ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

فواید خندیدن در دوران بارداری

اگر به زودی مادر خواهید شد و دوست دارید فرزندی شاد و آرام داشته باشید، اولین چیزی که باید مد نظر داشته باشید این است که خودتان هم خوشحال باشید. خنده یک حرکت یا واکنش نسبت به چیزی خنده‌دار یا جالب است اما از سوی دیگر، فواید خندیدن در بارداری بسیار زیاد و شگفت آور است. مادر شاد کودک شاد به دنیا می‌آورد و این واقعیتی است که به لحاظ علمی ثابت شده‌است. اگر شما در حال حاضر باردار هستید، صبح‌ها شاد و خوشحال بیدار شدن از خواب برای‌تان ضروری است. در این نوشتار فهرستی از فواید خندیدن در بارداری برای‌تان آماده کرده‌ایم. این فهرست لبخند به صورت‌تان خواهد نشاند و در عین حال نوزاد آینده‌تان هم مخلوقی شاد خواهد بود، هرچند اکنون نمی‌توانید آن را ببینید، اما قطعا احساس خواهید کرد.

۱. خنده مادر را خوشحال می‌کند

کلید خوشحالی فرزند، شاد بودن مادر در دوران بارداری است. همان‌طور که در بالا عنوان شد، اگر دوست دارید یک کودک شاد داشته باشید، ابتدا باید یک مادر شاد باشید. حاملگی واقعا می‌تواند دوره‌ای پر از استرس باشد، اما می‌توانید کارهای سرگرم‌کننده‌ی زیادی انجام دهید مانند سرگرمی با شریک زندگی، قرار گرفتن در جمع آدم‌های مثبت، تماشای فیلم‌های خنده دار با دوستان یا صرفا بیرون زدن از خانه برای خوشگذرانی!


۲. از فواید خندیدن در بارداری کاهش استرس است

استرس می‌تواند برای مادر در زمان حاملگی خطرناک باشد، زیرا استرس روی کودک نیز تاثیر می‌گذارد. زمانی که می‌خندید، به طور خودکار می‌توانید سطح استرس را کاهش دهید. آیا می‌دانستید که وضعیت فعلی ذهن شما نیز می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد؟ استرس طولانی مدت ممکن است سبب شود که بدن‌تان نسبت به عفونت آسیب‌پذیر شود و احتمال زایمان زودرس یا نوزاد متولد شده با نقص تولد افزایش بیابد.


۳. فشار خون را کاهش می‌دهد

نشانه‌های فشار خون بالا در دوران بارداری نباید نادیده گرفته شود. اگر این علائم و نشانه‌ها درمان نشوند، ممکن است مشکلات جدی مانند پره‌اکلامپسی رخ بدهند. این اختلال باعث می‌شود که مادر به جای زایمان طبیعی سزارین شود، زیرا واقعا مرگبار است. خنده می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، زیرا زمانی که شما می‌خندید، هورمون استرس کاهش می‌یابد و در نتیجه فشار خون‌تان بالا نخواهد رفت.


۴. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

شاید در این فکر هستید که چگونه خنده می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؟ بله، اکنون متوجه شدید که فقط ویتامین C نیست که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند بلکه خنده هم تاثیر مشابهی دارد. چنان‌چه پیش‌تر نیز اشاره شد، خنده می‌تواند باعث کاهش هورمون استرس شود. در دوران بارداری، حتی آنفولانزای سبک هم ممکن است خطرناک باشد، زیرا زمانی که سیستم ایمنی بدن شما آسیب‌پذیر می‌شود، ویروس‌ها و باکتری‌ها به راحتی می‌توانند وارد بدن‌تان شوند و جنین را در معرض خطر قرار دهند. علاوه بر این، راهی آسان‌تر از خنده برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما وجود ندارد، بنابراین با صدای بلند بخندید و خوش بگذرانید!


۵. از فواید خندیدن در بارداری کاهش درد است

فقط یک زن که بارداری را تجربه کرده‌است دقیقا در مورد “درد” در دوران بارداری اطلاع دارد، از بیماری صبحگاهی گرفته تا درد پشت، گرفتگی، تورم پا و حتی سردرد. مشکل این‌جا است که در این دوران حتی وقتی که درد دارید نمی‌توانید بدون اجازه‌ی پزشک یک مسکن ساده هم مصرف کنید. با این حال، می‌توانید کار سرگردم‌کننده‌ای انجام بدهید یا درگیر فیلم و کتاب و برنامه‌هایی شوید که می‌توانند سبب خنده‌ی شما شوند. شما می‌توانید از همسرتان، خانواده یا دوستان‌تان بخواهید تا در کنار هم اوقات خوشی را سپری کنید.


