پف زیر چشم می‌تواند ظاهری خسته و پژمرده در فرد ایجاد کند. خوشبختانه روش‌های متعددی برای رهایی از چشمان پف‌کرده، پف زیر چشم و افتادگی پلک‌ها وجود دارند.

 

پف زیر چشم چیست؟

با افزایش سن، بافت‌ها و عضلات حمایت‌کننده از چشم‌ها ضعیف می‌شوند. این مشکل معمولاً درزمانی اتفاق می‌افتد که پوست در اثر کهولت سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بیشترین اثر را بر روی پوست حساس ناحیه‌ی پلک‌ها داشته و این ناحیه ازجمله اولین مناطقی است که اثرات پیری در آن نمایان می‌شود. از دست دادن کلاژن با گذشت زمان امری طبیعی بوده و باعث شل و افتاده شدن پوست می‌شود بنابراین پوست دیگر قادر نخواهد بود که حفره‌ی کاسه‌ی چشم را بپوشاند. چربی و ساختارهای دیگری که قبلاً محدود به بافت‌های اطراف بودند، شروع به افتادن و یا برآمدن کرده و پف زیر چشم را ایجاد می‌کنند.

 قسمت بالایی چشم نیز همین روند را با افزایش سن طی می‌کند. بدین ترتیب پوست بیشتری در قسمت فوقانی پلک بالایی جمع شده و استفاده از مواد آرایشی را برای خانم‌ها دشوار می‌کند. برخی از افراد با تورفتگی پلک پایینی، متوجه خطوط تیره در زیر چشم‌ها که در اثر افتادن سایه و یا مشکلات عروقی ایجاد شده‌اند خواهند شد. همچنین ممکن است پوست زیر چشم شل شده و تا روی گونه‌ها پایین بیاید که درمان این عارضه به روش‌های درمانی دیگری نیاز خواهد داشت.

 

علل پف زیر چشم

عوامل متعددی می‌توانند به ایجاد پف زیر چشم کمک کنند و مشاوره با یک متخصص پوست و پلک برای انجام تشخیص صحیح ضروری است.

 

احتباس مایعات: تغییر در پوست در پی تغییرات آب و هوایی (برای مثال روزهای گرم یا مرطوب)

غذاهای شور: ممکن است متوجه شوید که پف زیر چشمان شما پس از خوردن غذاهای شور بدتر می‌شود.

کمبود خواب: می‌تواند پف زیر چشم را شدیدتر کند.

آلرژی و اگزما: درصورتی‌که پف زیر چشم با قرمزی و خارش همراه باشد

وراثت: پف کردن چشم‌ها و پف زیر چشم در برخی از خانواده‌ها وراثتی است

آسیب ناشی از اشعه‌ی خورشید: پوست روی پلک بسیار حساس بوده و جزو اولین بخش‌هایی از بدن است که پیر می‌شوند – مدارکی مانند تغییر رنگ (تیره شدن پوست)، شل شدن و ایجاد چین و چروک‌های ریز، این ادعا را ثابت می‌کنند.

 

پیشگیری از پف چشم

پوست حساس ناحیه‌ی پلک چشم، معمولاً اولین محل ظهور علائم پیری است. بسیاری از ما حتی در اواخر دهه‌ی سوم زندگی خود تفاوت‌هایی را در رنگ و بافت پوست احساس کرده و متوجه حضور چین و چروک‌های ریزی در این ناحیه می‌شویم. چین و چروک‌های دور چشم را می‌توان به طرز چشمگیری به کمک بوتاکس کاهش داد. همچنین جوانی و شادابی گونه‌ها و چشم‌ها را می‌توان با کمک تزریق ژل بازگرداند. برای افرادی که می‌خواهند از پیری پلک‌های خود جلوگیری کنند راه‌های زیادی وجود دارد. در این‌که اشعه‌ی خورشید به‌طور قابل‌توجهی موجب پیری در پلک‌ها می‌شود شکی وجود ندارد. محصولات مراقبت از پوست بسته به سن افراد از مواد خاصی تشکیل‌شده‌اند که از پوست محافظت کرده و آن را تقویت می‌کند. پیشرفت در زمینه‌های پزشکی این فرصت را به وجود آورده تا با انجام روش‌های درمانی مانند آنچه در تحقیقات استنفورد انجام شد و توانست ژن‌های پیری را غیرفعال کند، اثرات پیری را متوقف و یا حتی معکوس نمود. اگر می‌خواهید در مورد روش‌های ضد پیری ارائه‌شده توسط ما اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما تماس گرفته و یک وقت مشاوره بگیرید.

