ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

فواید خندیدن در دوران بارداری

اگر به زودی مادر خواهید شد و دوست دارید فرزندی شاد و آرام داشته باشید، اولین چیزی که باید مد نظر داشته باشید این است که خودتان هم خوشحال باشید. خنده یک حرکت یا واکنش نسبت به چیزی خنده‌دار یا جالب است اما از سوی دیگر، فواید خندیدن در بارداری بسیار زیاد و شگفت آور است. مادر شاد کودک شاد به دنیا می‌آورد و این واقعیتی است که به لحاظ علمی ثابت شده‌است. اگر شما در حال حاضر باردار هستید، صبح‌ها شاد و خوشحال بیدار شدن از خواب برای‌تان ضروری است. در این نوشتار فهرستی از فواید خندیدن در بارداری برای‌تان آماده کرده‌ایم. این فهرست لبخند به صورت‌تان خواهد نشاند و در عین حال نوزاد آینده‌تان هم مخلوقی شاد خواهد بود، هرچند اکنون نمی‌توانید آن را ببینید، اما قطعا احساس خواهید کرد.

۱. خنده مادر را خوشحال می‌کند

کلید خوشحالی فرزند، شاد بودن مادر در دوران بارداری است. همان‌طور که در بالا عنوان شد، اگر دوست دارید یک کودک شاد داشته باشید، ابتدا باید یک مادر شاد باشید. حاملگی واقعا می‌تواند دوره‌ای پر از استرس باشد، اما می‌توانید کارهای سرگرم‌کننده‌ی زیادی انجام دهید مانند سرگرمی با شریک زندگی، قرار گرفتن در جمع آدم‌های مثبت، تماشای فیلم‌های خنده دار با دوستان یا صرفا بیرون زدن از خانه برای خوشگذرانی!


۲. از فواید خندیدن در بارداری کاهش استرس است

استرس می‌تواند برای مادر در زمان حاملگی خطرناک باشد، زیرا استرس روی کودک نیز تاثیر می‌گذارد. زمانی که می‌خندید، به طور خودکار می‌توانید سطح استرس را کاهش دهید. آیا می‌دانستید که وضعیت فعلی ذهن شما نیز می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد؟ استرس طولانی مدت ممکن است سبب شود که بدن‌تان نسبت به عفونت آسیب‌پذیر شود و احتمال زایمان زودرس یا نوزاد متولد شده با نقص تولد افزایش بیابد.


۳. فشار خون را کاهش می‌دهد

نشانه‌های فشار خون بالا در دوران بارداری نباید نادیده گرفته شود. اگر این علائم و نشانه‌ها درمان نشوند، ممکن است مشکلات جدی مانند پره‌اکلامپسی رخ بدهند. این اختلال باعث می‌شود که مادر به جای زایمان طبیعی سزارین شود، زیرا واقعا مرگبار است. خنده می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، زیرا زمانی که شما می‌خندید، هورمون استرس کاهش می‌یابد و در نتیجه فشار خون‌تان بالا نخواهد رفت.


۴. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

شاید در این فکر هستید که چگونه خنده می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؟ بله، اکنون متوجه شدید که فقط ویتامین C نیست که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند بلکه خنده هم تاثیر مشابهی دارد. چنان‌چه پیش‌تر نیز اشاره شد، خنده می‌تواند باعث کاهش هورمون استرس شود. در دوران بارداری، حتی آنفولانزای سبک هم ممکن است خطرناک باشد، زیرا زمانی که سیستم ایمنی بدن شما آسیب‌پذیر می‌شود، ویروس‌ها و باکتری‌ها به راحتی می‌توانند وارد بدن‌تان شوند و جنین را در معرض خطر قرار دهند. علاوه بر این، راهی آسان‌تر از خنده برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما وجود ندارد، بنابراین با صدای بلند بخندید و خوش بگذرانید!


۵. از فواید خندیدن در بارداری کاهش درد است

فقط یک زن که بارداری را تجربه کرده‌است دقیقا در مورد “درد” در دوران بارداری اطلاع دارد، از بیماری صبحگاهی گرفته تا درد پشت، گرفتگی، تورم پا و حتی سردرد. مشکل این‌جا است که در این دوران حتی وقتی که درد دارید نمی‌توانید بدون اجازه‌ی پزشک یک مسکن ساده هم مصرف کنید. با این حال، می‌توانید کار سرگردم‌کننده‌ای انجام بدهید یا درگیر فیلم و کتاب و برنامه‌هایی شوید که می‌توانند سبب خنده‌ی شما شوند. شما می‌توانید از همسرتان، خانواده یا دوستان‌تان بخواهید تا در کنار هم اوقات خوشی را سپری کنید.


۶. احساسات کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد

این‌که مادر می‌تواند عواطف کودک را احساس کند افسانه نیست و واقعیت دارد و کودک هم قطعا می‌تواند احساسات فعلی مادر را درک کند. اگر شما خوشحال باشید، فرزند شما هم خوشحال خواهد شد و اگر غمگین باشید، کودک‌تان نیز غمگین خواهد شد. این واقعیت به لحاظ علمی به اثبات رسیده‌است. در رحم مادر است که توسعه‌ی احساسات و عواطف کودک شروع می‌شود.