۶. احساسات کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد

این‌که مادر می‌تواند عواطف کودک را احساس کند افسانه نیست و واقعیت دارد و کودک هم قطعا می‌تواند احساسات فعلی مادر را درک کند. اگر شما خوشحال باشید، فرزند شما هم خوشحال خواهد شد و اگر غمگین باشید، کودک‌تان نیز غمگین خواهد شد. این واقعیت به لحاظ علمی به اثبات رسیده‌است. در رحم مادر است که توسعه‌ی احساسات و عواطف کودک شروع می‌شود.


۷. رشد مغز را بهینه‌سازی می‌کند

نه تنها احساسات بلکه توسعه‌ی هوش کودک هم زمانی شروع می‌شود که او هنوز در رحم مادر است. اگر دوست دارید یک بچه‌ی باهوش داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که مغز به طور مطلوب توسعه یافته‌است. مصرف غذاهای سالم که می‌توانند رشد مغز را بهینه سازد، بسیار توصیه می‌شود، اما نه فقط مواد غذایی بلکه حالات روحی و عاطفی مادر نیز برای رشد کودک ضروری است و نه تنها بر حرکت او در شکم تأثیر می‌گذارد بلکه باعث بهینه‌سازی رشد سلول‌های مغز هم می‌شود.


۸. کاهش خطر زایمان زودرس از فواید خندیدن در بارداری است

عوامل متعددی وجود دارد که در بالا رفتن احتمال زایمان زودرس نقش دارند و یکی از آن‌ها زمانی است که مادر سیستم ایمنی ضعیف دارد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف است، بدن به راحتی توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها و هر چیزی در محیط که می‌تواند برای مادر و نوزاد مضر باشد، تحت تاثیر قرار می‌گیرد. عفونت آن‌قدرها هم برای مادر بد نیست، اما می‌تواند برای نوزاد بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است به زایمان زودرس یا تولد یک نوزاد همراه با نقص مادرزادی منجر شود.


۹. برای رشد کودک خوب است

آیا از سونوگرافی برای بررسی رشد کودک استفاده می‌کنید؟ هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، سعی کنید بخندید و خواهید دید که نه تنها خودتان خوشحال هستید، بلکه کودک‌تان نیز احساس خوشحالی می‌کند. کودک با این کار فعال‌تر خواهد شد و این واقعا برای رشد جنین مناسب است. یک مادر در دوران بارداری باید زیاد حرکت کند و زیاد بخندد به این دلیل که این دو می‌توانند رشد کودک را بهینه کنند.


۱۰.خطر سندرم کودک آبی را کاهش می‌دهد

اگرچه تاکنون علل بروز سندروم کودک آبی شناخته نشده‌است اما وقتی علائم افسردگی در دوران بارداری رخ می‌دهد، باید آن را نوعی آژیر خطر بدانیم. استفاده از داروها در چنین شرایطی، مخصوصا در دوران بارداری بهترین گزینه نیست، اما برای خنده نیاز به دارو ندارید. سعی کنید بیش‌تر بخندید و با افرادی که دوست‌شان دارید لذت ببرید. این می‌تواند به کاهش خطر رخ دادن سندرم کودک آبی کمک کند.


زمانی که شما می‌خندید کودک‌تان چه احساسی دارد؟ این احتمالا اولین سؤالی است که وقتی احساس شادی زیادی دارید، و با صدای بلند می‌خندید، از خودتان می‌پرسید. اگر خنده این همه فایده هم برای شما و هم برای کوک‌تان دارد، چرا آن را نادیده بگیریم؟


– هنگامی که شما می‌خندید، خلق و خو و احساس خوبی که دارید به کودک‌تان منتقل و توسط او احساس می‌شود. متأسفانه، اگر احساس افسردگی می‌کنید، جنین تمام حال و هوای‌تان را احساس خواهد کرد.