 

درمان پف زیر چشم

انواع مختلفی از روش‌های بدون جراحی برای درمان پف زیر چشم وجود دارند. البته مشاوره با یک متخصص در این زمینه می‌تواند کلید تشخیص درست دلیل ایجاد پف زیر چشم و انتخاب روش‌های درمانی کارآمد و مناسب با توجه به وضعیت مالی و مدت‌زمان ازکارافتادگی عمل می‌باشد. از روش‌های درمانی رایج می‌توان موارد زیر را نام برد:

 

کشیدن پوست

پوست شل شده را می‌توان به کمک روش‌های بدون جراحی مانند امواج رادیویی فراکشنال که در طول چند جلسه‌ی درمانی باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود سفت و ضخیم کرد.

 

لایه‌برداری پلک به وسیله‌ی لیزر

پیشرفت درزمینه‌ی فناوری‌های طبی به معنی کارآمد بودن روش لایه‌برداری لیزری در بهبود ظاهر پلک‌ها می‌باشد. لایه‌برداری‌های عمیق لیزری مدت ازکارافتادگی بیشتری در فرد ایجاد کرده ولی به طرز قابل‌توجهی ثمربخش خواهند بود. لایه‌برداری‌های کم تهاجمی و سبک‌تر لیزری، ازکارافتادگی کمتری ایجاد کرده ولی برای اثرگذاری باید به مدت چند جلسه مورداستفاده قرار بگیرند.

 

کرم چشم

محصولات مراقبتی نمی‌توانند پف زیر چشم شما را درمان کنند ولی می‌توانند در جلوگیری از پیشرفت آن به شما کمک کنند. مراقبت از پلک‌ها در برابر اشعه‌ی خورشید و استفاده از محصولات مراقبتی مناسب سن شما، می‌تواند تا حدی به سفت شدن پوست کمک کند.

 

تزریق ژل

بسته به خصوصیات پف زیر چشم شما، تزریق ژل می‌تواند تا حد زیادی برای پوشاندن پف‌کردگی‌ها و تورفتگی‌ها به شما کمک کند. رفع پف زیر چشم بدون جراحی و با تزریق ژل، یک روش غیرتهاجمی برای از بین بردن این عارضه است.

 

هایفوتراپی

هایفوتراپی (فراصوت متمرکز با شدت زیاد) روشی است که تولید کلاژن را با انرژی حاصل از امواج فراصوت تحریک می‌کند. این روش غیرتهاجمی، کارآمد و ایمن است چراکه دستگاه هایفوتراپی از امواج فراصوت استفاده می‌کند. با گذر این امواج از سطح پوست و ایجاد دمای مناسب در عمق مناسب پوست، امواج فراصوت به هیچ بافتی آسیب نرسانده و تولید کلاژن تازه را نیز تحریک می‌کنند. این کار به پوست کمک می‌کند تا خاصیت ارتجاعی خود را باز پس گرفته و پف زیر چشم و دیگر عیوب مربوط به این ناحیه از بین بروند. در این روش می‌توان به کمک امواج فراصوت از بافت‌ها عکس‌برداری کرد. بدین ترتیب پزشک می‌تواند مناطقی که به میزان بیشتری از هایفوتراپی احتیاج دارند را مشخص کند. ممکن است بلافاصله پس از انجام هایفوتراپی اثرات اولیه‌ی آن مشخص شوند ولی ظهور نتایج اصلی آن ممکن است به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. در طول این مدت، کلاژن در حال اثرگذاری بر روی پوست (سفت کردن پوست برای کاهش خطوط تیره و پف زیر چشم) می‌باشد. این روش درمانی نیازی به بستری شدن نداشته و هیچ از کارافتادگی در فرد ایجاد نمی‌کند به این معنی که می‌توانید بلافاصله پس از انجام آن به فعالیت‌های روزانه‌ی خود ادامه دهید. علائمی مانند قرمز شدن پوست ممکن است در محل انجام این عمل دیده شوند که پس از گذشت چند ساعت کاهش خواهند یافت. همچنین ممکن است ورم خفیف و حساسیت نسبت به لمس نیز در ناحیه‌ی انجام عمل وجود داشته باشد که خفیف و موقتی خواهد بود.