۷. رشد مغز را بهینه‌سازی می‌کند

نه تنها احساسات بلکه توسعه‌ی هوش کودک هم زمانی شروع می‌شود که او هنوز در رحم مادر است. اگر دوست دارید یک بچه‌ی باهوش داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که مغز به طور مطلوب توسعه یافته‌است. مصرف غذاهای سالم که می‌توانند رشد مغز را بهینه سازد، بسیار توصیه می‌شود، اما نه فقط مواد غذایی بلکه حالات روحی و عاطفی مادر نیز برای رشد کودک ضروری است و نه تنها بر حرکت او در شکم تأثیر می‌گذارد بلکه باعث بهینه‌سازی رشد سلول‌های مغز هم می‌شود.


۸. کاهش خطر زایمان زودرس از فواید خندیدن در بارداری است

عوامل متعددی وجود دارد که در بالا رفتن احتمال زایمان زودرس نقش دارند و یکی از آن‌ها زمانی است که مادر سیستم ایمنی ضعیف دارد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف است، بدن به راحتی توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها و هر چیزی در محیط که می‌تواند برای مادر و نوزاد مضر باشد، تحت تاثیر قرار می‌گیرد. عفونت آن‌قدرها هم برای مادر بد نیست، اما می‌تواند برای نوزاد بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است به زایمان زودرس یا تولد یک نوزاد همراه با نقص مادرزادی منجر شود.


۹. برای رشد کودک خوب است

آیا از سونوگرافی برای بررسی رشد کودک استفاده می‌کنید؟ هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، سعی کنید بخندید و خواهید دید که نه تنها خودتان خوشحال هستید، بلکه کودک‌تان نیز احساس خوشحالی می‌کند. کودک با این کار فعال‌تر خواهد شد و این واقعا برای رشد جنین مناسب است. یک مادر در دوران بارداری باید زیاد حرکت کند و زیاد بخندد به این دلیل که این دو می‌توانند رشد کودک را بهینه کنند.


۱۰.خطر سندرم کودک آبی را کاهش می‌دهد

اگرچه تاکنون علل بروز سندروم کودک آبی شناخته نشده‌است اما وقتی علائم افسردگی در دوران بارداری رخ می‌دهد، باید آن را نوعی آژیر خطر بدانیم. استفاده از داروها در چنین شرایطی، مخصوصا در دوران بارداری بهترین گزینه نیست، اما برای خنده نیاز به دارو ندارید. سعی کنید بیش‌تر بخندید و با افرادی که دوست‌شان دارید لذت ببرید. این می‌تواند به کاهش خطر رخ دادن سندرم کودک آبی کمک کند.


زمانی که شما می‌خندید کودک‌تان چه احساسی دارد؟ این احتمالا اولین سؤالی است که وقتی احساس شادی زیادی دارید، و با صدای بلند می‌خندید، از خودتان می‌پرسید. اگر خنده این همه فایده هم برای شما و هم برای کوک‌تان دارد، چرا آن را نادیده بگیریم؟


– هنگامی که شما می‌خندید، خلق و خو و احساس خوبی که دارید به کودک‌تان منتقل و توسط او احساس می‌شود. متأسفانه، اگر احساس افسردگی می‌کنید، جنین تمام حال و هوای‌تان را احساس خواهد کرد.


– حرکتی که در هنگام خندیدن دارید، حرکات کودک را در داخل بدن شما تحت تاثیر قرار می‌دهد. کودک فعال‌تر خواهد شد و این برای رشد و نمو مناسب او است.


– صدای خنده یک اثر آرام‌بخش روی کودک‌تان دارد. حتی در داخل شکم، کودک شما یادگیری، تشخیص و حفظ کردن صدای شما را شروع کرده‌است.


بنابراین، مادران آینده! شما باید بیش‌تر بخندید، بیش‌تر لبخند بزنید، بیش‌تر با مردم صحبت کنید و از دوران بارداری‌تان تا جایی که می‌توانید لذت ببرید. احتمالا برخی از شما نمی‌دانید که خیلی خوش شانس هستید زیرا هزاران نفر از زنان وجود دارند که رویای باردار شدن و داشتن فرزند را در سرشان دارند اما نمی‌توانند باردار شوند. بارداری هدیه‌ای است که خالق به شما عطا کرده‌است. یادتان باشد که شکرگزار بودن و سپاسگزاری هم یکی از راه‌های خوشحالی است زیرا شاید همه‌ی آدم‌های خوش شانس سپاس‌گزار نباشند، اما همه‌ی سپاسگزاران همیشه خوشحال هستند.

۰   | موافقین ۱ | مخالفین ۰ | ۰۹:۳۵ | ۹۷/۱۰/۰۸
بارداری خنده مادر

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۵ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زیر ساختِ افتضاح
 • متاسفانه بعد از اتفاقاتِ اخیر و قطع شدنِ اینترنتِ بین المللی خیلی‌ها با مشکلاتِ جدی مواجه شدن مثل دسترسی به ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی و... متاسفانه ما حتی یک موتور جستجوی بومی هم نداریم که لااقل سایت‌های داخلی رو جستجو کنیم. البته دوستان چنتا معرفی کردن مثل: یوز (که اصلا باز نمیشه)، پارسی جو(که فقط نتایج ویکی‌پدیا رو نشون میده)، سلام (که ظاهرا تعطیله) و... 

 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ هشت
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ هفت
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ شش
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ پنج
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ چهار
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ سه
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019