– حرکتی که در هنگام خندیدن دارید، حرکات کودک را در داخل بدن شما تحت تاثیر قرار می‌دهد. کودک فعال‌تر خواهد شد و این برای رشد و نمو مناسب او است.


– صدای خنده یک اثر آرام‌بخش روی کودک‌تان دارد. حتی در داخل شکم، کودک شما یادگیری، تشخیص و حفظ کردن صدای شما را شروع کرده‌است.


بنابراین، مادران آینده! شما باید بیش‌تر بخندید، بیش‌تر لبخند بزنید، بیش‌تر با مردم صحبت کنید و از دوران بارداری‌تان تا جایی که می‌توانید لذت ببرید. احتمالا برخی از شما نمی‌دانید که خیلی خوش شانس هستید زیرا هزاران نفر از زنان وجود دارند که رویای باردار شدن و داشتن فرزند را در سرشان دارند اما نمی‌توانند باردار شوند. بارداری هدیه‌ای است که خالق به شما عطا کرده‌است. یادتان باشد که شکرگزار بودن و سپاسگزاری هم یکی از راه‌های خوشحالی است زیرا شاید همه‌ی آدم‌های خوش شانس سپاس‌گزار نباشند، اما همه‌ی سپاسگزاران همیشه خوشحال هستند.

۰   | ۱ | ۶۴۲ | ۹۷/۱۰/۰۸ | محمد لطیفی
بارداری خنده مادر

نظرات ۰  

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

منوي اصلي

ميکروبلاگينگ
 • هندزفری
 • آقا من کماکان با قدرت بر این باور هستم که یه نفر وقتی ما حواسِمون نیست میاد سیم هندزفری‌مونو گره میزنه در میره.

  ۰   | ۰ | ۵۹ | ۹۸/۰۹/۲۰ | محمد لطیفی
 • کودکانِ بدون آزادی
 • خودِ واقعیِ هر یک از ما کودکِ‌کوچکی است که هنوز رشد نیافته. گاهی اوقات وقتی به ما خوش می‌گذرد یا داریم بازی می‌کنیم، وقتی احساس شادی می‌کنیم، وقتی نقاشی می‌کنیم، یا شعر می‌نویسیم، یا پیانو می‌زنیم ، یا به هر طریقی احساسات خود را بیان می‌کنیم این کودک بیرون می‌آید.اینها شادمانه‌ترین لحظاتِ زندگیِ ما هستند. وقتی خودِ واقعیِ ما بیرون می‌آید، وقتی به گذشته نمی‌اندیشیم و دلواپس آینده نیستیم. آن‌وقت شبیه بچه‌ها می‌شویم.

  اما یک چیز هست که همهٔ اینها را عوض می‌کند، وما به آن مسئولیت می‌گوئیم. جامعه می‌گوید «صبر کن، تو مسئولی، وظایفی داری که باید انجام بدهی،باید کار کنی،باید مدرسه بروی،باید زندگی را اداره کنی.»همهٔ این مسئولیت ها به ذهن هجوم می‌آورند. آنوقت چهرهٔ ما عوض می‌شود و دوباره جدی می‌شویم.

  اگر وقتی که بچه‌ها ادای بزرگتر‌ها را در می‌آورند نگاهشان کنید،می‌بینید که چهره‌شان تغییر می‌کند . میگویند:«مثلاً من یک وکیل هستم»، آنوقت صورت جدی یک آدم بزرگ را به خود می‌گیرند. ما به دادگاه می‌رویم و همان چهره را در آنجا می‌بینیم و این همان است که هستیم. ما هنوز بچه ایم،اما آزادی خود را از دست داده‌ایم.

  بخشی از کتاب چهار میثاق (نویسنده: دون میگوئل روئیز)

  ۱   | ۲ | ۸۰ | ۹۸/۰۹/۰۸ | محمد لطیفی
 • سرکشیِ دولت در جیب مردم
 • وزیرِ تعاون: چه تمام کسانی که کمک هزینه معیشت دریافت کرده‌‌اند و چه کسانی که دریافت نکرده‌‌اند و اعتراض کرده‌‌اند تا آخرِ ماه بایستی این مجوز رو به دولت بدهند که دولت در تمام حسابهایِ بانکیِ آنها سرکشی کند، در غیرِ اینصورت کمک هزینه قطع خواهد شد!

