکنه ها باید حداقل دو ماه تحت کنترل قرار بگیرند و بعد از آن به سراغ درمان جای آن ها بروند. این یعنی هر گونه تحریک پوستی که توسط آکنه ها به وجود آمده است از بین برود و پوست برای درمان های بعدی کاملا اماده و ریلکس شود. در ضمن در این مدت پوست برای ترمیم شروع به کلاژن سازی می کند. هر چقدر درمان آکنه را زودتر شروع کنید، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

 

اولین قدم برای کنترل آکنه دیدن یک متخصص پوست است. بعد از اینکه آکنه ها تحت کنترل قرار گرفتند، درمان های مختلف، از موضعی تا لیزر و غیره برای درمان جای آن ها آغاز خواهد شد.

در این جا دو روش موثر را بررسی می کنیم :

 

میکرونیدلینگ 

ایجاد سوراخ روی پوست به نظر جالب نیست اما این روش که میکرونیدلینگ نامیده می شود با ایجاد هزاران سوراخ ریز روی پوست شما راه حل بسیار موثری در از بین بردن جای جوش صورت است.

در این روش از وسیله ای استوانه ای که دارای ۱۱ سوزن بسیار کوچک در سر آن است استفاده می شود. متخصص پوست شما می تواند طول سوزن ها را با توجه به نوع پوست و نوع اکنه های شما تنظیم کند و از این وسیله برای ایجاد سوراخ های بسیار ریز روی بیرونی ترین لایه ی پوست استفاده کند.

در واقع در این روش هزاران سوراخ میکروسکوپی روی پوست ایجاد می شود و پوست برای ترمیم این سوراخ ها مقدار زیادی کلاژن تولید می کند. درست مثل موقعی که به طور اتفاقی جایی از پوست را می برید. پوست باهوش است و بلافاصله مواد غذایی و سلول های جدید پوستی به آن ناحیه ارسال می کند.

 

این درمان معمولا با درمان های دارویی حاوی فاکتور های رشدی به طور هم زمان انجام می شود.

مایکرو نیدلینگ اصلا آن طور که به نظر می رسد دردناک نیست. این یک روش مطمئن و بی خطر برای صورت و بدن است. یک دوره ی درمانی ۵ تا ۶ دفعه توصیه می شود که البته ممکن است بسته به نتیجه گرفته شده و میزان آسیب پوست این مقدار افزایش پیدا کند. پوست بیماران قبل از شروع بی حس خواهد شد و اکثر بیماران هیچ گونه ناراحتی حس نکرده اند. با احتساب زمان بی حس شدن این کار برای صورت حدود یک ساعت به طول می انجامد.

این یک روش ایده آل برای تمامی رنگ های پوست است و به خصوص کسانی که پوستشان نسبت به گرما حساسیت دارد و نمی توانند از درمان های لیزری استفاده کنند. بعد از مایکرو نیدلینگ پوست ممکن است سوزش و قرمزی داشته باشد که پس از ۲۴ ساعت برطرف خواهد شد.

 

درما رولر یا غلتک پوستی 

برای بیماران شجاع تر و ماجراجو تر وسیله ای به نام غلتک پوستی وجود دارد که می شود آن را خرید و در منزل هفته ای یک یا دوبار از آن استفاده کرد که کارکردی شبیه مایکرو نیدلینگ دارد. نتایج این روش نیز موثر گزارش شده است. استفاده از این وسیله برای ماه ها و حتی یک سال می تواند ظاهر جای جوش و آکنه ها را بسیار بهبود بخشد.

هر چند که برخی از متخصصان پوست این وسیله را توصیه نمی کنند و معتقدند که استفاده از آن ممکن است حتی به بیشتر شدن جای جوش منجر شود.

اولین قدم برای کنترل آکنه دیدن یک متخصص پوست است‎

 

درمان موضعی 

بسیاری از افراد تلاش می کنند شخصا و در منزل از بروز جوش ها جلو گیری کنند و بعضی از این درمان ها هم برای قرمزی و خارش پوست قبل از ایجاد آکنه موثر است. قرمزی های ایجاد شده قبل از بروز آکنه ها با تابش نور خورشید می توانند مقاوم تر و ماندگار تر شوند. پس اولین اقدام می تواند استفاده از کرم های ضد آفتاب باشد. پیشنهاد اول متخصصان پوست کر م های ضد آفتاب حاوی زینک اکسید و تیتانیوم اکسید است.

