ایران جدید

تازه های علمی، پزشکی،تغذیه، زیبایی و سلامت

چگونه خواب خوب ببینیم

اگرچه ممکن است غیرممکن به نظر برسد اما روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها و متعادل کردن محیط یا حتی آموزش نحوه خواب دیدن به مغز خود می توانید خواب های خود را کنترل کنید.

۱. موسیقی گوش دادن

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش درست قبل از خواب می تواند در آرام شدن ما و ایجاد احساس خواب آلودگی به ما کمک کند.


به همین دلیل است که راحت تر و حتی با ذهن هایی آرام و کاملا خاموش به خواب می رویم. برای این کار بهتر است از یک موسیقی آرامش بخش و نه چندان خشن یا پر سروصدا استفاده کنید زیرا ممکن است تاثیری وارونه به همراه داشته باشد و احساس نگرانی و ناآرامی را در شما به وجود آورد.


۲: آرام سازی ذهن قبل از خواب

یک راه دیگر برای آنکه رویای خوشایندی داشته باشید این است که قبل از رفتن به رختخواب ذهن خودتان را آرام کنید. می توانید با انجام تمرینات مخصوص قبل از خواب این کار را انجام دهید. مجموعه ای از حرکات یوگا، مراقبه یا حتی برخی حرکات کششی می تواند برای این کار به شما کمک کند. با انجام این حرکات بدن خود را کاملا آرام و خود را برای خوابیدن آماده می کنید. به این ترتیب وقتی دراز می کشید احساس می کنید که ماهیچه های شما در وضعیتی کاملا آرام قرار گرفته اند و به راحتی به خواب می روید.


۳. زود به رختخواب رفتن

سعی کنید زودتر به رختخواب بروید. این کار هم به شما در داشتن خواب های خوشایند بسیار کمک می کند. افرادی که می خواهند تا دیروقت بیدار بمانند، متمرکز شدن در هنگام صبح برای آن ها سخت تر است و ریتم زندگی بدن های آن ها با یکدیگر قاطی می شود. تحقیقات نشان داده اند که دانش آموزانی که دیرتر به رختخواب می روند نسبت به آن هایی که زودتر به رختخواب می روند، اغلب خواب های ناخوشایندی می بینند. پس بدون شک ارتباطی در این وضعیت وجود دارد.


 ۴:رایحه درمانی

می توانید از رایحه درمانی استفاده کنید و با استفاده از رایحه های آرامش بخش و  مورد علاقه خودتان اتاق خود را به مکانی دلپذیر برای خوابیدن تبدیل کنید. برخی از ر ایحه ها خواب را در ما تحریک می کنند بطوریکه وقتی آن ها را استشمام می کنیم، فورا پیامی را به مغز خود ارسال می کنیم که مغز در نتیجه دریافت آن پیام ماجراها یا موقعیت ها و حتی افرادی مربوط به آن رایحه ها را به یاد می آورد. به این ترتیب، می توانید خواب خود را کنترل کنید، فرد خاصی را در زندگی خود به یاد بیاورید و به راحتی محیط اطراف خود را برای خواب آماده کنید.


۵. تنظیم وعده غذایی قبل از خواب

در مورد غذا خوردن قبل از خواب باید بدانید که این کار نه تنها برای تناسب اندام شما ضرر دارد بلکه در برخی موارد هم می تواند موجب دیدن خواب های ناخوشایندی شود. شاید شما هم این تجربه را داشته اید که درست قبل از رفتن به رختخواب غذای بسیار زیادی خورده اید و خوابیدن برای شما بسیار سخت شده بطوریکه حتی در حین خواب کابوس دیده اید یا حالت های بسیار بدی را تجربه کرده اید. برای همین بهتر است وعده غذایی قبل از خواب را محدود کنید، سبک و آرام بمانید و خواب های خوشایندی را تجربه کنید.


۶: مصرف نوشیدنی های آرامش بخش

نوشیدن قبل از خواب هم عامل موثر دیگری است. در انتخاب نوشیدنی قبل از خواب دقت کنید. نوشیدنی های آرامش بخش را انتخاب کنید نه آن هایی که تحریک کننده هستند. از نوشیدن قهوه، نوشیدنی های انرژی زا یا چای که دارای مقادیر بالایی کافئین هستند خودداری کنید. این نوع نوشیدنی ها نه تنها خواب خوب را از شما می گیرند بلکه شما را بیدار نگه می دارند. اگرچه ممکن است خودتان از این موضوع آگاه باشید اما لازم است که مجددا آن را یادآوری کنیم.


۷. دوری از وسایل الکترونیکی

اگر می خواهید خواب خوبی داشته باشید و خواب های خوب ببینید، از تماشای تلویزیون یا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر یا موبایل قبل از خواب خودداری کنید. انجام دادن این کارها قبل از خواب حتی شما را مضطرب و آشفته می کند و شما به هیچ وجه برای تجربه رویاهای خوشایند آماده نخواهید بود. اگر احساس می کنید که خسته اید، بهتر است همیشه قبل از خواب کتابی که دوست دارید را بخوانید یا به یک قطعه موسیقی گوش بدهید. این ها روش های بهتری است که به شما آرامش بیشتری می دهد. برخی اوقات ما نیاز داریم که زمانی را در تنهایی خودمان و افکارمان به سر ببریم.