  این هم خبرِ جدیدِ امروز که از زبان وزیر تعاون شنیدیم. دیگه واقعا نمی‌دونم چی باید گفت از طرفی ۵۰ هزارتومان اصلاً ارزش این رو نداره که اجازه بدی هرکسی دلش خواست بیاد و حسابهایِ بانکیت رو بررسی بکنه و از طرفِ دیگه هم خیلی از افراد هستند که واقعاً زیر این فشارِ سنگینِ گرانی و تورم دارن له می‌شن، مثل کارگرانی که ۵ یا ۶ ماههِ حقوق نگرفتن و چه بسا اونهایی که حقوق هم گرفتن مشکلات مالی زیادی دارن.

  با وجود این اوضاع احتمالاً تا چند ماه دیگه باید به دولت اجازه بدیم هرچقدر پول احتیاج داره خودش از حسابمون برداشت کنه.

  کاش مسئولین کمی هم برای مردم حُرمت و ارزش قائل بودند و بجای تفره رفتن از پرداختِ حق مردم و سَرک کشیدن در خصوصی‌ترین مسائلِ اونها پای حرفِ دلِ مردم و شنیدنِ مشکلاتشان می‌نشستند.

  ۱   | ۱ | ۹۱ | ۹۸/۰۹/۰۵ | محمد لطیفی
 • زیر ساختِ افتضاح
 • متاسفانه بعد از اتفاقاتِ اخیر و قطع شدنِ اینترنتِ بین المللی خیلی‌ها با مشکلاتِ جدی مواجه شدن مثل دسترسی به ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی و... متاسفانه ما حتی یک موتور جستجوی بومی هم نداریم که لااقل سایت‌های داخلی رو جستجو کنیم. البته دوستان چنتا معرفی کردن مثل: یوز (که اصلا باز نمیشه)، پارسی جو(که فقط نتایج ویکی‌پدیا رو نشون میده)، سلام (که ظاهرا تعطیله) و... 

  ۰   | ۰ | ۹۲ | ۹۸/۰۸/۲۸ | محمد لطیفی
 • شب نوشت
 • بعضی شبها اگه از اون تایمی که باید بخوابم دیرتر بخوابم دیگه خوابم نمیبره و دیگه مغزم offنمیشه، همینجوری میگرده دنبال موضوعات مختلف و تجزیه و تحلیل اتفاقاتِ بی‌‌اهمیت. گاهی هم چند ساعت توی مغزم در حال کَل‌کَل در مورد یه موضوع مسخره با یه شخص خیالی هستم. البته یه مدت سعی میکردم از این همه فسفر سوزی شبانه استفاده‌ی مثبت بکنم تا اینکه کار بجایی رسید که توی خواب برنامه نویسی می‌کردم یا اینکه فرمولهای عجیب غریب اکسل توی ذهنم می‌نوشتم. ولی بَدیِ این کار این بود که اگه به نتایج مهمی میرسیدی تا از رختخواب بلند نمیشدی و محتویات مغزت رو توی کامپیوتر خالی نمیکردی دیگه نمیشد که بخوابی.

  خلاصه امشبم یکی از اون شباست. (خوب بخوابید)

  اگر الان نصفه شبه و هنوز بیدارین یه نگاهی هم به اینجا بندازید.

  ۰   | ۰ | ۱۱۵ | ۹۸/۰۸/۱۲ | محمد لطیفی
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

  ۰   | ۰ | ۲۷۸ | ۹۸/۰۴/۰۲ | محمد لطیفی
 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

  ۰   | ۰ | ۳۴۶ | ۹۸/۰۲/۳۰ | محمد لطیفی
 • میکروبلاگینگ هشت
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

  ۰   | ۰ | ۴۹۸ | ۹۷/۱۱/۱۸ | محمد لطیفی
 • میکروبلاگینگ هفت
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود
  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 
  گه جور میشود خود آن بی مقدمه
  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود
  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است
  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود
  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست
  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود
  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما
  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود
  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت
  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

  ۰   | ۰ | ۴۵۹ | ۹۷/۱۱/۱۴ | محمد لطیفی
 • میکروبلاگینگ شش
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

  ۰   | ۰ | ۴۹۲ | ۹۷/۱۰/۲۳ | محمد لطیفی
پربيننده ترين مطالب
محبوب ترين مطالب
Copyright © iranew.com 2005-2019