 

بعضی اوقات قرمزی ها جای خود را به لکه های تیره می دهند که در این صورت باید از روشن کننده های پوستی استفاده کرد. محصولات روشن کننده بی ضرر با پایه گیاهی وجود دارند که حاوی ویتامین سی، ویتامین آ، کوجیک اسید ( گرفته شده از عصاره قارچ) یا آربوتین ( گرفته شده از نوعی توت) هستند.

انتخاب درمان موضعی مناسب برای پوست هر شخص کار بسیار سختی است، چرا که محصولات درمانی بسیار زیادی در این رابطه وجود دارند که انتخاب موثر ترین آن ها از بین بقیه بسیار مهم است.

 

داروهای شیمیایی 

یکی دیگر از روش های محبوب درمان جای جوش با استفاده از قرص های شیمیایی است. این روش لایه رویی پوست که زخم ها در آن هستند را پاک کرده و لایه زیرین که نرم و صاف است را نمایان می کند.

این روش برای از بین بردن قرمزی ها و دانه های پوستی یا کم کردن عمق زخم های آکنه موثر است. یک تکنیک که به روش CROSS معروف است از تمرکز قوی اسید TCA استفاده می کند که در واقع التهابات پوستی را به نوعی تشدید می کند که کلاژن سازی پوست برای ترمیم جای جوش ها را تسریع می بخشد.

عموما ۳ یا ۴ دوره درمان به فاصله ی هر سه تا شش هفته برای اثر بخشی این روش توصیه می شود.

در این روش گاهی درد هایی به صورت احساس سوختگی در پوست در حین درمان یا احساس سوزش و گزش پس از درمان گزارش شده است. کمپرس آب سرد یا یخ و همچنین استفاده از قرص های مسکن در هنگام این درمان ها می تواند در کاهش درد موثر باشد.

 

لیزرتراپی 

استفاده از لیزر یکی دیگر از روش های درمانی موثر برای از بین بردن جای جوش صورت است که بیشتر برای زخم های کم عمق و اسکار کاربرد دارد.

درمان با لیزر می تواند تغییر رنگ های اولیه مثل قرمزی و دانه های پوستی که منجر به آکنه می شوند را درمان کند. یکی از این لیزر ها به نام V-Beam Perfecta رگ های خونی جدید را مورد هدف قرار می دهد که می تواند به کمرنگ تر شدن قرمزی های روی پوست بینجامد. اگرچه قرمزی ها از بین می رود اما زخم های ماندگاری روی پوست وجود دارند، این روش به کلاژن سازی کمک می کند تا ظاهر زخم ها بهبود یابد.

لیزر های رایج انواع مختلفی دارند که دکتر پوست شما با توجه به نوع پوست ونوع زخم ها متد موثرتر را پیشنهاد خواهد داد.

 

پر کننده های بافت نرم / سافت تیشو فیلر Soft tissue filler 

پر کننده های بافت نرم روش سریعی برای درمان این عارضه ی پوستی است اما به همان نسبت هم در مقایسه با دیگر روش ها ماندگاری کمتری دارد. این روش به این صورت است که پرکننده ای مستقیما به محل زخم ها تزریق می شود و از طریق برجسته کردن سوراخ ها باعث می شود کمتر به نظر برسند.

پر کننده های بافت نرم می توانند تا حد زیادی اثرات عمیق تر زخم های آکنه را به طور ظاهری از بین ببرند اما این روش مستلزم آن است که تزریق ها هر ۴ تا ۸ ماه تکرار شوند، چرا که ماده ی پر کننده پس از مدتی جذب پوست خواهد شد.

قبل از استفاده از هر روشی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۰۹:۳۴ | ۹۶/۰۴/۲۱
جوش زیبایی صورت پوست

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۵ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زیر ساختِ افتضاح
 • متاسفانه بعد از اتفاقاتِ اخیر و قطع شدنِ اینترنتِ بین المللی خیلی‌ها با مشکلاتِ جدی مواجه شدن مثل دسترسی به ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی و... متاسفانه ما حتی یک موتور جستجوی بومی هم نداریم که لااقل سایت‌های داخلی رو جستجو کنیم. البته دوستان چنتا معرفی کردن مثل: یوز (که اصلا باز نمیشه)، پارسی جو(که فقط نتایج ویکی‌پدیا رو نشون میده)، سلام (که ظاهرا تعطیله) و... 

 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ هشت
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ هفت
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ شش
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ پنج
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ چهار
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ سه
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019