۸: تاریک کردن محیط

نورپردازی اتاق ما هم تاثیری مهم در کیفیت خواب شبانه دارد. بهتر است محیط اتاق خود را تاریک تر و آرام تر کنید و نور زیادی را در اطراف خود روشن نگه ندارید. محیط بیش از اندازه روشن خواب را از چشمان شما می گیرد و کاملا شما را بیدار نگه می دارد. وقتی فضای اتاق خود را مهیای خوابیدن کنید، احساس آرامش می کنید و به راحتی به خواب می روید.


۹. تنظیم وضعیت بدن هنگام خواب

می توانید وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید تا وضعیت بهتری را برای خوابیدن خودتان پیدا کنید. هرکس وضعیت خوابیدن مورد علاقه خودش را دارد و ما هم باید وضعیتی که بدنمان در آن تا حد ممکن راحت است را برای خوابیدن خودمان پیدا کنیم.


۱۰:دوش گرفتن قبل از خواب

می توانید قبل از خواب دوش بگیرید. با این کار بدن شما احساس می کند که وارد بهشت شده است. کنار وان حمام تان شمع روشن کنید و گل های رز قرار بدهید. کمی فضای پیرامون خود را عاشقانه کنید. ما شایسته آن هستیم که هر از گاهی به خودمان عشق بورزیم. مهم نیست که خودتان به تنهایی این کار را انجام می دهید، مهم این است که استرس را از خودتان دور کنید و احساس آرامش را تجربه کنید.


۱۱. پیدا کردن ریشه واقعی مشکلات روزمره

علاوه بر آماده کردن فضای اتاق خواب، روش های مفید دیگری هم وجود دارد که می توانید آن ها را اجرا کنید و خواب های خوبی ببینید. این روش ها درواقع با خود ذهن شما در ارتباط هستند. وقتی سختی ها و مشکلاتی را در زندگی تجربه می کنیم، دیدن خواب های ناخوشایند چندان هم عجیب و غریب به نظر نمی رسد.


این خواب ها نتیجه مبارزه مغز با سطوح مختلفی از استرس ما است. اگر روز کاری بدی را پشت سر گذاشته ایم یا در خانه مشکلاتی داریم، این ها می توانند کیفیت خواب ما و چیزهایی که در خواب می بینیم را تحت تاثیر قرار بدهند.


برای آنکه به خودتان کمک کنید، سعی کنید ریشه مشکلات خود را پیدا کنید و به آن ها رسیدگی کنید. خواب دیدن فرآیندی است که مستقیم از ذهن و مغز ما نشات می گیرد. پس مادامیکه مشکلات و مسائل وجود دارند، ما قادر نیستیم که آرامش کامل را تجربه کنیم.


۱۲. حل مسائل ناخوشایند گذشته

همچنین به مسائل گذشته خود رسیدگی کنید. بسیاری از افرادی که تجربه هایی سخت و آزاردهنده در زندگی خود داشته اند که به شدت به آن ها آسیب رسانده است اغلب در تمام عمر خود کابوس می بینند. این مساله ای است که باید تلاش بیشتری برای از بین بردن آن نشان دهید اما باید بدانید که از بین بردن آن غیرممکن نیست. درمانگر باتجربه و کاربلدی را پیدا کنید. او به شما کمک می کند تا به این مسائل رسیدگی کنید و دوباره تعادل را در زندگی تان به دست آورید.


در پایان بهتر است بدانید که ما قادر نیستیم ذهن خود را بطور کامل تحت کنترل خود درآوریم اما با استفاده از این روش ها می توانیم به خودمان آرامش بدهیم و در هنگام خواب احساس خوشایندتری داشته باشیم. این کارها موجب بیشتر شدن احساس خواب آلودگی در ما می شود و می توانیم چیزهایی که در خواب می بینیم را تحت تاثیر قرار بدهیم. متعادل کردن محیط اطراف، گوش دادن به آهنگی که مفهومی خاص برای ما دارد، استشمام رایحه های مختلفی که خاطراتی خاص را برایمان تداعی می کنند مغز ما را تحریک می کند تا در مورد چیزهایی که خوشایندمان است خواب ببینیم.


اما خوب خوابیدن آن هم بدون از خواب پریدن در تمام مدتی که خوابیده ایم از همه این ها مهم تر است. خواب ما آنچنان مهم است که می تواند روز بعد ما را کاملا بسازد یا کاملا خراب کند. پس برای داشتن یک زندگی مفید باید خواب کافی داشته باشیم. اتاق خواب خود را به بهترین جا برای خوابیدن تبدیل کنید تا بهترین خواب ها و رویاها را تجربه کنید.

۰   | موافقین ۰ | مخالفین ۰ | ۰۹:۱۷ | ۹۷/۱۰/۲۳
خواب رویا

نظرات ۰  

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

منوی اصلی

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
میکروبلاگینگ
 • زندگی زیبا می شود
 • روزی هزار بار شکر که دخترم شدی  ،   روزی هزار بار شکر که بابایت شدم

 • تولد دخترم
 • خیلی خوشحالم چون دختر کوچولوم به دنیا اومده.  حس میکنم که زیبا ترین صدایی که تا به حال شندیم صدای نفس های دخترمه.دوستت دارم بابایی...

 • میکروبلاگینگ ۸
 • دیشب خیلی خندیدیم، خدا به خیر بگذرونه. معمولا وقتی زیادی بهم خوش میگذره بلافاصله روزگار تلافیشو سرم در میاره.

 • میکروبلاگینگ ۷
 • گاهی گمان نمی‌کنی ولی خوب میشود

  گاهی نمی‌شود که نمی‌شود 

  گه جور میشود خود آن بی مقدمه

  گه با دو صد مقدمه ناجور می‌شود

  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

  گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود

  گاهی گدایِ گدایی و بَخت با تو یار نیست

  گاهی تمام شهر گدایِ تو می‌شود

  گاهی تمام آبیِ این آسمانِ ما

  یکباره تیره گشته و بی رنگ می‌شود

  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت

  گاهی چه زود فرصتمان دیر می‌شود

 • میکروبلاگینگ ۶
 • توی بنگاه  نشسته بودیم و از شیشه‌هایِ بخار گرفته سعی میکردیم عبورِ  مبهمِ آدم‌ها رو تماشا کنیم که دوتا مرد اومدن داخل، یکی مُتشخص و خوش صحبت و اون یکی لاغر، کم حَرف و شایدم معتاد. برادرِ خوش صحبت سعی می‌کرد تو این آشفته بازار یه خونه با قیمتِ مناسب برای برادرش پیدا کنه. هرچی قیمت‌هایِ نجومی رو یکی یکی واسش میگفتیم "کم حرف" به سمت در خروجی نزدیک‌تر می‌شد، تا اینکه چند دقیقه‌ی آخر چسبیده بود به شیشه‌ی بخار گرفته. وقتی کارشون تموم شد و چیزی هم براشون پیدا نشد هر دو رفتن و روی شیشه‌ی بخار گرفته نوشته شده بود "EBI".

  خیلی دلم میخواست بدونم توی اون وضعیت کدوم آهنگ اِبی رو زمزمه می‌کرد…

 • میکروبلاگینگ ۵
 • دیروز بَرف پاک کنِ ماشین رو عوض کردم چون دیگه نمیتونستم جلومو ببینم. تازه فهمیدم که رانندگی زیر بارون با کیفیتِ بالایِ تصویر چه لذتی داره.

  پیشنهاد ویژه: برف پاک کن ها رو عوض کنید...

 • میکروبلاگینگ ۴
 • دیشب یکی از شب‌هایِ به یاد ماندنی بود. یه جشن کوچولویِ خانوادگی برای اینکه بفهمیم نی‌نی‌مون دخترهِ یا پسر؟ تا لحظه آخر کسی از نتیجه خبر نداشت بجز خاله‌یِ نی‌نی. تا اینکه در ساعت 10:10 شب بالاخره با ترکوندنِ بادکنکِ مخصوص، همه از خوشحالی ترکیدیم. 

  شمارشِ معکوس ، بووووم ، روبان‌هایِ صورتی 

 • میکروبلاگینگ ٣
 • میگن آدم به مرور زمان میتونه به رازهایِ اعماقِ وجودش پی ببره، یکی از مهمترین رازهایی که تونستم از خودم کشف کنم پیش بینیِ مهمانی‌ها و تجمعات فامیلی،یک روز قبل از وقوعِ اون رویداد هست. یعنی اینکه بدن من این توانایی رو داره که دقیقا یک روز مونده به اون اتفاق بزرگ با علائم خاصی شروعِ اون رویداد بزرگ رو به من اطلاع میده و اون علائم خاص چیست؟ درسته "جوش" . به این صورت که قبل از شروع یه مهمونی خانوادگی چنان جوشی توی صورتم میزنه که بیا و ببین . هرچه مهمانی مهمتر فاصله جوش تا نوک دماغ کمتر. تا کشفیات بعدی... 

 • میکروبلاگینگ ۲
 • ۱- شبِ یلدایِ همگی مبارک. فقط اینو میتونم بگم که دارم میترکم. دیگه هرچیزی که میشُد ما خوردیم خدا بقیشو بخیر بکنه.
  ۲- بالاخره چشممون به جمال برف زمستونی هم روشن شد اونم تو شبِ یلدا.
 • میکروبلاگینگ ۱
 • ۱- سه روزه سرما خوردم ولی احساس میکنم امروز بهترم
  ۲- گوشیم امروز تصمیم گرفت به اندروید ۸ آپدیت بشه
  ۳- دارم روی قالب سایت کار میکنم
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
Copyright © iranew.com 2005-1019